| iulia0514 a întrebat:

Bună dragilor!
Întrebarea mea este următoarea!
Ce părere aveți de expunerea copiilor în mediul on-line?
Am văzut ca e un fel de moda să postezi poze cu copiilu nou născut. E plin pe Facebook, Instagram de astfel de poze cu copiii de toate vârstele eu nu prea înțeleg de ce trebuie să îi expunem poate ma lămuriți voi! Aștept cu nerăbdare răspunsurile voastrehappy

66 răspunsuri:
| iulia0514 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Sincer nu îi bag în seama fiecare face cât îl duce capul!

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

rolling on the floor sa ști că ai dreptate!

| iulia0514 explică (pentru DannyEscapes):

Din păcate e adevărat!

| iulia0514 explică (pentru cristi202):

Nici eu nu am scăpat de aceea poza celebră! Acum câțiva ani am fost abordată de un tip care mi-a cerut o poza cu mine goala și i-am trimis-o da ca tot era curios omulaughing

| iulia0514 explică (pentru anonim_4396):

Din păcate nu prea le putem da minte oamenilor!

| iulia0514 explică (pentru Endy22):

Din păcate nu e așa

| iulia0514 explică (pentru VoidEternal):

Destul de rausad

| iulia0514 explică (pentru anonim_4396):

Din păcate oamenii nu gândesc

| iulia0514 explică (pentru Drimmero):

Dureros dar adevărat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru iulia0514):

Unii si daca le-am darui-o noi, ar refuza-o pe motiv ca nu ar stii ce sa faca cu ea, cum so foloseasca! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru iulia0514):

Stii Povestea drobului de sare - de Ion Creanga https://www.mcgogoo.ro/2011/povestea-drobului-de-sare-ion-creanga/

Toata lumea se plange de ce ar putea pati mititelul, stiu si ele prea bine ca ar putea pati ceva! Dar nici ca fac ceva! Doar plang si se tanguiesc ca niste ticnite batute in cap cu leuca!

Asa si cei care se tem pentru siguranta copilului lor, ii ingrijoreaza acest fapt la modul general, dar posteaza ZILNIC zeci de poze cu copilul lor pe internet, in diverse ipostaze si locuri, pentru tota lumea! Nu se limiteaza doar la prieteni si cunostinte, ci e musai ca toti dubiosii internetului sa le admire odrasla!

Unora degeaba le dai minte, ca oricum nu stiu cum so foloseasca, asta-i tragic!
Ca altii nu o au, asta-i altceva!

In Romania nu s-au intamplat multe cazuri de rapire sau pedofilie, nu cate in America, unii pe aceste procente scazute a infractionalitatii se bazeaza, totusi, in ultimii ani si Romania a progresat la acest capitol! Si va mai progresa! Ar fi bine, ca parinte sa PREVII DECAT SA TREBUIASCA SA TRATEZI, SAU MAI RAU, SA RAMAI CU REGRETE PT TOATA VIATA!
NIMIC NU E PREA MULT PT SIGURANTA PROPRIULUI COPIL!

| iulia0514 explică (pentru anonim_4396):

Bună dimineața! Am pus această întrebare cu un motiv anume pentru a vedea câți de mulți oamenii conștientizează cu adevărat pericolul la care își expun copiii și nu doar copiii ci și pe ei însăși! Ieri am fost la un restaurant cu niște prietene și la un moment dat a intrat o mămică cu un copil în cărucior nu am dat mare importanță acestui lucru pentru ca eram concentrată la discuția noastră, ceea ce mi-a atras atras a fost că tot făcea poze în fine nu ar fi prima care face poze cu mâncarea sa se laude pe internet, drept să-ți spun am și uitat de ea deși era la masa din fața mea pana a început sa plângă copilul când m-am uitat femeia nu era nicăieri și copilu singur, m-am dus am cautat un chelner care a zis ca doamna deja achitase nota și cel mai probabil e la baie și se duce și o cauta din păcate era de negăsit eu eram hotărâtă sa sun la politie când vine o chelneriță și zice "doamna nu va stresați în 15 minute e înapoi nu e prima oară când îl uita se duce până acasă unde își dă seama că o uitat copilul și se întoarce aici! " Am rămas șocată, drept să-ți spun ca nici acum nu mi-am revenit toată noaptea am avut coșmaruri!

| iulia0514 explică (pentru anonim_4396):

Știu povestea a fost printre primele povești pe care le-am învățat la școală

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru iulia0514):

Cu asfel de parinti, vai de copii!

E una sa iti uiti telefonul undeva, alta animalul de companie, si cu totul alta COPILUL!
Mai ales IN MOD REPETAT! Poate spune multe si despre conditia mentala a acelui om, dar si despre / mai ales RESPONSABILITATEA DE PARINTE!
Copilul nu-i un bagaj, pe care sa-l uiti si cand vezi ca lipseste, te intorci si poate il gasesti! POATE! Poate il mai gasesti, poate nu, SAU POATE NU IL MAI GASESTI IN STARE INTACTA!

Eu sunt de parere ca nu oricine ar trebui sa aiba dreptul de a concepe sau de a avea un copil!
La fel ca si cum pentru a conduce o masina ai nevoie de PERMIS DE CONDUCERE ( pentru siguranta ta si a celor din jur! ), la fel si pentru a creste un copil ar trebui sa ai nevoie de " un permis", stiu teoria cu " drepturile omului ", dar COPILUL NU ARE DREPTUL LA O VIATA?! SATISFACATOARE?!

Cat despre parintii care considera ca expunandu-si odraslele pe internet, IN VAZUL TUTUROR, e ok, le-as lua permisul!

| iulia0514 explică (pentru anonim_4396):

Perfect de acord cu tine, problema este că din păcate nimeni nu face nimic și uite asa auzim tot felul de minuni pe la știri! Am uitat sa precizez ca a uitat copilul pentru că era prea concentrată la telefon! Sinceră sa fiu de-abia m-am abținut sa nu îi dau doua palme sănătoase, regret ca nu am anunțat poliția a fost prostia mea recunosc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru iulia0514):

Voiam doar sa subliniez faptul ca oamenii se plang de diverse lucruri, cum ar fi siguranta lor si a copiilor lor in mediul online, dar in acelasi timp posteaza mii de informatii despre propria-i persoana pe internet! Mai rau, despre propiul copil, incapabil de auto-aparare si judecata la rece! Adica, a lua decizii POTRIVITE PT PROPRIA-I PERSOANA!
Unii parinti sunt extrem de iresponsabili si imaturi, si totusi, ne mai minunam & si ei la fel! de ce se intampla unele nenorociri!
Unde nu-i cap, vai de picioare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru iulia0514):

E chiar amuzant, daca nu ar fi putut fi de-a dreptul tragic!
A avut noroc, copilul! De data asta!

Ar fi trebuit sa intervina Politia! Sa-i confiste telefonul mamei!

| iulia0514 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu postez poze nici cu mine de ani de zile pentru ca și ca adult e periculos darămite pentru un copil! Ani trecuți chiar a fost un caz în zona noastră o fetita a atras atenția unui pedofil datorita pozelor postate de părinții ei pe Facebook deci practic părinții i-au oferit toate datele de care avea nevoie prin intermediul internetului!

| iulia0514 explică (pentru anonim_4396):

Eu i-aș fi luat copilul! Știu sunt cruda dar dacă ea nu e capabilă să îl îngrijească atunci ar trebui dat cuiva care e capabil!

Răspuns utilizator avertizat
| iulia0514 explică (pentru DracuIa):

Hmm cam ai dreptate, acum cu internetul cred că au devenit supraponderalihappy

| Mosotti a răspuns:

E obsesie pentru copii, nu am inteles nici eu, si cand vad ca pun 100 poze cu copilu asa in prostie, si pe ei abia daca ii vezi.
Am mai patit si cu unii fosti colegi de liceu si am zis "si voi unde sunteti?"

| iulia0514 explică (pentru Mosotti):

Din păcate tehnologia asta a tâmpit lumea!

| Emma30555 a răspuns:

Părerea mea e ca ar cam trebui sa dispară moda asta de a ți expune viata în online. Este o validare a oamenilor frustrați. Ori vor sa se dea mari, ori vor sa para mai altfel decât sunt, ori se iau unii după alții. Dacă postezi destul de rar pot sa zic ca este ok dar dacă faci chestia asta tot timpul, persoana respectiva are o problema. După o anumita vârsta ar trebui sa trăiești viata sa te bucuri de ea, nu sa o faci prin intermediul rețelelor de socializare. Mai ales când e vorba de persoane care nu și pot da consimțământul fiind minori mi se pare greșit

| iulia0514 explică (pentru Emma30555):

Din păcate nu va dispărea din din contra apar tot mai multe rețetele de socializare și oamenilor le place sa fie mințiți pentru ca majoritatea celor care își expun viața în online mint într-un fel sau altul!

| DjSannan a răspuns:

Buna,Expunerea copiilor în mediul online poate fi benefică dacă este făcută în mod responsabil, cu atenție la siguranța și confidențialitatea copiilor. Postarea de poze cu copiii nou-născuți sau cu copii de orice vârstă poate fi o modalitate de a împărtăși bucuria cu familia și prietenii, dar ar trebui să se ia în considerare posibilele riscuri. Ar trebui evitate postarea de informații personale sau poze care ar putea fi utilizate în mod inapropriat. Este important să se discute cu copiii despre siguranța online și să se încurajeze o utilizare responsabilă a internetului.

| iulia0514 explică (pentru DjSannan):

Din păcate nici la capitolul siguranță on-line nu suntem fruntași!

| DjSannan a răspuns (pentru iulia0514):

Asta clar

| DjSannan a răspuns (pentru iulia0514):

Asta clar, suntem destul de in urma cu multe

| Mosotti a răspuns (pentru iulia0514):

De ce ziceti asa? Tehnologia ne-a facut sa ne bucuram de mai mult, nu stiu ce au unii cu tehnologia, lumea era tampita de dinainte, doar ca nu aveau cum sa arate asta.
Faptul ca acum se vede, nu inseamna ca acum s-a tampit lumea.