| iulia0514 a întrebat:

Bună dragilor!
Întrebarea mea este următoarea!
Credeți că există căsnicie in care parteneri sa nu se certe niciodată?
Zilele trecute am cunoscut o doamna căsătorită de 17 ani și ea susține că în acești 17 ani niciodată nu a avut nici măcar o discuție contradictorie cu soțul ei, și că despre ceartă nici nu se pune problema! Eu sincera sa fiu nu prea cred atâta timp cât stai în aceeași casă cu o persoana mai devreme sau mai târziu tot apar mici divergențe! Aștept cu nerăbdare răspunsurile voastre!

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Trebuie sa fie nu suflete pereche pentru asta, ci suflete oglinda, care sa fie exact la fel. Dar asta e imposibil, nu cred că există așa ceva.
Poate e valabil doar daca sunt la mii de km distanta unul de celălalt. Nu neapărat fizica, ci și relațional. Am cunoscut înainte de a mă căsători o dama, credeam că e singura, dar nu era, se simțea foarte singura, a fost sinceră și a recunoscut că e măritată, dar că soțul era de "umplutura", era ca și cînd nu ar fi fost, nici nu prea discutau. Intr-un asemenea caz, e posibil. Dar mai bine prefer discuțiile aprinse ce le am cu sotia mea decat sa ajung in acel stadiu. Indiferenta totala e mult mai rea decat certurile. Soția mea îmi spune uneori că sa fiu fericit că se cearta cu mine, că asta înseamnă că îi pasă.
Suntem personalități unice, cu o gîndire unica fiecare, nu are cum sa nu existe diferente de gîndire care sa duca la divergente. Bunicii mei, niste oameni excepționali, in casa cărora chiar nu am auzit certuri, spuneau uneori că nu există casa fara certuri, că cei care zic că nu s-au certat niciodată mint. Și ei au avut certuri pana relația lor s-a închegat, și mai apoi am prins și eu momente cînd discutau in contradictoriu, dar ei au avut o soluție ingenioasă ca sa nu ajunga sa se certe: și-au propus ca atunci cînd lucrurile ar fi degenerat în cearta, sa își zică: "No, du-te la oi!" happy I-am prins de cateva ori zincindu-si asta, și imediat am văzut cum au aplanat discutia.
Deci, hai sa fim realisti. Nu se prea poate. Daca chiar e cum spune, oamenii aceia merita a fi premiați pentru relaționare și comunicare. Sunt experți la asta.

91 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Răspunsul meu este că, desi exista posibilitatea existenței unei căsnicii în care partenerii să nu se certe niciodată, aceste cazuri sunt foarte rare. De obicei, în relațiile interumane apar discuții contradictorii și unele conflicte, iar acest lucru se întâmplă chiar și în cele mai fericite căsnicii. Cu toate acestea, într-o căsnicie fericită, partenerii trebuie sa se concentreze pe lucrurile pozitive din relația lor și sa gaseasca modalități constructive de a-și rezolva conflictele. Acest lucru înseamnă că, chiar și în cazul în care apar discuții contradictorii și unele conflicte, partenerii pot învăța cum sa se înțeleagă și sa faca fata acestora, ajutându-i astfel sa se bucure de o căsnicie fericită.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil sunt genul care fiecare isi vede de viata lui si nu fac nimic impreuna. Se duc la munca, vin acasa se saluta si fiecare in treaba lui

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poate ca doamna are viata prea usoara, sau sotul ei inghite tot.
Poate traiesc cu parintii ei, iar el nu are curaj sa nu faca tot ce i se spune.
Doar in situatiile alea cred ca e posibil "fara cearta", dar inseamna oarecum fara libertate si comunicare.
Eu zic ca in orice cuplu apar mici/mari tensiuni, iar important este modul in care se impaca, nu frecventa acestora.

| CostinAlamariu a răspuns:

Eu zic că există, fără îndoială căsnicii fără certuri. Uneori se mai întâmplă să dai de 2 oameni care se iubesc cu adevărat

| iulia0514 explică (pentru suntserios):

Asa ma gândeam și eu! Dar după m-am gândit ca poate omul îi mut și atunci e logic ca nu se ceartahappy

| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde, slabe sanse, dar posibil. happy

| iulia0514 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

E avocată și e mai dintr-o bucata e posibil ca omului să îi fie teamă de ea și de aceea nu zice nimichappy

| Lioana a răspuns:

Vreau sa cred ca exista astfel de casnicii chiar daca pare greu de crezut, chiar daca sunt o exceptie de la regula.

| iulia0514 explică (pentru CostinAlamariu):

Păi și eu îmi iubesc soțul dar tot îi comunic când nu-mi convine ceva!

| iulia0514 explică (pentru Lioana):

Eu sunt de părere că și discuțiile în contradictoriu au beneficiile lor că până la urmă suntem oamenii și trebuie să comunicăm când nu suntem de acord cu un anumit lucru!

| iulia0514 explică (pentru GabiDumitrescu):

Totul e posibil sub soarehappy

| Dismally a răspuns:

Greu de crezut dar e posibil daca e o relatie din aia in care unul dintre parteneri are mereu dreptate iar celalalt nu comenteaza niciodata happy Intr-o relatie normala tot mai apare cate o discutie in cotradictoriu macar daca nu o cearta.

| Eireann a răspuns:

Nu stiu daca e posibil chiar nici o discutie in contradictoriu dar stiu ca e posibil sa nu se transforme in cearta orice divergenta.

| helpforyou a răspuns:

Posibil. Dar unul dintre ei lasă tot timpul de la el.
Știu și eu o pereche de genul ăsta. Au lucrat împreună și fac epigrame împreună. Niciodată nu am văzut pe careva măcar supărat.

| Hammurabi a răspuns:

Eu nu i-am auzit pe părinții mei certându-se niciodată.
Dar poate evitau să se certe în fața mea. Cine poate ști?

| blackann a răspuns:

Nu, nu exista.
Doamna aia a mintit sau a spus asa… in general, chestii mici tot exista. Oriunde, chiar si la aia care ti se par tie perfecti.

Am si eu o intrebare si nu pot sa postez, are cineva idee cat ramane un utizilator "avertizat"? M-au suspendat din cauza Patriciei laughing)) si deja a trecut mai mult de o saptamana!

| Lioana a răspuns (pentru iulia0514):

Poate ca exista posibilitatea ca atunci cand exista pareri diferite asupra unui lucru sa nu se ajunga la discutii in contradictoriu. Sa existe intelegere si acceptare.
De exemplu: "Iti inteleg punctul de vedere dar uite cum vad eu lucrurile..."

Răspuns utilizator avertizat
| CataaS a răspuns:

Se poate sa fie genul care nu sunt așa deschiși, și doar se respecta și își cam văd fiecare de treaba lor. Altfel nu îmi explic.laughing

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Corect ca până la urmă suntem oamenii nu putem tot timpul sa fim de acord unul cu celalalt

| iulia0514 explică (pentru Eireann):

Corect!

| iulia0514 explică (pentru helpforyou):

Păi atunci aia ce viața e dacă unul mereu lasă de la el? Și eu cunosc persoane care mereu sunt Zen dar se mai ceartă și aia desigur nu de fată cu alte persoane!

| gigite a răspuns (pentru iulia0514):

Asa a fost si ELODIA lui (politistul) CIOACA, acum e la "brutarie"...

| iulia0514 explică (pentru Hammurabi):

Noi niciodată nu ne certam de fată cu alte persoane o facem doar când suntem doar noi doihappy

| iulia0514 explică (pentru cristi202):

Corect soția ta are dreptate! Eu îi zic soțului "No ști ce du-te bateți coasa "laughing
Indiferenta e cel mai dureros lucru sa stai cu cineva în casă și sa va comportați ca doi străinii cred că e cel mai rău lucru într-o căsnicie!

| iulia0514 explică (pentru Lioana):

Da corect așa se rezolva problemele discutând și ascultând și părerea celuilalt!

| iulia0514 explică (pentru blackann):

Cred ca 15 zile nu știu sigur!

| helpforyou a răspuns (pentru iulia0514):

Este puterea obisnuintei.
Nu i-am cunoscut de tineri, asa ca eu ma refer ca de vreo 17 - 18 ani de cand ii cunosc nu au existat asta intre ei. Si se accepta reciproc unul pe celalalt. Lasa amandoi.

| iulia0514 explică (pentru Gabdag):

La noi cearta înseamnă o discuție un pic mai aprinsă nu am urlat niciodată unul la celălalt!

| iulia0514 explică (pentru CataaS):

Tot ce e posibil!