| anonim_4396 a întrebat:

Buna dragilor! Am nevoie si eu de niste sfaturi! Bun! Inca de la varsta de 5-6 ani tatalui meu ii cam placea bautura.Cand venea acasa era beat si nu ii convenea nimic:ca era facuta prea multa mancare,ca noi de ce nu me-am culcat(eu si sora mea),de ce nu este apa calda etc. Dupa o discutie mai lunga cu mama mea a inceput sa o bata...A doua zi mama s-a dus la politie sa dea declaratie sau ceva de genul, eu in acel timp eram la bunica mea unde stau si acu impreuna cu nasa, unchesul si baiatul acestora.Aceasta poveste a continuat cu multe certuri si batai, pana la un moment dat cand mama s-a dus sa divorteze. iN ANUL 2013 mama a plecat in Italia sa munceasca iar eu si sora mea stateam la bunica. Asa.Aseara cum era duminica impreuna cu mai multi copii am iesit afara ( 8 mai exact )si pe la ora 7:30 am venit acasa ca ma gandeam ca mai am ceva de facut.Am ajuns acasa si unchesul meu m-a intrebat : - de ce ai venit nu vrei sa mai stai pe afara? iar eu i-am zis :-Mai pot sta? el : -Da stai ca-i vacanta, nu se mai merge la scoala! Asa pe la 8 aproape 9 eu inca eram afara cu toti copii. La un moment dat il vad pe tata.(era beat )Incepe conversatia : EL -ce cauti la ora asta pe afara? EU -stau cu copii pe afara de ce? EL-pai nu vezi cat e ora? EU-dar eu mai devreme am iesit afara din casa... unchesul mi-a zis sa mai stau! El- treci in casa acum Eu -Dar acum am iesit din casa. EL-fACI CUM ITI ZIC -Eu -Dar tu mai esti tatal meu ca sa-mi spui sa merg in casa. Cand a fost ziua mea ai venit sa-mi spui,, La multi ani? cand am avut jumatate de corp bandajat ai venit sa vezi ce fac? M-ai intrebat ce premiu am luat? Nu, nu mai intrebat am luat premiul 1 daca vrei sa stii! TE-AI intrebat vreodata : Ba copilul asta are ce manca,cu ce se imbraca? Nu,ca pe tine nu te intereseza, EL - EU O sun pe mama EU -sun-o! CE crezi ca ma bate cum ai facut tu cand eu eram mai mica? a SUNAt-o pe mama i-a zis ca-i comentez ca nu stiu ce ca nu stiu cum MAMA-dar tu stii ca copilul asta nu-ti mai zice,, TATA ``? el -du-te si adu-o acasa! Mama - nu ma duc e mare stie ce are de facut, las-o acolo. Sa vad ca te atingi de ea! A INCHIS. Bun de aseaara stau si plang incotinuu cand imi aduc aminte de el.Nu mai pot dormi, Ce sa mai fac sa nu plang? Papa! crying((

Răspuns Câştigător
| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Am cititi cazul tau si pe de alta parte si copilaria mea a fost la fel pe masura ce tata se tot imbata si facea destul de multe lucruri la beti, batai ma refer.
Acum sa stii ca o persoana care bea mult si devine violenta cam uita ce s-a intamplat a doua zi si cam uita ce anume a facut chiar daca actiunile pe care le-a facut sunt rele. In principal imi dau seama ca tii la tatal tau si la mama ta si este important in acest moment sa fii puternica.
Intr-adevar felicitari pentru premiul 1 si sa stii ca si pe mine invatatul m-a ajutat ca sa fiu deasupra celorlalti si sa-i arat tatalui meu, care ma batea, ca sunt mai bun si ca pot mai multe.
Nu trebuie sa lasi deznadejdea sa te cuprinda, daca tii funtea sus ai incredere in tine dar mai ales hotaresti pentru ceea ce vrei sa lupti in viata vei reusi.
Tot timul vor fi impedimente, dar nu le lasa sa te atinga.

| Anonima2620 a răspuns (pentru MeConstantine):

Multumesc pentru raspuns!

| MeConstantine a răspuns (pentru Anonima2620):

Si eu multumesc si succes in ceea ce iti doresti sa faci

7 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Stai calma, nu are rost sa te agiti. A facut foarte bine ca a divortat de dobitoc. Daca te mai deranjeaza cu ceva fa-i plingere la politie si obtine interdictie.

| Lawliet14 a răspuns:

Imi pare foarte rau de situatia ta si a multor alti copii! Uite, apel gratuit, aici poti asculta cu oameni minunati si specialisti, iti pot da sfaturi: http://www.telefonulcopilului.ro/.

| Lawliet14 a răspuns:

Eu zic sa nu te consumi pentru ca alcoolismul este o boala grea. Tatal tau probabil ca nu ar fi asa daca nu ar bea. Nu cred ca se poate opri, dependenta e prea mare. Sfatul meu este sa va adunati toate rudele, sa va aliati si sa-l duceti la dezalcoolizare cat mai repede. E singurul tratament pentru ei.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Trixy65 a răspuns:

Poti sa te duti la un psiholog. Ei stiu cum sa iti explice.