| iulia0514 a întrebat:

Bună dragilor!
Întrebarea mea este următoarea!
Credeți că există căsnicie in care parteneri sa nu se certe niciodată?
Zilele trecute am cunoscut o doamna căsătorită de 17 ani și ea susține că în acești 17 ani niciodată nu a avut nici măcar o discuție contradictorie cu soțul ei, și că despre ceartă nici nu se pune problema! Eu sincera sa fiu nu prea cred atâta timp cât stai în aceeași casă cu o persoana mai devreme sau mai târziu tot apar mici divergențe! Aștept cu nerăbdare răspunsurile voastre!

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Trebuie sa fie nu suflete pereche pentru asta, ci suflete oglinda, care sa fie exact la fel. Dar asta e imposibil, nu cred că există așa ceva.
Poate e valabil doar daca sunt la mii de km distanta unul de celălalt. Nu neapărat fizica, ci și relațional. Am cunoscut înainte de a mă căsători o dama, credeam că e singura, dar nu era, se simțea foarte singura, a fost sinceră și a recunoscut că e măritată, dar că soțul era de "umplutura", era ca și cînd nu ar fi fost, nici nu prea discutau. Intr-un asemenea caz, e posibil. Dar mai bine prefer discuțiile aprinse ce le am cu sotia mea decat sa ajung in acel stadiu. Indiferenta totala e mult mai rea decat certurile. Soția mea îmi spune uneori că sa fiu fericit că se cearta cu mine, că asta înseamnă că îi pasă.
Suntem personalități unice, cu o gîndire unica fiecare, nu are cum sa nu existe diferente de gîndire care sa duca la divergente. Bunicii mei, niste oameni excepționali, in casa cărora chiar nu am auzit certuri, spuneau uneori că nu există casa fara certuri, că cei care zic că nu s-au certat niciodată mint. Și ei au avut certuri pana relația lor s-a închegat, și mai apoi am prins și eu momente cînd discutau in contradictoriu, dar ei au avut o soluție ingenioasă ca sa nu ajunga sa se certe: și-au propus ca atunci cînd lucrurile ar fi degenerat în cearta, sa își zică: "No, du-te la oi!" happy I-am prins de cateva ori zincindu-si asta, și imediat am văzut cum au aplanat discutia.
Deci, hai sa fim realisti. Nu se prea poate. Daca chiar e cum spune, oamenii aceia merita a fi premiați pentru relaționare și comunicare. Sunt experți la asta.

91 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru blackann):

Nu te tulbura.Fă-ți alt cont de pe alt mail.

| iulia0514 explică (pentru VoidEternal):

Tare videoclipul când o sa am timp am vizionez toate videoclipurile lui e genial omullaughing

| iulia0514 explică (pentru cristi202):

Pai noi avem un limbaj al nostru pe care îl folosim în prezenta copilului sau a altor persoanelaughing asta cu coasa înseamnă (ști ce las-o baltă ști ca am dreptate) laughing

| iulia0514 explică (pentru tonyc7):

La cei în vastă e normal dar au și ei micile lor dispute!

| iulia0514 explică (pentru Feli47):

Eu știu foarte bine ce e respectul! Respectul nu înseamnă să taci și sa rabzi! Ce faci dacă mâine soțul tău vine și-ți spune "iubire am o amantă și surpriza e însărcinată " îi zâmbești și ii spui felicitări iubire când ne faci cunoștință?" Taci și înduri umilința și trădarea doar pentru că îl respecți?

| nebunuweed69420 a răspuns:

Heeeeeeeyyyyyyyyyyyyyyyyy! Dca esti casatorita cu un Andrew Tate iti pot garanta 100% ca vor exista divergente. Pe de alta parte Tristan din romanul "Tristan si Isolda" da dovada de umilinta si isi asculta nevasta chiar daca ii zice sa mearga la razboi si sa moara. In concluzi romanul epic cu tematica medievala poate fi o inspiratie si pentru lucrarea ta de bac. Sper ca te-am ajutat si vei lua o nota buna la bacul care te asteapta. pup

| cristi202 a răspuns (pentru tonyc7):

Tu. Dar cei din casa lor? Sau cînd sunt singuri?

| cristi202 a răspuns (pentru tonyc7):

Stiam un cuplu "respectabil", care era ok in societate, chiar foarte ok, dar acasă el o snopea pe ea in bataie. Cînd am auzit, am rămas șocat.

| cristi202 a răspuns (pentru iulia0514):

Ok, dar daca el are dreptate, unde te trimite pe tine? laughing

| iulia0514 explică (pentru cristi202):

Nu ma trimite nicăieri îmi doar așa "ști ca te iubesc" și eu îi spun ca asta îi șantaj emoțional și de obicei ne pufnește râsul pe amândoi! Oricum certurile noastre nu durează mai mult de 5 minutelaughing

| cristi202 a răspuns (pentru iulia0514):

laughing Și soția mea îmi baga chestia cu șantajul emoțional cînd stie că am dreptate dar las de la mine ca sa fie bine pentru ea, că știe că așa obțin ce vreau, pana la urma cedează ea. Desigur că și pe noi ne bufnește risul uneori, cînd discutam pe chestii marunte, și realizam pe ce ne aprindem: "Hai, mă, doar pe atît ne certăm?" Nici la noi nu țin, dar daca nu rezolvam, revenim alta data cu o alta discuție, asta înseamnă că uneori lucram in reprize happy

| iulia0514 explică (pentru cristi202):

E bine ca nu stați supărați unul pe celalalt cunosc cupluri care stau certați câte 3/4 luni!

| cristi202 a răspuns (pentru iulia0514):

Pai noi nu ne supărăm nicidecum. Discuții serioase, in care ne aprindem, avem, destul de des in medie cam o data la doua saptamini, dar eu doar o data m-am supărat in 15 ani, iar ea de doua ori. Nu e cearta aia care distruge, cu supărare, cu amărăciune, cu ranchiuna. Noi chiar vrem sa construim împreună, și pentru că vedem lucrurile diferit, ajungem sa avem discuții, și cum amindoi suntem buni de gura, uneori discuțiile se mai aprind. Noi avem un obicei, ne prostim și mai scoatem limba unul la celălalt happy, și cînd se întâmplă asta știu că e totul ok între noi, și se intampla și dupa discuții, și atunci chiar știu că discutia a fost fara supărare, doar o data era afectata încît nu a răspuns cînd am scos limba, și am lăsat toate și am căutat să îndrept situația.
Sa stai supărat 3-4 luni, e mult. Asta indica probleme serioase în căsnicie.

| Pths89 a răspuns:

Nu cred, de fapt sunt convins ca nu, și dacă ipotetic ar fi sa fie o astfel de căsnicie este clar ca ceva e putred și relația este moarta de 7 ani

| CleanHeart a răspuns:

Daca au reușit performanța asta, tot respectul laughing

| vodami92 a răspuns:

Imi este greu sa cred ca exista asemenea cupluri astazi!

| iulia0514 explică (pentru cristi202):

Perfect de acord cu tine! Eu o singura dată m-am supărat cu adevărat sa spun asa dar am stat și am discutat și am rezolvat problema înainte sa degenereze! Chiar ma gândesc sa pun întrebarea asta cu supărarea viitorul apropiat pentru că sunt curioasa cum gestionează și alte persoane certurile sau discuțiile mai aprinse pentru ca mereu avem ceva de învățat de la alte persoane! Îmi place cum gândiți tu și soția ta se vede ca sunteți un cuplu sudat binehappy

| iulia0514 explică (pentru Pths89):

Tot ce e posibil eu încă nu am întâlnit persoane care sa zică ca în 17 ani nu au avut nici măcar o mica dispută până acum!

| iulia0514 explică (pentru vodami92):

Și mi-e dar totul e posibil happy

| Pths89 a răspuns (pentru iulia0514):

Exact, ar fi o minciuna nerușinata? dar na, oameni mai și mint, depinde scopul pentru care o fac

| iulia0514 explică (pentru Pths89):

Adevărul este că nu trăim cu ei pentru a ști exact dacă e adevărat sau nu

| Pths89 a răspuns (pentru iulia0514):

Corecta observația!

| ___yVXr a răspuns:

Daca soțul era surdo mut, da se poate laughing))

| cristi202 a răspuns (pentru ___yVXr):

laughing
Ce tare!
Asta-i ca și faza aia: eu nu am făcut niciodată accident de circulație cu vreo mașină. Pentru că nu am mașina!

| cristi202 a răspuns (pentru iulia0514):

Da, e o idee buna o discutie pe seama gestionării certurilor. Ar fi multe de învățat.
Nu știu dacă suntem un cuplu sudat bine. Posibil. Am trecut prin mai multe chestii extrem de serioase, dar lucrurile au funcționat, chiar daca mai scirtiiau citeodata. Dar ce știu sigur e că ne potrivim. Sa ai un partener cu care ești compatibil e extraordinar. Contează enorm și în perioadele de încercare a căsniciei, și în conflicte. Să-ți mai spun una de noi, in acest sens. Eram împreuna cu un grup restrins de prieteni. Am inceput o discutie cu toții pe care tema eu cu soția aveam păreri diferite. Atmosfera s-a încins, și eu cu sotia ne-am aprins. Incercam fiecare sa ii demonstram celuilalt că e corecta opinia ce o aveam. Cînd ne-am potolit, unul din prieteni, zice: "Mai, da' voi și cînd va certati vă potriviți!" Și cred că e așa. Nu ne certăm spre dezbinare, raminem împreună, și avem grija sa fie așa, cred că e cam ca la motoare, motorul e un singur angrenaj, dar pistoanele lucrează antagonic unele față de altele, cînd unul e la capătul cursei, celălalt e la începutul ei happy. Nu știu cît înțelegi, dar alt exemplu mai bun nu am găsit.

| iulia0514 explică (pentru ___yVXr):

rolling on the floor Foarte tare, ar fi o idee atunci nu ar avea cum sa se certe poate doar prin semnelaughing

| iulia0514 explică (pentru cristi202):

Bunica mea zicea că "bărbatu potrivit pentru orice femeie îi ăla care se potrivește cu ea și atunci când se sfădesc da nu vă potriviți când va sfădiți dă-l în pustiu că nu îi bun"laughing am sa pun întrebarea chiar sunt curioasa, încerc sa pun întrebări constructivehappy

| cristi202 a răspuns (pentru iulia0514):

laughing
Bunica ta avea dreptate.
Aștept cu nerăbdare întrebarea! happy

| iulia0514 explică (pentru cristi202):

Am sa o pun nu știu exact când ca vreau sa am timp sa și pot răspundehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru blackann):

Observ că tu faci acuzații și pe aici. Ai renunțat să mă mai acuzi pe contul meu, acum o faci public peste tot și-mi mai distrugi și imaginea. Din cauza ta, ți-ai pierdut contul. Pentru că din nu știu ce motiv ți s-a pus pata să te legi de mine, Blackanne. Uite că TPU nu doarme și chiar răsplătește, dar și pedepsește. Pe tine te-a pedepsit. Sau cine știe poate te-a răsplătit,
God, atunci când mi-ai spus mie că nu am o viață și o petrec pe TPU, ceva nu tocmai neadevărat, app, dar eu măcar nu am o viață reală de care să mă ocup, dar tu ai, așa că poate ar fi cazul să te ocupi de răspunderile tale reale, man și să-ți vezi de viața ta reală, poate de aceea ți-a suspendat God contul, te-ai gândit? laughing
Lasă-ne pe noi ăștia fără viață reală să ne ocupăm de TPU. laughing Și nu mai face acuzații la adresa mea. happy Sunt cel mai pașnic om, dar pot deveni și cel mai aprig dușman dacă mă cauți. happy