| iulia0514 a întrebat:

Bună dragilor!
Întrebarea mea este următoarea!
Ce părere aveți de expunerea copiilor în mediul on-line?
Am văzut ca e un fel de moda să postezi poze cu copiilu nou născut. E plin pe Facebook, Instagram de astfel de poze cu copiii de toate vârstele eu nu prea înțeleg de ce trebuie să îi expunem poate ma lămuriți voi! Aștept cu nerăbdare răspunsurile voastrehappy

66 răspunsuri:
| Anonim147943 a răspuns:

Aici este alegerea parintelui. Daca el vrea sa isi expuna copilul pe intrenet o poate face ca oamenii sa vada ca are un copil nou nascut sau orice alt ceva.

| LaviniuA a răspuns:

Normal ca nu e bine si nici legal. Aia nici n-au auzit de GDPR. Pai ce-i animal de companie sa te lauzi cu el pe Facebook?

| helpforyou a răspuns:

Asta este generatia din ziua de astazi. Totul la vedere.

Din pacate nu este ok atata expunere on-line.
Copiii pot fi expusi la hartuire sau cyberbullying, sau pozele lor pot fi utilizate in mod necorespunzator de catre altii. De asemenea, pozele postate online pot ramane online pentru totdeauna, putand fi vazute de persoane neautorizate sau chiar utilizate in scopuri malitioase.
Parintii nu constientizeaza asta.

| ZappyTv69 a răspuns:

Buna! happy
Multe mamici "proaspete" cred ca este dragut să își posteze copilașul de la o asa vârsta frageda. Ele însă nu își dau seama de pericolul la care își expun copilul. Părerea mea este ca nu este cazul să postezi zeci de poze cu juniorul tau (chiar vad conturi dedicate doar postarii copilului). Mi se pare că 5-6 poze cu familia, în care apare și copilul sunt de ajuns de postat pe Facebook. Nu prea interesează pe nimeni, mai departe de un comentariu cu o inimioara sau un like. Dar multe mame vad ca al lor prunc aduce like-uri, asa ca nu ezita să mai posteze o dată, și-nco dată, poze cu el. Întotdeauna oamenii au avut o slăbiciune pentru bebelusi și animale. Ce e mai frumos decat un bebeluș nou născut, care doarme lângă un pui de pisica? Mamele se folosesc de chestia asta și consideră că toți trebuie să vadă ce face ăla micu'. Mi se pare din nou, ceva inutil, deoarece nu are niciun farmec să îți postezi după copilul "mare". Cel mai probabil o fac pentru atenție sau doresc să le arate și altora ce bebeluș frumos auhappy

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

O prostie. O forma de cocalarism.
Copiii aia pot avea de suferit pe viitor, mai ales ca unii adulti inteligenti si cu drept de vot, pun poze cu ei complet dezbracati.
Majoritatea sunt si urati.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Mie imi plac bebelușii și n-am nimic impotriva fotografiilor de pe Facebook. Ce mă deranjează foarte tare la faza asta este că nici o Mămică pănă acum n-a posta o poză dintr-un unghi favorabil mine, cănd iși alăptează pruncul.

| Frank51 a răspuns (pentru LaviniuA):

Pai și animalul nu este supus GDPR-ului? laughing

| iulia0514 explică (pentru Anonim147943):

Și crezi ca e bine ceea ce fac?

| iulia0514 explică (pentru LaviniuA):

Eu nici cu animalele nu sunt de acord pentru ca nu sunt obiecte sa ne lăudăm cu ele și în plus te poți trezi că-ți fura cineva câinele sau pisica au mai fost cazuri!

| iulia0514 explică (pentru helpforyou):

Din păcate nu gândesc aia e problema!

| iulia0514 explică (pentru ZappyTv69):

Eu am un copil de 2 ani dar niciodată nu am postat poze cu el am chiar și rude care încă nu știu cum arata copilu pentru că le-am zis ca dacă vor să-l vadă ne pot face oricând o vizita nu trebuie sa aducă nimic doar sa vina să-l vadă atât!

| iulia0514 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Din păcate nu conștientizează la ce pericole expun copilu!

| iulia0514 explică (pentru DeMicUnCălător):

Pai le poți spune nemulțumirea ta și te asigur ca o sa rezolve problema nu prea le interesează pe unele dintre ele cum se afișează în on-line

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru iulia0514):

Da.
Nu stiu la ce exemple te referi tu, dar dintre tinerii parinti pe care ii cunosc eu, trei sferturi sunt din categoria "cei mai prosti".
Aia n-au cum sa inteleaga cum e cu intimitatea unei persoane.
Foarte putine persoane misto au familie, din generatia mea.

| Dismally a răspuns:

Asta e ca cei care posteaza toate rahaturile: am mancat o salata la restaurantul X, am fost sa vad filmul Y; de parca i-ar pasa cuiva cu adevarat... Cauta atentie happy

| iulia0514 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai 98% din rudele și cunoștințele mele își expun copiii pe rețelele de socializare pentru uni se pare ca e un mod de viață a devenit un fel de rutina zilnică

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Eu am văzut ca sunt și care își fac poze chiar și pe wclaughing de parca pe cineva e curios cum arată baia lor laughing

| Drimmero a răspuns:

E dovada cea mai buna ca unii nu ar trebui sa faca pui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Treburile astea ar fi trebuit sa fie intime si personale, dar na.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Se cotârcesc ca iepurii si fac pui pe banda rulanta nu e ok

| VoidEternal a răspuns:

Moda e de când Facebook -ul. Și nu o să mai dispară.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru iulia0514):

Nasol, schimba anturajul laughing

| Dismally a răspuns (pentru iulia0514):

Ma mir ca nu au aparut poze si cu ce au lasat in wc laughing E o realizare si aia pentru unii

| DannyEscapes a răspuns:

Oamenii își pun copiii pe social media pentru a primi like-uri și foloweri. Alt motiv este că se mândresc cu copiii lor, ceea ce este normal! Eu nu recomand pentru că suntem înconjurați de ultimii ciudați și cine știe unde ajung pozele acela, șiii, dacă cineva știe lucruri despre copil, cum sunt numele, data nașterii și se dă drept unchi/mătușă etc. poate să îl răpească oricând de la școală spre exemplu. Deci. Nu recomand pentru că oamenii care o fac pot să își pună copiii în pericol.

| Hammurabi a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

"Copiii aia pot avea de suferit pe viitor"
La ce te referi?
Cum ar putea avea de suferit de la o poză de la 1 an postată online?

| LaviniuA a răspuns (pentru iulia0514):

Valabil si pentru copii... cine stie straight face

| cristi202 a răspuns:

Cînd eram mic nu era online-ul, și totuși părinții își expuneau copiii în poze. Interesant e că în acea perioadă a anilor 70 era la modă să se facă poze copiilor mici, bebelușilor, goi-goluti, așa că puteai vedea multe fundulete de copii în pozele celor mici. Nici eu și sora mea nu am scăpat, dar pentru mine, cea mai extraordinara poza e la aniversarea a un an, stăteam în picioare pe masa, cu mama mea in spate ce mă ținea, și cu un tort cu o luminare in mijloc. Sunt doua poze, pentru că în prima m-a prins cum am băgat degetul in tort, nu avusesem răbdare să aștept pana fotograful a făcut fotografia. happy
Intr-un fel, e logica expunerea asta. Te lauzi cu ce ai, mai ales cînd e vorba de copii. E valabil pentru majoritatea. Putini sunt probabil ca tine și ca mine, care nu considerăm ok sa ne postam viața în online.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu e vorba doar de poze de la un an.
Ar putea suferi, de exemplu, daca peste cativa ani, un alt copil ar incepe sa faca meme-uri cu pozele penibile pe care le-au publicat parintii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare periculos deoarece peste tot pe internet exista si PEDOFILI! Sau hoti de copii!
Sunt sigura insa ca parintii nu sunt constienti de acest posibil si infricosator pericol!
Cred ca e " dragut", si e! Dar de asemenea, este tot la fel de riscant!
Apoi, unii nu se opresc la o singura poza sau video! Ci expun toata viata copilului lor unor necunoscuti, pe internet! Nu seteaza, spre ex pe Facebook doar optiunea pentru Prieteni sau Prietenii prietenilor, ci trebuie sa fie musai pentru Absolut toti dubiosii de pe Facebook care se vor uita la o poza cu odrasla ta!
Le-as sugera sa fie mai asumati! Daca tot vor sa riste! Aici, in Romania e ca aici, mai safe, dar in America se intampla tot felul de tragedii!

| Endy22 a răspuns:

Eu nu prea sunt de acord cu ideea. Ar trebui ca oamenii sa fie cat mai intimi cand vine vorba de familia lor. Asta este parerea mea!