| iulia0514 a întrebat:

Bună dragilor!
Întrebarea mea este următoarea!
Ce părere aveți de expunerea copiilor în mediul on-line?
Am văzut ca e un fel de moda să postezi poze cu copiilu nou născut. E plin pe Facebook, Instagram de astfel de poze cu copiii de toate vârstele eu nu prea înțeleg de ce trebuie să îi expunem poate ma lămuriți voi! Aștept cu nerăbdare răspunsurile voastrehappy

66 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Nu trebuie. Face fiecare ce vrea.
Eu sunt de părere că e bine să postezi puțin, pentru că nu are cum să își spună părerea și poate peste ani nu îi va plăcea că a fost foarte expus.Mie nu mi-ar fi plăcut, dar eu oricum în general postez puțin.
Cred că orice persoană căreia nu i-ai cerut acordul, nu e ok să o postezi.

| iulia0514 explică (pentru Mosotti):

Ai dreptate! Tehnologia doar a scos mai mult în evidenta prostia omeneascăhappy

| iulia0514 explică (pentru J0B0MAT):

Eu sunt de părere că copiii trebuie lăsați să decidă ei dacă vor sau nu sa fie expuși în mediul on-line adică până la o vârstă la care sunt conștienți de ceea ce vor!

| J0B0MAT a răspuns (pentru iulia0514):

Da, asta ar fi cel mai ok.Dar înțeleg și faptul că proaspeții părinți sunt înnebuniți după copil și vor să îl posteze, din dragoste, mândrie.Dar nu să exagereze, cu j de mii de poze. Mă uit la mine, care postez numai câinele aproape, deși știu că nu îi place când îi fac poze și 100 % dacă ar putea să spună, m-ar înjura că îl postez.Dar o fac de drag, deși realizez că exagerez puțin chiar dacă nu postez mult, după cum am zis.

| iulia0514 explică (pentru J0B0MAT):

Eu nu postez nici cu animalutele pentru că au existat multe cazuri în care chiar au fost furați și chiar stăpâni au condus hoții prin postările pe Facebook

| AdioTPU a răspuns:

Din perspectiva mea nu-s de acord cu expunerea copiilor nou-născuți pe rețelele sociale. Am văzut unii care postează nou-născuți in pielea goala, fără nicio cenzura. Mi se pare riscant și deloc inspirat.