| anonim_4396 a întrebat:

Sunt de pe 16 în izolare și zilnic primesc de la poliție cate un apel de pe un număr de telefon diferit și conversația mereu e așa : ce faceți, cum va simțiți? Sunteți bine? Evident eu neavând nici o probleme le confirm că nu am nimic și după spune mă bucur, o zi buna! Menționez că am venit din Germania și m-au băgat în carantină. Și la voi conversația a decurs la fel? Cum ești și atât? laughing Văd că nu au venit la domiciliu, doar m-au apelat și atât. Dar daca ar fi sa le spun că mă simt rău ce s-ar întâmpla?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| mont a răspuns:

Dacă nu te-ai simtii bine ar trimite o echipa sa îți ia probe pentru un test de covid, dacă te-ai simtii foarte rău însă ar trimite direct ambulanta sa te interneze. Dacă ești prins ca nu ești acasă in perioada de izolare ți se face dosar penal.

13 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Eu aș pune căsuța vocală cu mesajul "Nu răspund la apeluri necunoscute. Vă rog trimiteți email la adresa..." Așa scapi de telefoane. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

laughing nu ar fi o idee rea

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar fi o idee rea. Te vor cauta acasa.

| Zuzu1991 a răspuns:

"Văd că nu au venit la domiciliu, doar mau apelat și atât."
asta crezi tu, de asemenea te-au si localizat, pe telefonul pe care tu ai raspuns... da, sistemul de urgente e capabil de treaba asta, chiar si in rrrrrominica, chiar daca da rateuri cu spume (cum a fost fata aia violata si ucisa de la Caracal)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da cam asta e.
Nu esti vreun terorist care trebuie tinut sub monitorizare stricta.
Ai trecut de carantinare, esti liber sa iesi afara.
Mai vin si in vizita dar nu intra in casa, te poate chema doar la geam sa vada ca esti in acasa si nu pleci undeva din carantina.
Daca te-ai simti rau te-ar pune sa suni la salvare ca sa vina sa iti faca un test de Covid.

| Adrian5575 a răspuns:

Priveste partea buna. Prietenii te intreaba daca esti bine mai mult din interes. Acesti oameni care te suna, chiar sunt interesati de cum te simti si abia asteapta sa iti faca o vizita si un test gratuit laughing

| anonim_4396 explică (pentru Adrian5575):

Nici măcar din interes că nu am nici prieteni laughing singurii prieteni vorba ta, sunt ăștia laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru Adrian5575):

Bine gandit thinking big grin

| badpanda a răspuns:

Te-au sunat de la DSP?

| anonim_4396 explică (pentru badpanda):

Cei de la poliție mă tot sună. Da, m-au sunat prima data cei de la DSP.

| wj a răspuns:

Pe scurt, ar trimite medici la tine sa iti evalueze starea. Cel putin in principiu.

| Hahahaihui a răspuns:

Nu t-e vor mai suna dacă spui asta.
Salutări

| ElenaElla92 a răspuns:

Pe mine nici nu m-au sunat măcar, ma refer pentru anul trecut cand am stat in carantină