| anonim_4396 a întrebat:

Care credeți că este secretul unei căsnicii fericite?

De ce credeți că atât de multe căsnicii eșuează, fie că se ajunge sau nu la divorț?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Pai hai sa o luam pe rand cauzele esuatului:

1 - Diferenta uriasa intre femeie si barbat, din start sunt f diferiti la discutii, gandire, pasiuni, preocupari si mai greu se pot intelege.
2 - Se iau pe indragosteala, prosteala, hahaiala, distractie si sex, nu stau sa vada daca chiar sunt compatibili si se potrivesc adica ce am zis la punctul 1, nu au caracter macar sa se respecte, sa se inteleaga reciproc, deci si nepotriveala de caracter.
3 - Sunt prea dependenti unul de altul, stau in aceiasi camera mereu, dorm impreuna, nu prea e independenta, de ex stai in camera ta si fa ce vrei, eu in a mea si fac ce vreau, ca si asa nu prea avem multe in comun.
Sau eu ies cu prietenu la suc, tu te duci cu prietenele la teatru sau la terasa. Nu asa unul in altul in prostie.

Cam asa. Secretul unei casnicii reusite este ca cele 3 puncte sa nu existe. Deci sa fie cat mai compatibili la gandire, discutii, pasiuni, preocupari, sa nu se mai ia doar pe prosteala, ci sa vada daca-s compatibili la una si alta, daca se potrivesc la caracter si asa mai departe.
Sa fie independenta cat de cat, nu sa stea unul in altul mereu.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Primul punct. Nu prea poate fi anulat de la inceput. Ăla se cam elimina odata cu varsta si cu maturizarea oamenilor.

Dar imi plac ideile pe care le-ai scris happy

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Primul punct nu se anuleaza niciodata, raman aceleasi diferente mereu.
Pai de ce crezi tu ca barbatii zic de femei "sunt bune in pat si cand mor ca scapi de ele"?! Asta e o vorba pe care nu eu am scos-o, si din moment ce exista ca vorba, inseamna ca nu-s putine cazuri.
Ptr ca nu prea au nimic in comun.
"Aoleu ce stau atata la wow-bizu ala nu pricep", si femeia "aoleu, tot joci table cu vasile, m-ai zapacit cu calculatoarele si masinile si fotbalu tau".
Si...e clar ce se intampla.

Ideile de le-am zis, sunt realitatea generalizata, nu-s cazuri izolate.
De aia cei de acelasi sex se inteleg mai bine intre ei, si de aia am regretat ca nu-s homo sau bis.
Ce, tu daca esti baiat te jucai cu fetele cand aveai 10 ani? Tot cu baietii, deci de la inceput diferenta intre sexe e fatala.

| cristi202 a răspuns (pentru Mosotti):

1) Diferente intre barbati si femei au fost si vor fi mereu. Asa suntem structurati, nu sa fim la fel, ci sa ne completam. E adevarat totusi ca unele femei vor ca barbatii sa fie ca ele, si unii barbati sa fie femeile ca ei, si aici se poate gresi. Prin cunoastere personala se poate trece usor de acest punct. Ma mai iau in gluma de sotia mea cand o da in detalii prea multe, ca nu se mai opreste, dar, asta e, e ceva caracteristic femeii sa despice firul in patru, noi barbatii fiind mai pragmatici. Am invatat sa o accept asa, oricum de multe ori detaliile oferite de ea sunt binevenite, lucruri pe care eu abia de le-am observat. happy
2) No comment! - perfect adevarat!
3) Pai de ce s-au luat, ca sa stea cuminti in camerele lor? Sau ca sa traiasca, sa imparta o viata impreuna? Nu e rau sa iesi la un "suc" cu prietenii, dar cand berea, vinul sau tuica devine prea multa (si stai linistit ca dependenta la care duce alcoolul va face sa fie asa, sunt n cazuri in Romania), ajungi de te duci acasa si in loc sa iti iubesti sotia, o snopesti in bataie, desi la inceput a fost doar dragoste...

| Mosotti a răspuns (pentru cristi202):

Pai vezi tu cu punctul 1? Toti vorbiti de completare dar nici unul de intersectie, fara interesectie nu prea te poti intelege.
Si prieteniile cum se intretin? Ce le intretine? Chestiile comune! Asta te face sa vrei sa petreci timp impreuna cu ei. Asa trebuie sa fie si la relatie, altfel nu prea mai o sa vrei sa te intalnesti cu prietenii, sa faceti, sa vorbiti impreuna ceva, ca n-ati avea ce.
Pai nene o accept asa cum? Ca 95 % suntem diferiti si nu e okey, sa accept ca ce? Ca 95 % e diferita de mine, nu prea merge.

Cu punctul 2 se stie ca asa e.

Cu punctul trei, s-au luat dar sa fie si independenta pentru ca tocmai am zis daca 90-95 % sunt diferiti, sincer impreuna ce sa faca prea mult? Nu s-ar intelege.
Ca daca eu vreau sa vad film de actiune, ea de dragoste, ce facem? Se uita la ea in camera la ala de dragoste, si eu la mine la ala de actiune.
Sau bine, pot eu sa ma uit pe laptop la al meu si ea la al ei la TV si sa stam in aceiasi camera, merge si asa.

Insa nu asta e problema, problema e ca ei prea mult stau unul in altul, asta am vrut sa spun, si de acolo probleme.
Aia cu alcoolul nu la asta ma refer, nu pun cazul cand acoolul e in exces, ideea era ca fiecare se duce la cine are ceva comun.
Si vezi? Se ajunge ca femeia cu barbatul mai putin se pot intelege.
Ca daca eram de ex cuplat cu alt barbat, pai faceam cu ala multe si nu mai era asa nevoie sa trag sa ma intalnesc cu altii ca sa fac sau sa discut ce nu pot cu nevasta, bine, si ea sa aiba aceiasi tendinta.

Nu degeaba e vorba aia "casatoria e un butoi cu rahat cu un strat subtire cu miere", deci e generalizata treaba.
E ok sa fi diferit, dar nu asa prea diferit.

Gandeste-te cumva ca in relatii poate fi ca si in copilarie, daca te puneam eu sa te joci cu o fata ce faceai? Pai plecai in scurt timp, ca nu aveai ceva comun, deci nu vroiai sa stai cu ea, si fugeai la alti baieti, ea la alte fete.

Tu n-ai vazut ca in pandemie multi au divortat? De ce? Pai de aia, din lipsa de independenta si de compatibilitate, eu de ex am stat cu mama in casa si nu ne-am certat, pentru ca fiecare isi vedea de treaba, sigur ca ne intalneam cand mancam, mai discutam, nu e problema, mergeam la cumparaturi, dar nu in prostie unul in altul. Si stau cu ea in casa nu doar in pandemie, de ani de zile stau 95 % in casa stam.

Deci punctul 1 plus punctul 3 a distrus multe casnicii, vezi? Ca daca erau compatibili macar jumate (deci daca nu era punctul 1) si faceau in parte impreuna ce aveau de facut si discutat, si daca era independenta (adica daca nu era punctul 3), si dupa ce faceau cele comune, se ducea fiecare in camera lui si faceau chestiile necomune separat, sa vezi ce bine era!
Dar ei cucu, ce sa faca impreuna? Ca n-au mai nimic in comun, dar tot stau unul pe capu altuia, deci nici independenta, si poc.

Ce am zis, am zis din realitate, nu din citite, ca n-ai sa gasesti nicaieri ce am zis eu.

| Lukasssz a răspuns (pentru Mosotti):

Putine cupluri straight nu au ce ai zis tu acolo, majoritatea au tot ce ai zis tu acolo, mai de durata sunt cuplurile homo, aceleasi pasiuni, poti purta haine de la partener, etc.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

1. Tocmai această diferență duce la completare...ce nu are unul are celălalt și viceversa.

2. Aici rezonez.

3. Hmmm... Sunt pro libertate, însă acestă apropiere nu cred că o împiedică. Până la urmă, în marea parte a zilei, fiecare muncește și e ocupat. Seara, noaptea, nu ar fi normal să petreacă timp împreună, să vorbească și să facă prostii dacă vor? big grin Și da, fiecare e liber să iasă și cu prietenii la suc, nicio problemă.

| Mosotti a răspuns (pentru Lukasssz):

Ce anume au majoritatea cuplurilor straight?! Ca, chestii bune nu prea au.
Normal ca mai de durata sunt relatiile de tip homo, si la femei si la barbati.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

1 - Si intersectia unde e? Completarea nu ajuta neaparat sa te intelegi cu ala, ci doar ajuta la nevoi, la treaba, sa faca fiecare ce nu poate celalalt, fara intersectie nu prea te intelegi, daca nu ai o gandire, pasiuni, discutii, preocupar partial comune, ca nu merge sa fie 100 % la fel, insa macar jumate, dar nu 1 % cum e in general.

2 - Deci esti de acord si tu cu asta.

3 - Pai cel mai bun exemplu e pandemia, s-a zis ca multi au divortat, de ce? Ca au stat unul pe capul altula acasa, in loc sa-si vada fiecare de treaba lui in camera lui.
Nu conteaza ca se duc la munca, eu vorbesc de principiu aici, ca daca erau independenti, nu divortau nici daca stateau acasa.
Dar au stat mereu unu pe capul altuia, nu aveau mai nimic in comun, si se tot certau.
Eu stau in casa 95 % din timp cu mama de 4 ani si nu ma cert, pentru ca fiecare isi vede si de treaba lui, nu stam unul pe capul altuia mereu.

Mai stam si de vorba, nu e problema, dar nu mereu.
La parteneri din pacate nu prea e independenta, ma refer la general, nu conteaza ca au timp 3 ore dupa munca sau 6 ore, principiul e acelasi.
Daca vine unu din ei de nu stiu unde, vai ca unde ai fost, cu cine ai fost, etc, tampenii care duc la cearta.
Si tot asa.

| cristi202 a răspuns (pentru Mosotti):

1) E adevarat ce zici tu, ca trebuie sa aiba interese comune, dar nu asta e cel mai important lucru. Ti-o zic ca unul care are experienta deja. Toti cei care ma cunosc pe mine si sotia mea, spun ca ne potrivim. Si asa este. Suntem o forta cand facem ceva impreuna. Dar, daca e sa privesti in ansamblu, nu facem toatelucrurile impreuna. De exemplu, mie mi-ar place sa iesim in oras mai des ca sa mincam. Ea e fata de casa. La inceput, ma mai imbufnam ca stam prea mult pe acasa happy, dar ea a gasit o solutie geniala. Vrei sa mergem la pizza? Bun, hai ca fac eu pizza. Si sa te tii bine! A facut o pizza mai buna decat cele din pizzerii. Nu am mai vrut sa ies la pizza happy. Ideea e ca ce te diferentiaza, pentru ca nu exista cuplu perfect in acest sens, in orice cuplu vor fi diferente, poate fi depasit punind cumva lucrurile in comun, totul e sa nu tragi doar pentru tine, ci sa te gindesti cum e mai bine pentru cuplu, pentru relatie. Cu bicicleta a fost la fel. Un an dupa ce ne-am luat nu am mers deloc cu ea, desi e o mare pasiune pentru mine, ea a inteles asta, si dupa un an am mers impreuna sa imi iau una, si dupa inca vreo doi am luat una si pentru ea, desi ea nu le are cu biciclitul, foloseste bicicleta doar pentru deplasarile ce le are de facut, sau, citeodata, cand mai facem cate o scurta iesire impreuna
3) E adevarat ca e nevoie sa il lasi pe celalalt sa mai si respire, sa nu il sufoci cu prezenta ta, lasindu-l sa faca ceva daca doreste singur, eu cred ca nici cealalta extrem nu e buna, mereu impreuna, pentru ca asta arata o doza serioasa de posesivitate din partea unuia, care va distruge la un moment dat relatia, dar in cea mai mare parte, e bine sa se faca totul impreuna. De aceea pe mine nu ma deranjeaza sa o ajut citeodata la prepararea mincarii, curatind si taind toate cele necesare, iar pe ea sa vina citeodata sa ma ajute la munca ce o am de facut (sa o fii vazut dupa ce a pus primele placi de faianta happy! )

Tu compari o relatie de cuplu cu relatia cu mama ta? happy

Interesanta definitie ai a casatoriei. O fi poate pentru unii. Dar daca aceia au esuat, nu inseamna ca casatoria e "un butoi plin cu... "

| Mosotti a răspuns (pentru cristi202):

1 - Nu am zis ca trebuie sa fie cuplu perfect si sa aiba tot in comun, insa totusi trebuie sa fie ceva chestii comune, altfel nu merge, uite, faptul ca ti-a placut sa mananci piza acasa, e lucru comun cu ea. Asa normal ca merge, insa multi nu au in comun nici minimul cat e necesar ca sa mearga o relatie.

3 - Pai majoritatea cuplurilor-s posesive din pacate, pe principiul asta merg.

Pai de ce sa nu compar o relatie de cuplu cu relatia cu mama? Ca tot om este si nevasta, tot convietuire si relationare cu un om in aceiasi casa este, singura diferenta e ca faci sex cu partenera, atat. In rest regulile de convietuire sunt aceleasi.

Pai n-am scos eu definitia aia a casatoriei, asta e scoasa de generatii, si din moment ce a aparut aceasta vorba, este f clar ca nu au esuat putini, ci foarte multi, adica tinde a fi regula cumva.
Normal ca sunt si cupluri okey, sunt destule pentru ca alea au ce trebuie, si punctul 1 e bun, si punctul 2 si 3.

Eu am vorbit de cele foarte multe cupluri care nu merg, nu de alea care merg.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

1. Ce am spus nu exclude interesele comune. Desigur că acestea sunt esențiale. happy

3. Petrecerea timpului împreună cu exclude libertatea bazată pe încredere.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

1 - Pai da, nu se exclud interesele comune, insa in general femeia si barbatu au f putine interese cumune insasi prin natura lor naturala din pacate, si asta e mare problema.

2 - Da, nu trebuie exclusa libertatea bazata pe incredere.

64 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Bunica mea, care a stat o viata intreaga alaturi de bunicul meu, si care, la 20 de ani de la moartea lui, aflata pe patul mortii mi-a spus ca daca ar lua viata de la capat ar alege tot pe bunicul meu, nu i-ar trebui alt barbat, a spus ca secretul fericirii in casatorie e sa lasi de la tine. Sa renunti la tine in favoarea celuilalti. Cit timp unul din cei doi e dispus sa renunte (dar nu numai unul singur intotdeauna, sa fie reciproca treaba), lucrurile vor functiona. Nu functioneaza acolo unde egoismul decide ca persoana e mai importanta ca relatia. Dar cei ce gindesc asa pierd esenta, ca renuntind la ei insisi, cistiga relatia, si primesc inapoi mult mai mult de la partener. E un cerc ce se inchide, iubesti renuntind, si ti se ofera dragoste renuntindu-se pentru tine, si atunci poti iubi tot mai mult, si vei fi iubit tot mai mult.

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Prețios sfat!

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc!

| AnemonaP a răspuns:

Sa se cunoască limnajul iubirii ambilor parteneri

| RAY a răspuns:

Iți spun eu din experienta propie
lipsa încrederi, conversații mai puține decât la început apoi certuri din nimic, nu știa ce vrea, nici eu, deși daca nu exista comunicare si nu aveți încredere reciproca va fi greu, pentru mine contează si de cat de amuzanta, copilăroasa e, matura,recunosc ca si mie imi plac relatie toxice,dramatice, ne certam apoi iar comunicam iar ne certam, ma inseala si eu dar tot ne iubim, nu cred ca orice femeie vrea acelasi monotonie, uite tu o sa te marti, o sa ai 5 copii si o sa fii dependenta de sotul si daca ala se ingrasa nu ai de ales,in fapt studile confirma asta,barbati vor sa controleze femeile, sa le subjeze educational, material, el sa o insele, sa se ingrase ca porcul, dar daca vrea la fel e tarfa

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Soțul meu nu mă va înșela. happy Dacă o să fie mai pufos, în schimb, o să îl iubesc și așa. Eventual jucăm prinsa prin casă până să jos toată slăninuța. big grin

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu stiu "secretul", dar o faci sa sune de parca ar fi un condiment de ciorba. Nu e un secret, nu exista reguli general valabile decat printre mediocri.

Casniciile esueaza pentru ca incep din lipsa de ocupatie ori ca urmare a presiunilor (societatilor, familiei).
In special femeilor, li se aprind calcaiele dupa casnicie pe la anumite varste. Unele la 22, altele la 35, dar fac tot posibilul sa se marite. Daca actualul iubit mai vrea timp, ii dau papucii si iau o versiune inferioara manipulabila, doar sa-si intemeieze o familie pe repede inainte. Bine, nu cred ca esueaza, dar cel putin au niste relatii superficiale. Apoi isi pozeaza copiii toata ziua, si distribuie rahaturi anti medicina.
Multe casnicii esueaza din cauza barbatilor, care vin cu "educatia" de acasa, ca barbatul trebuie sa joace la mai multe porti. Se casatoresc cu una naiva, care a crezut ca va fi unica lui, iar el e un scump, dar cand e cu burta la gura si are nevoie de sprijin, el deja simte fiori cu noua colega de la serviciu, ca si asa fraiera de nevasta-sa nu mai poate face sex cateva luni.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Vezi? Tocmai de aceea abstinența se învață înainte de căsătorie. happy Înveți acum pentru când va fi nevoie și după. Și îți salvezi căsnicia.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sunt invatat, n-am probleme de genul laughing

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Comunicarea sincera.

| Mosotti a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nu ajunge deloc asta! Trebuie sa fie si ce am zis eu, nu doar comunicare sincera.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Mosotti):

Am zis asa scurt, ca printre secrete big grin

| Mosotti a răspuns (pentru DoarBogdan):

Da, sigur, ai dreptate, ca multi nici sa comunice sincer nu stiu sa nu vor.

| Catrice a răspuns:

Fără comunicare, dragoste nu ehee hee

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Și unde dragoste nu e, nimic nu e.hee hee

| LoveSleep a răspuns:

Daca as stii secretul unei casnicii fericite, l-as vinde pe bani.

Dar stiu 7450 de motive pentru care o casnicie esueaza.

1. Te casatoresti prea repede, fara sa cunosti persoana respectiva. Daca esti femeie o faci…pentru ca esti femeie, daca esti barbat o faci de frica sa nu iti scape.

2. Femeile au o problema. Se indragostesc de cine esti, fac tot posibilul sa te schimbe, iar apoi sa plang ca nu mai esti barbatul de care s-au indragostit.
Majoritatea nu prea gandesc. Sunt orbite de sentimentele si emotiile pe care le au la inceput, iar mai apoi cand trece febra, realizeaza ca nu le convin multe lucruri.

3. Majoritatea se cearta tot timpul, mintindu-se ca "toata lumea se cearta, e normal" ca aia care nu se cearta, nu se iubesc. Lmao. Majoritatea cuplurilor traiesc o viata contrazicandu-se si incercand sa isi demonstreze reciproc ca au dreptate, neintelegand ca orice urma de dreptate nu are sens dupa ce s-au certat si nu isi vorbesc cateva zile.

4. Mare parte nu inteleg ce e comunicarea si cat de vital e sa comunici, sa vorbiti despre un subiect si sa anungeti la un numitor comun. Si nu doar la certuri.

5. Majoritatea uita ca dupa un copil, rolul lor nu se schimba automat doar in mama si tata.

6. Femeile renunta sau au renuntat la inceput sa mai munceasca si sa fie independente. Cand ai o colega la munca cu tocuri cat p a ta, e greu s-o vezi mai buna pe nevasta-ta care sta acasa si are grija de copii, in capod din ala urat, cu parul prins in coada si mirosind a usturoi.

Mai sunt sute de rahaturi precum " da-i spatiu, lasa-l sa iasa cu baietii, suge-i p a cand intra in casa" si alte chestii de genul, dar nu mai am chef si nici nu cred ca sunt extrem de importante.

| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

Interesant că ai atins punctul 5, e adevărat.

| Hammurabi a răspuns:

Hmm... asta e o întrebare la care pot răspunde cei care au în spate vreo 30 de ani de căsnicie fericită.
Doar că, marea lor majoritate vor spune că nu știu.
Doar și-au iubit soția/soțul (fără "m-am plictisit", "m-am săturat" etc.) și au o viață frumoasă împreună.

Probabil e vorba de cei care știu să se bucure de ceea ce au, și nu de cei care râvnesc permanent la ce au alții sau la ce le lipsește lor.

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Adevărat.

| mentholinks a răspuns:

Pentru ca e o singura femeie. Dumnezeu permite oamenilor sa aiba mai multe neveste, vezi Iacob, Isaac, David, Solomon, dar oamenii de saracie au bagat legea sa ai numai o nevasta si de aici apar toate problemele.

| Emma30555 a răspuns (pentru mentholinks):

Sau mai mulți soți/ iubiți. Putini accepta asta

| cristi202 a răspuns (pentru Emma30555):

Nuuu, ca se iau la bataie sotii intre ei pentru ea. happy

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Bună.

Și soțiile nu se iau la bătaie între ele?
În plus, vai de soț să greșească cu ceva! happy Parcă nu era destul una, d-apoi dacă-s mai multe... happy

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cind eram in liceu, povesteau profesorii ca era mai greu pentru ei sa desparta doua fete cand se bateau, ele se bateau mai urit ca baietii. La sotii cred ca ar fi si mai si. Deh, daca ele pun pasiune in toate... happy happy happy

Si, da, ai dreptate! Vai si amar de sot cand greseste si are mai multe guri care sa se ia de el! happy

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Bună.

Nu doar guri, și noi avem pumni! happy
Chiar dacă nu avem atâta forță, ca-s mai mici happy, dacă adunăm puterea a cel puțin două femei nervoase, e vai și amar! happy

Nu cred că ai văzut vreodată o femeie cu adevărat nervoasă! happy

În plus, femeia nu acționează doar cu pumnul ( precum bărbatul ), noi avem metode " mai suave" de a vă veni de hac! happy

Suntem mai rar nervoase, foarte rar comparativ cu voi, dar atunci Watch out! happy

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

Crezi că o femeie nu îi este suficientă unui bărbat?

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Ha ha... bună asta. happy

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daaa, aveti niste unghiii! Baionetele din armata sunt jucării pe linga unele unghii de-ale voastre! laughing

Am luat un pumn de la sotia mea, in joaca. Mic el, dar... a produs ceva durere laughing

Nu stiu insa cum arată o femeie cu adevarat nervoasă. Am auzit ca face destul de urît.

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Bună.

Dacă punem pasiune în toate, și suntem și rar nervoase ...trebuie să te aștepți la furtună atunci, când se întâmplă...
happy

O furtună cu paratrăsnete happy

" Între două nu te plouă, dar nici bine nu îți e! " happy

| Irinel15123532 a răspuns:

Pentru ca acea relatie nu-l contine si pe Hristos, cel care a infiintat taina casatoriei, de la El a plecat ideea aceasta si tot El binecuvanteaza casatoria.

Psalmul 127:1-3
Dacă nu zidește Domnul o casă, degeaba lucrează cei ce o zidesc; dacă nu păzește Domnul o cetate, degeaba veghează cel ce o păzește.

| cristi202 a răspuns (pentru Irinel15123532):

"Mai bine doi decat unul...; si funia impletita in trei nu se rupe usor" spunea Eclesiastul. Frumos raspuns!

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

Minunat, un mare adevăr!

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Nu este nici un secret, sunt la îndemâna oricui aceste informații, însă nu toți pricep, nu toți oamenii au capacitatea intelectuală de a înțelege.Pentru cei care doresc să aibă cu adevărat parte de o căsnicie plină de fericire, împlinire și binecuvântată să urmărească aceste videoclipuri.
https://youtu.be/zslu-iukv0g

https://youtu.be/CF7g40iCmak

https://youtu.be/E0r9E8TUFK0

Este mult de dezbătut pe seama acestui subiect.Se ajunge la divorț datorită faptului că omul se pune pe primul plan înaintea Creatorului, apoi mulți habar nu au ce înseamnă o căsnicie.

| Mosotti a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Lasa-l naiba pe creatorul ala iluzoriu, nu se inteleg ca n-au mai nimic in comun, nu se iau pe calitati cu adevarat valoroase, se iau pe prosteala, sex si distractie doar, si ca-s prea posesivi unul cu altul, plus ca nu au nici caracter macar sa stie sa se poarte unul cu altul ca oameni. Nu trebuie sa ne uitam neaparat la nimic, ca asta este f clar, desi asta nici nu se prea spune ce zic eu.

Oricum e interesant ce se zice si in clipurile alea, dar nu se stie ce trebuie cu adevarat.

| anonim_4396 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Genială maica Siluana. Am ascultat primele 2 clipuri în întregime.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce esueaza casatoriile.

Pentru ca oamenii sunt egoisti, in general. In primul rand.

Si pentru ca fiecare cauta dreptatea lui si ce vrea el si nu tine cont de celalalt.

Pentru ca poate se porneste de pe o baza ne-comuna. Fiecare are propriile idealuri. Insa la inceput ajuta hormonii, amandoi vor cam acelasi lucru, romantism, relatii etc. Dupa ce mai trec hormonii, se prind ca nu au nimic in comun.

Sau. Cand apar copiii, exista o impartire a atentiei intre partener si copii. Si aici e nevoie sa ai inima larga si pentru partener si pentru ei.

Sau. Din exterior pare ca altcineva are ceea ce cauti: e mai frumos/frumoasa, are un caracter mai bland/omenos sau e mai potrivit pentru caracterul tau. Ceea ce oamenii nu baga in seama e ca firea omului e cam aceeasi. Si pana la urma o femeie are anumite structuri de gandire si nevoi si barbatul altele, dar ele sunt aceleasi dpdv biologic si psihic: anumite structuri la toate femeile si altele decat la femei, dar aceleasi la toti barbatii. De exemplu femeia are nevoie de protectie, mai mult. Barbatul are nevoie de sex mai mult.
Si in final tot cautand la nesfarsit, nu ajung sa fie multumiti cu nimic. Chiar daca nu ies din relatia in care sunt, mereu se uita in jur.

Pentru ca oamenii mai toti inteleg prin iubire "sa ma iubeasca". Cati oameni stii tu, care isi pun problema sa iubeasca ei? Ma refer la a renunta la sine in primul rand. Nu la gesturi wow. Gen ma culc ci tine si alte alea, ca te iubesc, nu. Aia nu cred ca e iubire.
Ma refer la ceva simplu si cumva nesenzational. De tipul: eu as fi vrut azi sa mancam pizza, dar daca tu vrei sa mancam cartofi fierti, eu ma bucur mai mult ca sunt cu tine, decat ca mancam sau nu ce vreau eu.

Secretul unei casatorii fericite nu stiu daca exista. Cred ca e unic, altul de la om la om.
Totusi sunt chestii care daca lipsesc, nu prea merge. Adica respect reciproc, dragoste, teluri comune, dorinta de a ramane impreuna...si lista poate continua.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Wow, ce răspuns...

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Interesanta ideea cu cartofii fierti. Si adevarata. A fi impreuna e mai presus (sau asa ar trebui sa fie) de orice experienta de viata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.

Compatibilitatea!

Răspuns utilizator avertizat
| liliana77any a răspuns:

Neintelegeri, nepotrivire de caracter, lipsa unui scop comun.

| anonim_4396 explică (pentru liliana77any):

Ce înțelegi prin "nepotrivire de caracter"?

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru anonim_4396):

Este atunci când unul vrea ceva și celălalt altceva,adică nu aveți pasiuni,hobby-uri,interese,dorințe, vise, planuri, scop, țeluri comune în viață. Este suficient ca unul să fie sincer atunci când comunică cu celălalt și garantat celuilalt dacă nu îi va conveni ceva te va părăsi.

| anonim_4396 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Aș numi-o mai degrabă "nepotrivire de personalitate". Cred că "nepotrivire de caracter" nu există. Doar "lipsă de caracter" din partea unuia sau a amândurora. happy Unde există caracter întotdeauna lucrurile vor funcționa până la urmă. happy

| Mavni a răspuns:

Increderea, comunicarea, toleranta.
Daca se iau doar pentru sex gratuit (el) sau din ambitie ca sa arate ca a castigat in fata alteia (ea), ori ca sa scape de gura lumii ca sunt singuri, atunci va esua rapid. Fiecare va gasi celuilalt doar defecte.