| iulia0514 a întrebat:

Bună dragilor!
Întrebarea mea este următoarea!
Credeți că există căsnicie in care parteneri sa nu se certe niciodată?
Zilele trecute am cunoscut o doamna căsătorită de 17 ani și ea susține că în acești 17 ani niciodată nu a avut nici măcar o discuție contradictorie cu soțul ei, și că despre ceartă nici nu se pune problema! Eu sincera sa fiu nu prea cred atâta timp cât stai în aceeași casă cu o persoana mai devreme sau mai târziu tot apar mici divergențe! Aștept cu nerăbdare răspunsurile voastre!

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Trebuie sa fie nu suflete pereche pentru asta, ci suflete oglinda, care sa fie exact la fel. Dar asta e imposibil, nu cred că există așa ceva.
Poate e valabil doar daca sunt la mii de km distanta unul de celălalt. Nu neapărat fizica, ci și relațional. Am cunoscut înainte de a mă căsători o dama, credeam că e singura, dar nu era, se simțea foarte singura, a fost sinceră și a recunoscut că e măritată, dar că soțul era de "umplutura", era ca și cînd nu ar fi fost, nici nu prea discutau. Intr-un asemenea caz, e posibil. Dar mai bine prefer discuțiile aprinse ce le am cu sotia mea decat sa ajung in acel stadiu. Indiferenta totala e mult mai rea decat certurile. Soția mea îmi spune uneori că sa fiu fericit că se cearta cu mine, că asta înseamnă că îi pasă.
Suntem personalități unice, cu o gîndire unica fiecare, nu are cum sa nu existe diferente de gîndire care sa duca la divergente. Bunicii mei, niste oameni excepționali, in casa cărora chiar nu am auzit certuri, spuneau uneori că nu există casa fara certuri, că cei care zic că nu s-au certat niciodată mint. Și ei au avut certuri pana relația lor s-a închegat, și mai apoi am prins și eu momente cînd discutau in contradictoriu, dar ei au avut o soluție ingenioasă ca sa nu ajunga sa se certe: și-au propus ca atunci cînd lucrurile ar fi degenerat în cearta, sa își zică: "No, du-te la oi!" happy I-am prins de cateva ori zincindu-si asta, și imediat am văzut cum au aplanat discutia.
Deci, hai sa fim realisti. Nu se prea poate. Daca chiar e cum spune, oamenii aceia merita a fi premiați pentru relaționare și comunicare. Sunt experți la asta.

91 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

Da, doar ca sunt foarte rare in ziua de azi pentru ca oamenii sunt orgoliosi si nu se pot intelege sau nu pot renunta la anumite lucruri. Dragostea inseamna jertfa. Daca nu te jertfesti pentru celalalt inseamna ca nu este dragoste.
Asta inseamna sa iti calci pe mandrie cateodata, chiar si atunci cand crezi ca ai dreptate sa cauti solutii la orice problema fara sa superi pe cineva. Cati fac asta? Chiar si la parintii mei care se iubesc foarte mult ma uit cateodata cand se cearta si le vad slabiciunile, orgoliile sau la alte cupluri pe care le cunosc.
Asa tare ma enerveaza ca fiecare crede ca are dreptate si nu vede si din perspectiva celuilalt si nu aduce nimic bun.
Dar asa suntem toti de fapt in anumite momente. Sau aproape toti. Un caz precum ai mentionat in intrebare este probabil 1 la 10000.
E foarte greu pentru ca noi oamenii ne inclinam mai mult spre partea negativa, adica suntem atrasi de lucruri rele tot timpul si e foarte greu sa fii bun, sa nu cauti scandal, sa nu ai un orgoliu mare, sa cauti pacea tot timpul, sa-l intelegi si pe celalalt.
De asta, cred ca asemenea cazuri fericite sunt rare si putem chiar sa spunem ca astfel de oameni sunt binecuvantati.