| mirunaaa96 a întrebat:

Buna,eu stiu ca o relatie de un an jumate e un relatie serioasa si ca amandoi trebuie sa lupte pentru ea,eu simt ca numa eu ma implic,ca numa eu ma chinui si ca deciziile lui sunt luate asa " pe moment". Nu stiu,i-am explicat,am vorbit cu el,ii spun de fiecare data ce simt dar parca nu se prinde nimic de el,ajungem sa ne certam si imi spune ca is sensibila. Daca ar fi sa ma despart de el chiar mi-ar fi greu,am nevoie de cineva care sa fie langa mine, de un baiat si atunci nu stiu ce sa fac. Am nevoie de sfaturi.

Răspuns Câştigător
| ionutzul31 a răspuns:

Sincer sa fiu, cred ca toti trecem prin asa ceva la un moment dat. Parerea mea e ca ar trebui sa faci un "salt al credintei", si anume sa nu te mai "chinui" sa mentii relatia si sa incerci sa te detasezi putin. Daca el tine la tine cu adevarat, se va implica mai mult, iar daca nu o va face inseamna ca iti pierzi timpul cu cine nu trebuie si ca ar fi timpul sa gasesti pe cineva dispus sa fie langa tine atat in momentele de fericire cat si in cele de cumpana. Sper ca te-am ajutat si scuze ca am scris asa de mult happy

9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Cred ca problema porneste de la tine. Tu faci totul, da? Ce astepti de la relatia asta, ce vei obtine? Indiferent de motivele absentei lui, gandeste-te ca, de se va ajunge acolo, va trebui sa le explici si copiilor tai ca "tata este ocupat", sa-i pacalesti ca e la lucru cand este in alta parte?
Un investitor baga niste bani intr-o lucrare si se asteapta sa scoata un profit din asta, daca afacerea merge prost, se orienteaza in alta parte, altfel falimenteaza.
Ai zis bine, ai nevoie de cineva care sa traga la caruta impreuna cu tine, nu sa stea in caruta si tu sa tragi singura.

| T0T a răspuns:

Se vede ca nu poti fi independenta.

| anonimg a răspuns:

Ia o pauza in relatie. Aceasta este bine si pentru tine si pentru el, deoarece lucrul acesta nu te va desparti de el -si deci nu vei suferi-, iar pe de alta parte vei putea sa 'vezi' relatia 'tribuna'. Numai cand veti avea ganduri de casatorie poti continua relatia.
Tine cont si de sfatul biblic:
"Teme-te de Dumnezeu si pazeste poruncile Lui. Aceasta este datoria oricarui om." (Eclesiast.12:13)
"Pazeste dar legile si poruncile Lui, pe care ti le dau azi, ca sa fii fericit." (Deuteronom.4:40)
"Increde-te in Domnul din toata inima ta si nu te bizui pe intelepciunea ta!" (Proverbe.3:5)

| SkyPilot a răspuns:

Parerea mea este ca el nu mai este interest de relatie si sta cu tine din comoditate. Ai dreptate, ambii parteneri trebuie sa lupte si nu cred ca esti exagerat de sensibila, pari a fi normala.
Ar fi bine sa te si autoanalizezi un pic. Stai cu el pentru ca ti-ar fi greu singura? Nu suna prea bine! Gandeste-te daca mai ai sentimente pentru el. Daca nu le mai ai, mai bine sa renunti si sa gasesti un baiat pentru care sasimti ceva si care sa iti raspunda la fel. Iti va fi greu o perioada, dar nu te mai chinui intr-o relatie care nu prea merge.
Daca vrei sa il pastrezi pe baiatul de acum, fa un pas inapoi. Nu mai lupta pentru relatie, doar observa si mai lasa-l si pe el.

| mihaicelsfant a răspuns:

Si eu am trecut prin asta daca vrei vorbim pe privattongue sunt baiat si am trecut prin asa ceva

| NoName0x0 a răspuns:

Incearca sa te distantezi usor, usor de relatia asta, nu brusc fiindca nu poate continua asa la nesfarsit!

| fdhgcvnb a răspuns:

Salut! Nu știu cât de mult te-ajută ce-ți spun eu acum,dar în primul rând ar trebui să-ți dai seama dacă în cazul unei despărțiri,ai suferi pentru că îl iubești pe băiatul ăsta,sau doar pentru că "am nevoie de cineva care să fie lângă mine". Știu că nu asta a fost întrebarea ta,dar dacă tot ai adus în discuție chestia asta,poate ar trebui să-ți dai seama dacă ții la el cu adevărat sau e doar teama de a rămâne singură. Dacă răspunsul este primul, atunci continuă să lupți-bineînțeles, odată ce ai ajuns la concluzia că și pentru el relația e la fel de importantă ca și pentru tine și că într-adevăr nu ești prea sensibilă(asta ar fi o discuție muult mai lungă și nu asta intenționam să-ți spun).Dar dacă te agăți de relație doar pentru că ți-e teamă să fii pe cont propriu, atunci e ceva ce te privește pe tine, și la care tu trebuie să lucrezi. Întotdeauna am fost de părere că e mai bine să fii singur de unul singur decât singur cu cineva.
Baftă!

| AlissBrie a răspuns:

Daca tu esti cea care se implica total iar el e indiferent asta este pentru ca asa l-ai obisnuit pana acum.Ia fii mai retrasa de el o perioada sa vezi, observa vreo schimbare? Te intreba de ce te comporti asa? doar incearca sa nu te mai implici si sa te schimbi. De tinut la tine sunt sigura ca tine deoarece nu statea el atat intr-o relatie daca nu avea sentimente fata de tine.In general baietilor nu le sta in caracter sa isi arate iubirea insa nu inseamna ca nu te iubeste! Spun din propria experienta si eu am o relatie de 1 an si ceva si ca intr-o relatie e normal sa mai existe si certuri,unele dificultati, neintelegeri etc.Cel mai important e sa fie alaturi de tine la greu! Asa iti demonstreaza cel mai bine ca e cu adevarat alaturi de tine si te iubeste.
Dar daca totusi nu vezi o schimbare care sa te multumeasca nu esti obligata sa ramai cu el, baietii nu s-au terminat la el, doar nu sunteti casatoriti, nu ai nicio obligatie sa stai langa el daca nu te multumeste.Degeaba tragi de o relatie, mai bine pui punct si o sa fie mai bine decat sa inaintati in relatie si tu pe viitor sa fii la fel de nemultumita, de ce? cand poti schimba ceva? Fericirea ta depinde numai si numai de tine!:*

| Gună_Adina-Maria_1997 a răspuns:

Hmmm cunosc sentimentul. Daca i-ai explicat, dar tot la fel este...stai o perioada mai departe de el. schimba.ti comportamentul si vezi cum reactioneaza. daca ii pasa inseamna ca tine la tine si te iubeste. daca nu.e o cauza pierduta.