| loryi98 a întrebat:

Eu sunt de religie ortodoxa si as vrea sa stiu cat mai multe despre religia penticostala.As vrea sa ma mut la religia penticostala peste cativa ani si as vrea sa stiu lucruri cum ar fi:ce nu ai voie sa faci, ce trebuie sa faci si cat mai multe chestii despre aceasta religie.Multumesc!happy

36 răspunsuri:
| Kit_Lilu_1988 a răspuns (pentru Laura46):

Daca vrei sa vorbim mai mult te invit sa dai add la liviu_kit@yahoo.ro.

| AndyStyleFrizerie a răspuns (pentru loryi98):

Loryi, nu trebuie sa aderi la un cult ca sa ii fii pe plac lui Dumnezeu.I(i)sus nu avut nici o religie cand a fost pe pamant.
Si eu am aderat la un cult pentru cateva luni de zile, ceva de genu penticostalilor, intr-adevar ma simteam mai bine, mai luminat, mai cuminte, dar mi-a fost foarte greu sa ma pastrez asa.
Ceea ce am invatat de la ei este : Cand te rogi la Dumnezeu, te rogi cu voce tare si ii spui lui dumnezeu ce ai nevoie, ce te doare, pur si simplu vb cu el.SUPER...NU BORBOLOSEALA DE DIMINEATA!

Succes!

| loryi98 explică (pentru Laura46):

Eu sunt verisoara lui lorena.sunt de religie penticostala si mama mea a fost ortodoxa dar s-a hotarat sa se boteze iar lorena il iubeste pe Dumnezeu foarte mult poate ca mai mult decat mine care sunt de religie penticostala, da poate ca este o religie"pretentioasa"dar este asa pentru a fii pregatiti pentru rai...

| Andreea220601 a răspuns:

Principalul la aceasta religie este sa te rogi la dumnezeu, sa citesti Biblia. Eu sunt penticostala si merg la biserica in fiecare duminica. Acolo ne invata cum sa fim buni si sa il iubim pe Dumezeu. Oamenii de acolo sunt foarte prietenosi, vor sa te ajute cu problemele. In fiecare saptamana pastorul ne vorbeste de ceva interesant. ne invata cum sa fim buni sa nu pacatuim. am 12 ani si mama mea sa botezat cand aveam 8 ani. a fost o schimbare in bine. de atunci a devenit mai buna nu mai era bautoare de alcool. iti recomand sa vii la biserica penticostala si nu te lua dupa parerile oameniilor din lume. Domnul sa te ajute

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Man, si religia penticostala si aia ortodoxa se inchina tot la acela Dumnezeu! Stiu asta deoarece eu m-am mutat la penticostali!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele religii sa inchina tot la acelasi Dumnezeu deci nu te speria ca nu o sa fii ateu daca vrei sa te muti acolo.