| Cătă_Cătălina_1999_rBKJ a întrebat:

In ultimul timp nu ma mai inteleg deloc bine cu mama. Deci m-am saturat sa ma cert mereu cu ea si sa-mi dea de inteles ca nu stiu sa fac nimic si ca sunt proasta. Nu ma intelege. Nu ma sprijina in nimic. Nu-i plac prietenii mei. Ei nimic nu-i place legat de mine.M-am saturat sa plang din cauza ei. Nu ma lasa sa vorbesc aproape cu nimeni. imi critica prietenii, stilul meu si muzica. Azi incepu sa tipe la mine ca de nu am fost la mediatie incercai sa-i explic frumos dar nu vru sa asculte tipa la mine ca de acum nu imi mai i-a nimic si toata ziua imi reprosa ca de ce nu am fost la meditatie. PS. luni si miercuri am examen si nu am fost azi la mediatie pentru ca nu mai suportam tot anul am invatat si se pune presiune pe mine sa invat si eu ma straduiesc, dar nimeni nu ma incurajaza. Am incercat sa port o discutie matura cu ea si sa-i explic ca prin felul acesta ma indeparteaza de ea, dar incepe sa rada de mine si imi zice ca eu am probleme si e chiar invers! Plus ca imi face morala de 30-40 de minute si nu suport asta. Cand fac curat in camera mea imi place sa ascult muzica si mama incepe sa tipe l amine ca sa dau muzica mai incet ca o deranjaza si ca nu ma ajuta cu nimic. Asa ca va rog ajutati-ma nu stiu ce sa mai fac?

3 răspunsuri:
| GoLoveYourself a răspuns:

Du-te la meditatii, invata si ia examenul ala cu o nota buna ca sa-i arati ca nu ai nicio problema, in afara de felul in care se poarta ea cu tine.

| OoBunnyoO a răspuns:

In perioada exemenelor, majoritatea parintilor carora le pasa de copiii lor sunt un pic mai irascibili si un pic paranoici. Si mama a fost la fel in clasa a 8-a si in clasa a 12-a. Mergi la meditatii, nu mai inventa scuze, este greu dar nu mori din 2 ore. Plus de asta nu ai ce pierde si in ultimele sedinte poti revizui ceea ce nu ai inteles sau poti sa descoperi ce probleme mai ai.
Cat despre muzica, da muzica mai incet. Poate chiar este muzica prea tare. Iar daca nu, pune-ti muzica la telefon si asculta la casti cat faci curat.

| Lawliet14 a răspuns:

E la menopauza. Gaseste-ti pe cineva, o sa reactionezi mai usor la actiunile ei. Si nu asa mare importanta deci pentru ca te distruge psihic. laughing