| caol a întrebat:

Am si eu nevoie de un sfat. Sunt cu prietenul meu de 1 an jumate si de o saptamana m-am despartit de el pentru ca nu imi mai conveneau anumite chestii (faptul ca se enerva foarte repede si incepea sa ridice tonul la mine, ca ma enervau prietenii lui ca le acorda uneori mai multa atentie decat mie, ca nu stia sa lupte pentru ceea ce isi dorea, ca era prea monoton, etc.) Acum insa, imi pun intrebarea daca eu imi doresc un baiat perfect si nu cumva lucrurile astea sunt normale intr-o relatie. Stiu ca toti se mai cearta dar noi ne certam aproape din orice... Tin sa mentionez ca ne iubim reciproc si ne este foarte greu despartiti, dar inca nu imi dau seama daca sa fac aceste compromisuri si sa raman langa el sau ar fi mai bine sa ma despart de el si sa incerc sa imi refac viata si sa ma distrez cat inca sunt tanara (19 ani si el 24). Voi ce parere aveti? Sunt lucruri normale intr-o relatie sau eu imi doresc prea multe de la el?

Răspuns Câştigător
| Ramo80 a răspuns:

Buna! Sa stii ca am intalnit multe cupluri care intampina aceleasi probleme chiar daca au putin timp de cand sunt impreuna. Totusi, nu mi se pare normal ca intr-o relatie de doar 1 an sau 2 sa se poata vorbi de o plictiseala, de monotonie. Eu am o relatie ce dureaza de 8 ani si jumatate si inca reusim sa ne surprindem unul pe celalalt cu lucruri frumoase, comunicam f mult, iesim la distractii. E adevarat ca iubirea aia inflacarata de la inceput la un moment dat se transforma intr-o iubire mai profunda, un respect reciproc.Asa se intampla dupa multi ani de convietuire impreuna. Dar asta nu inseamna ca nu mai exista metode de a te simti bine impreuna, intotdeauna vor exista subiecte de discutat, probleme ce trebuiesc rezolvate in cuplu...E adevarat ca iti trebuie interes si dorinta de a pastra o relatie si e nevoie de putin efort din partea ambilor parteneri.Cu totii ne dorim partenerul perfect dar in orice relatie dispare focul ala de la inceput, asa e sufletul omului! Important e sa stii ce iti doresti, sa alegi un partener potrivit care sa stie sa ofere iubire si intelegere dar si tu la randul tau sa oferi la fel. Balanta trebuie echilibrata si defectele sa nu depaseasca niciodata calitatile. Mult noroc in dragoste sa ai! Pupic!

| caol explică (pentru Ramo80):

Foarte frumos mesajul tau.Iti multumesc!
La monotonie ma refeream la faptul ca eu as vrea sa ies mai des in oras, in cluburi, in parc. si lui nu prea ii place. Uneori ma plictisesc sa ne tot vedem numai la el. Sa fie totul la fel in fiecare zi.

| Ramo80 a răspuns (pentru caol):

Cu mare drag! :* Poate totusi ajungeti la o intelegere si incercati sa iesiti macar in weekend. Macar la plimbari prin oras, la o cafea, la un film frumos... Sper sa-l convingi! Ai grija de sufletul tau! Pupicei!

| caol explică (pentru Ramo80):

Am vorbit azi cu el si ne-am propus ca daca vrem sa mergem mai departe sa facem mai multe compromisuri. Eu sa nu mai fiu asa cicalitoare si sa nu il mai trag la raspundere pentru ca petrece uneori timpul cu prietenii, in loc sa stea cu mine, iar el sa nu mai ridice tonul, sa ma scoata mai des din cartier, poate chiar si din oras. Acum astept sa faca el pasu si sa imi zica sa ne intalnim. Eu as vrea sa ii zic sa iesim maine dar imi e aiurea sa ma duc tot eu la el. Sper sa imi zica el ceva. Te pup! :* Mersi!

| Ramo80 a răspuns (pentru caol):

Eu sper din suflet sa va intelegeti, sa va bucurati unul de celalalt cand sunteti impreuna si sa iesiti mai mult, ar fi pacat sa stati in casa cand se va face timpul frumos. Daca tine la tine cu adevarat se va gandi ca maine, fiind 1 martie, sa iti faca asa o micuta surpriza si sa iesiti undeva! Sper sa nu ai parte de o zi petrecuta in casa si sa va simtiti bine! Pup! Cu drag!

8 răspunsuri:
| NatureSelf a răspuns:

Vezi gandesti foarte logic, se vede ca esti cu capul pe umeri, mai ia si tu o pauza, punete la meditatie, vezi tu ce e bine si ce nu. uneori mai ai nevoie sa fii si singura, alteor nu, deci pentru chestia asta am putea sa facem pasi grabiti, ce duce direct la greseli.

| caol explică (pentru NatureSelf):

De o saptamana sunt in pauza. dar ma tem sa nu lungesc pauza asta pana va fi prea tarziu pentru a mai face ceva chiar daca as mai vrea.

| NatureSelf a răspuns (pentru caol):

NU vei lungi pauza asta, timpul le vindeca pe toate. asa ca ce nu te strica te face mai puternic.

| CityOfSatan a răspuns:

Nu,nu sunt normale! Ti se pare normal ca el sa ia toate deciziile si sa ridice tonul? Normal este sa aveti acelasi drept de replica!