| Marisa1383 a întrebat:

Buna, va adresez și eu o intrebare, iar răspunsurile voastre m-ar ajuta foarte mult in a lua o decizie corecta. Ma confrunt și eu o cu o relație destul de toxica ii zic eu. Am 22 de iar iubitul meu 29 el având un trecut destul de controversat. Avem un copil! Vreau sa menționez faptul ca locuiește cu mine in apartamentul meu propriu neavând un job. Acum o săptămâna am avut o criza de isterie pe faptul ca sunt singurul om care aduce bani in casa pe lângă ce învârtea el pe strada. După o cearta destul de aspra in care a fost inclusă și poliția după ce a avut mici intentii de agresiune asupra mea, după ce a fost la băute o zi întreaga ziua in care eu eram la munca, după toate astea am conștientizat ca e momentul sa facă ceva cu viața lui. As mai vrea sa menționez ca după acea cearta a apelat la foarte mult șantaj emoțional și uite așa l-am iertat și de aceasta data și el se afla din nou in apartamentul meu. Pe zi ce trece ma gândesc tot mai serios ca nu e ceea ce îmi doresc deși el lupta foarte mult sau așa susține el sa ma facă fericita, sa-mi ofere tot ce am nevoie. Ma aflu intr-o situație destul de critica pentru ca nu stiu cum ar trebui sa reactionez! Cel mai bun răspuns primește funda

11 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Din pacate nu putem sa iti spunem noi care este decizia corecta, daca te astepti la un raspuns de genul: mai continuati sau nu. Asta doar TU stii si doar TU esti in masura sa iei aceasta decizie. Daca ar fi asa usor... dar nu este sad

Asa zisa problema este pe cat de complicata, pe atat de simpla. Tu ce simti cu adevarat? Vrei sa mai continui relatia sau nu? Il mai iubesti sau nu? Nu trebuie sa gandesti la trecut, la ce legatura aveti sau la ceva anume. Iubirea adevarata probabil este acel sentiment pe care il stimti, stii ca este acolo, stii ca despre asta este vorba, nu este nevoie de cuvinte sau de ganduri.
Deci tu, daca am opri acum timpul si nu ai avea nimic de pierdut sau ceva de genul, ai putea raspunde? Il mai iubesti?

Asa vrei sa continue relatia voastra? Ai urmatoarele variante, recomandate de mine. Daca chiar vrei sa ii mai oferi o ultima sansa (desi nu cred ca mai este cazul) ai putea sa vorbesti cu el SERIOS legat de aceasta chestie. Poti sa ii spui exact la ce te gandesti, poti sa ii spui ca nu vrei sa mai continui asa, ca nu esti fericita, fara alte lucruri din trecut, fara santaj, fara tot ce ati facut amandoi. Tot ceea ce conteaza este momentul de ACUM, nu altele happy
Daca de maine, indiferent ce o sa faca, nu conteaza, o sa te simti bine si fericita, sa simti acea liniste si siguranta, sa simti iubirea respectiva, atunci ma gandesc ca... asta vrei, nu? big grin
Daca in schimb, nu intelege si face urat, atunci inseamna ca nu este suficient de matur sau este inconstient in ceea ce priveste aceste lucruri, avand alte "prioritati".
Iar in ultimul caz, te desparti de el.

Este dreptul tau sa fii fericita si sa traiesti exact viata pe care o vrei, langa cine trebuie (nu la prima vedere) si cine poate sa te faca sa te simti fericita.

Bafta si multe zile cu soare iti doresc! ^_^

| relian a răspuns:

laughing frate unde gasesc barbatii astia asa femei sa ii tina acasa.
Scuze ca intreb o sora ceva nu ai?laughing Mai cunosc pe aici pe linga mine 3 perechi la fel, barbatii femei laughing care niciodata nau lucrat in viata lor.
Hai ca una s-a trezit si a divortat, apoi s-a dus ala la munca, nu mai avea cine il tine, dar ailanti 2 au copii,cred ca asa or sa moara stand acasa laughing aia da viata.
Mai facut sa zambesc,mai ales la faza aia ca el incearca sa iti ofere tot ce ai tu nevoie,aia da sa stii ca omu are intentii,dar trebuie sai dai tu bani.
Asta ce iti zic ca a div,era coma laughing venea omu si ne spunea,am dus-o pe mami la restaurant,i-am luat lu mami BMW,am dus-o in vancanta,ba dar era de coma,radeam cu lacrimi,el o ducea pe mami peste tot ii lua de toate dar cu banii ei laughing asa si tu,dar conteaza ca omu are intentii,acum cand o sa iti ofere de toate aia nu a zis,dar ce mai conteaza,intentia conteaza nu?
Exact asa era si astta,la un mom dat devenea agresiv laughing ce mai cascadorii rasului faceam,dar acu gata s-a dus,s-a ascuns laughing
De tine ce sa zic,daca nu sinteti casatoriti asta e bun,deocamdata,mai stai nitel apoi vezimdesi eu iti spun,un om cum se naste asa si moare,ma refer la caracter,indiferent ce inveti un om,ce ii spui, indif cat ai insista, caracterul ala este, vorba aia atat are atat poate.
Dai sanse dar asa va fi mereu, dar tu ai timp esti tanara si nelinistita laughing o sa ai timp sa gasesti pe altul, dar nu dupa 30.Nu stiu ce tia mai trebuit si copil, asta lipsea, sau ai crezut ca daca faci copil ala se face baiat de casa laughing

| Fatamuntilor a răspuns:

Sa inteleg ca iubitul tau nici macar nu are grija de copilasul vostru! apropo, unde sta copilul in timp ce tu esti la munca? cu comportamentul lui nu cred sa fie in stare sa aiba grija de copil sau/si casa!
Adica el sta in casa ta NU munceste mai este si agresiv cu tine? faptul ca baut nu il scuteste de scuze!
Banuesc ca nu contribuie la cheltuelele casei sta toata ziua! mai si bea!
In viata ne bazam pe alegeri!
Zici ca l-ai iertat, dar ai tot dreptul sa pui si conditii.
isi poate gasi un loc de munca.In pandemie e mai greu, dar nu imposibil. Dupa 8-10 ore de munca nu cred ca va mai avea puterea si timp sa se se certe! Si asta te-ar face fericita.
Daca mai indrazneste sa dea in tine il dai pe usa afara!

| Marisa1383 explică (pentru Fatamuntilor):

Nu avem un copil împreuna, el are un copil dintr o alta relație copilul locuiește cu mama

| Andreeush a răspuns:

Tu te simți fericită lângă un astfel de om?

| Marisa1383 explică (pentru Andreeush):

Crede ma ca uneori ma simt bine in prezenta lui și uneori îl urăsc din tor sufletul meu nici eu nu prea înțeleg.

| OldSoul a răspuns:

Arunca putintel un ochi pe acest raspuns.
Daca ce am spus acolo i se potriveste lui, inseamna ca intr-adevar esti intr-un mare santaj emotional, si ar cam trebui sa scapi de acest manipulator.

https://www.tpu.ro/......u-inteleg/

| siriusblack98 a răspuns:

Mi se pare un om de nimic, sincer. Astfel de oameni nu prea își schimbă caracterul. Ce naiba, vorbim despre o scursură a societății după orice fel de tipare sociale/morale. Alcool, droguri, șomer, scandaluri, fără locuință proprie, combinații dubioase de stradă și asta la 30 de ani. Dacă avea 16 ani mai înțelegeam. Nu știu de ce ai intrat tu și de ce continui să stai cu astfel de oameni. Sunt mii de alegeri mai bune, bărbați care nu se droghează, care au o sursă de venit, la care nu vine poliția mereu să-i liniștească dar mna, vouă femeilor vă cam place tipologia de "badboy" că e mai interesant. Asta până se ajunge în situația în care ești tu acum.

| Tokyo44 a răspuns:

Sunt semne evidente ca el nu te merita.
Daca treci peste "slabiciunea" care o ai pentru el iti vei deschide alte drumuri in viata. E posibil sa merite din plin!
Cel mai probabil el profita de slabiciunea ta pentru el
Esti vulnerabila dar vei reusi sa fii mai puternica!

| AEWPenta a răspuns:

Asa vrei tu sa traiesti cu el, altfel l-ai scuipa si l-ai da dracului de nenorocit, el nu este altceva decat o capusa care te suge pana cand nu mai poti, si mereu va face asa pana cand vei spune tu stop, da e greu insa trebuie la un moment dat sa stii ce decizie iei tu cu viata ta!

| EceEgeman a răspuns:

Bună!
Nimeni nu ar trebui să rămână într-o relaţie toxică.
Dacă îl iubeşti ar trebui să discuţi cu el, spune-i despre nemulţumirile tale, despre dorinţa de aţi oferi respect, despre găsirea unui job... dacă nu se conformează este evident că trebuie să iei o decizie.
Să te simţi singură în relaţie, să fii jicnită, şantajată, să renunţi la propria ta fericire ar însemna să fii nedreaptă, să îţi zdrobeşti mândria şi să te umileşti în faţa unui om care nu dă doi bani pe eforturile şi sacrificiile tale.
Sper să iei decizia corectă!