| Claudia1397 a întrebat:

Imi puteti zice si mie cum e cu custodia? Parintii mei au divortat cand eu aveam 9 ani si eu am ales sa stau cu maicamea (ca orice copil cred!) doar ca acum vreau sa ma duc la taicamiu pentru ca nu mai suport ca in fiecare zi sa ma cert cu ea si cu barbatul care sta ea acum si sunt obligata sa-i zic "tata"! Cum pot face ca sa ma duc la tatal meu adevarat fara ca ea sa stie?

Răspuns Câştigător
| crina_1119 a răspuns:

Pai daca mama ta nu te intelege spune-i tatalui tau. Spune-i ca nu mai suporti sa stai cu mama ta si poate vb el cu ea. oricum cu chestiile astea nu ma pricep cu insttanta, custodia...cel mai bine ar fi sa vb cu tatal tau natural si sa ii spui ce te deranjeaza poate te va ajuta el. si in legatura cu taicatu` vitreg daca e chiar asa "vulcanic" decat sa il superi incearca sa lasi si tu de la tine si cateodata zii si tu "tata" poate asa il mai imbunezi si poate se va comporta mai frumos cu tine daca vede ca il respecti. funda?batting eyelashes

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu, impreuna cu tatal tau, va trebui sa depuneti o cerere in instanta pentru stabilirea domiciliului la tata si asta nu se poate si fara citarea mamei in proces. In prezent, conform noului Cod civil, republicat in 2011, incredintarea se poate face ambilor parinti, cu stabilirea domiciliului la un parinte, dar pentru asta trebuie acordul celuilalt parinte ori ca parintele cu care vrei sa stai sa aiba macar aceleasi conditii pentru tine. Un motiv poate fi si acela ca nu te intelegi cu sotul/concubinul mamei(nu spui daca-s casatoriti). Hotararea o da instanta de tutela de la judecatoria in raza careia domiciliaza mama ta. Numai bine!

| Claudia1397 explică (pentru Ioandelasal):

Dar cat dureaza max tot procesul asta? Ca eu stau in Romania doar in august!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Claudia1397):

Este greu de spus, se stie cand incepe un proces dar nu se stie cand se termina, poate dura intre 3 luni si un an ori chiar mai mult daca se uzeaza si de caile de atac a hotararii primei instante.
Nu este o problema, puteti fi reprezentati in instanta de un avocat.

| crina_1119 a răspuns:

Fara ca mama ta sa stie nu prea poti pentru ca iti va simti lipsa din casa si decat sa creada ca cine stie ce ai patit mai bine ii spui ca te duci la tatal tau deoarece e vacanta, e vara si vrei sa petreci si cu el ceva timp... spune-i ca tie dor de el. P.S. :in legatura cu faza " tatal vitreg ma obliga sa ii zic "tata" Spune-i tatalui tau vitreg ca tu ai deja un tata la care tii si nimeni nu ii poate lua locul.Lui ii vei spune tata atunci cand vei simti. oricum bafta funda?

| Claudia1397 explică (pentru crina_1119):

Faza e ca eu acum sunt in Italia si in august ma duc in Romania si normal ca ma duc si pe la tata! Doar ca nu stiu daca el poate sa ma ia in custodia lui fara ca mama sa afle. daca afla dupa nu e nicio problema! Cat despre tata vitreg, nu ii pot zice asa pentru ca el e mai dur de felul lui! Intr-o seara ma certam cu el si i-am zis ca ma duc la tata! Imediat a inceput sa tipe si sa tranteasca! Cum as putea face?

| crina_1119 a răspuns (pentru Claudia1397):

Pai daca mama ta nu te intelege spune-i tatalui tau. Spune-i ca nu mai suporti sa stai cu mama ta si poate vb el cu ea. oricum cu chestiile astea nu ma pricep cu insttanta, custodia...cel mai bine ar fi sa vb cu tatal tau natural si sa ii spui ce te deranjeaza poate te va ajuta el. si in legatura cu taicatu` vitreg daca e chiar asa "vulcanic" decat sa il superi incearca sa lasi si tu de la tine si cateodata zii si tu "tata" poate asa il mai imbunezi si poate se va comporta mai frumos cu tine daca vede ca il respecti. funda?batting eyelashes

| Claudettee a răspuns:

Buna. Fara ca mama ta sa stie nu ai cum. Odata ce ai ales sa stai in custodia mamei ar trebui sa-i spui ca ai vrea sa te duci la tatal tau si ca asta este decizia ta. Si ai mei sunt despartiti dar eu sunt in custodia tatalui. Eu stiu ca odata la... habar n-am cati ani...intreaba din nou copilul sau copii cum se comporta. bla bla. sau daca nu. incearca sa iei legatura cu tatal tau si sa-i spui ca ai vrea sa vi la el. Numai el te va ajuta. bye;*