| justinyou a întrebat:

Buna dragi prieteni, va rog sa cititi si sa ma ajutati cu un sfat
Nu stiu daca am pus intrebarea la categoria potrivita asa ca imi voi cere scuze inca de pe acum daca am gresit.
Nu am o familie unita... fiecare zi se scurge cu noi certuri intre parinti si sute de lacrimi ce curg pe fata mamei. Nu imi place sa ii vad asa, dar inca nu am descoperit un lucru ce imi sta in putere pentru a face ceva. sunt la varsta adolescentei si stiu ca este o perioada tumultoasa si plina de schimbari, dar printre toti cei de varsta mea nu am vazut vreunul care sa reactioneze in modul ciudat in care o fac eu.
mintea imi e strabatuta de o multime de ganduri ce nu imi dau pace, de intrebari carora nu le gasesc raspuns. nu pot sta acasa; galagia obisnuita spulbera orice urma de pace din sufletul meu. urasc privirile celor din jur. sunt ca niste sageti ce imi stapung inima cand se uita la ochii mei inlacrimati ori la capul aplecat spre pamant. nu stiu cu cine sa vorbesc caci familia e la un pas sa se destrame, iar cat despre preteni... se indeparteaza de mine pe rand.
simt ca mintea si inima imi joaca feste; e ca si cum ma pierd intr-un labrint unde orice urma de speranta, orice ajutor ce imi este lasat se spulbera atunci cand il privesc.
acum cativa ani am trecut printr-o alta depresie si mi-a fost tare greu sa imi revin. nu vreau sa mai ajung din nou in aceeasi situatie. oare ce as putea face? va rog frumos sa ma ajutati. voi tine cont de orice sfat.
va multumesc din suflet

Răspuns Câştigător
| mutu32 a răspuns:

Nu vreau sa fiu il locul tau, dar incerc sa te inteleg.
1. Trebuie sa gasesti o persoana potrivita, in care sa ai incredere si sa ii spui tot ce ai pe suflet pentru ca as nu poti sa traiesti, sa tii in tine si sa plangi.
2. Stiu ca in momentele astea nu ai chef de nimic. incearca macar sa iesi la o plimbare, sa te mai linistesti asa din cand in cand, dar sa fii numai tu sau tu si cu persoana careia ii poti spune orice( dar ai grija sa faci o alegere buna pentru ca altfel vei avea de suferit mai mult)
3. Sportul elimina stresul, incearca sa gasesti un soprt pe care sa il practiti si vei mai uita de ce se intampla acasa( sau daca nu esti o persoana activa, ocupa.ti timpul cu altceva...)
in concluzie tu trebuie sa fii tare si sa nu iei in seama si sa mai pui la suflet tot ce spun ai tai. prefate ca nu ii auzi. du.te la tine in camera si stai acolo. inca un lucru. cel mai important... sa nu iti treaca niciodata prin cap sa iti faci vre.un rau sau mai stiu eu ce. pentru ca Dumnezeu nu te.a uitat. Dumnezeu exista pentru fiecare. Lasa timpul sa treaca si o sa vezi ca o sa se rezolve totul de la sine, a da si daca veni vorba de dumnezeu. un drum la biserica nu strica. sper ca te.am ajutat. iti urez multa bafta

8 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Cred ca numai credinta te poate ajuta sa treci peste toate problemele, actuale sau viitoare.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

E clar ca esti o persoana foarte sensibila si, din pacate, si foarte introvertita.
In situatia ta, chiar nu poti sa faci nimic pentru a curma certurile din familie. Si, oricum, cand o familie e pe punctul de a se destrama violent, nimeni nu mai poate face nimic.
E foarte greu de dat un sfat in cazul tau.
Poti, insa, sa incerci sa vorbesti cu un psiholog. Trebuie sa fie la scoala unul. El are experienta si cunostintele necesare pentru a te ajuta macar sa treci cu bine prin incercarea asta.
Spune-i tot ce te framanta, pentru ca, uneori, chiar si faptul ca povestesti cuiva despre problemele tale poate fi un mare ajutor.

| isis5001 a răspuns:

Eu daca as fii in locul tau m-as cufunda in lectura, in invatat pentru a uita. de multe ori se intampla ca parintii sa se impace de dragul copiilor. uite de ex cunosc o familie in care parintii erau in pragul divortului, tatal ii batea, bea etc. copilul s-a apucat serios de treaba, a ajuns un avocat renumit si parintii fiind atat de multumiti de succesul copilului, si-au spus unul altuia ce copil minunat au, au discutat si au ajuns sa se recasatoareasca dupa 5 ani desparatiti. citeste carti de pshihologie ( vezi ce spune acolo despre atitudinea mentala pozitiva). acolo spune ca tot ce vedem rau in jur este consecinta faptelor noastre si ca noi ne modelam universul, deci daca te vei gandi mereu, ce viata minunata am, cat de bine se inteleg parintii mei, ce familie minunata am, vei transmite in univers un fel de energie si vei primi ceea ce ai cerut. daca nu agreezi pshihologia mergem pe partea religiei, vorbeste cu un preot/ pastor, roaga-te ca Dumnezeu sa iti dea pace in suflet si sa le randuiasca pe toate. daca vrei sa vb mai mult si crezi ca te pot ajuta, lasa-mi idul tau pe privat si vb pe mess. mi-ar face placere sa te ajut sa treci peste.

| tHeAnGeLoFwOrLd a răspuns:

Te inteleg foarte bine.Si eu trec prin aceeasi depresie.Parintii mei se cearta mereu iar mama sufera foarte mult.Eu nu sunt chiar adolescenta sunt putin mai mica.Cand o vad pe mama ca plange incep sa plang si eu caci suferinta i se vede pe fata ei.Eu ma mai rog la bunul Dumnezeu sa-i faca inima mai buna tatei si fratilor mei. Incearca si tu e un remediu foarte bun.Sa ii spui toate suferintele tale Maicii Domnului si ea va duce ruga ta la Domnul IIsus Hristos. Chiar daca nu o sa se intample de curand ceea ce-ti doresti ai rabdare multa caci rabdarea e cel mai de pret lucru.O sa ma rog pentru tine.Ai sa vezi ca Maica Domnului o sa te ajute.Sa treci cu bine peste aceasta depresie!

| Ralucaaaaaaa a răspuns:

M-am pierdut prin randurile asta, parca imi vine sa plang.
Ma simt la fel, ma simt atat de singura. De cate ori am spus ca nu mai vin acasa oh go on. Vorbeste cu mama ta, sigur are nevoie de alinare, ca si tine, sigur puteti sa schimbati ceva. Din pacate prea putini mai au o familie "fericita".

Răspuns utilizator avertizat
| papys44 a răspuns:

Sall siituatia ta e dureroasa avand in vedere ca eu nu am certuri dein astea si suntem o familie de 156 de membri... serios!
Acum revenind la problema tabig grinaca familie nu ai macar vezi partea plina a paharului tonguerietenia, daca discuti cu un prieten problema iti zic 100% ca te vei simti mai bine.si daca nu e de ajuns incearca sa-ti gasesti un iubit care sa-ti aline durerea macar ai cu cine discuta despre asta si avand in vedere situatia si daca parintii tai chiar nu se agreeaza deloc ar fi mai bine ca tu si mama ta sa stati altundeva si sa va mutati si macar nu vor mai avea loc certuri si tu vei putea duce un trai normal.
P.S:alt sfat nu pot sa iti dau decat asta...

| justme_7159 a răspuns:

Roaga-te! Roaga-te la Dumnezeu si la Maicuta Lui sa te intareasca sa poti trece mai usor peste toate problemele!