| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!

Am dificultati in a incepe sa vorbesc cu fetele. Ma refer ca nu reusesc sa imi fac o relatie si nu inteleg anumite lucruri. Ce e drept, am cam evitat partea asta de relationare cand trebuia sa experimentez si sa invat anumite chestii, cand eram mai mic. (liceu, facultate)
Nu inteleg o chestie majora. Eu mereu m-am purtat frumos cu fetele. Mi-a placut sa le respect, nu le-am vorbit urat, si chiar unele imi spuneau ca eu sunt cel mai gentleman din clasa(cand eram in liceu). Cu toate astea, in 24 de ani niciuna nu s-a lipit de mine. Recunosc ca fete care m-au placut au mai fost, insa nu a fost reciproc, iar sa profit de ele nu mi s-a parut ok. De vreo 2-3 ani am inceput sa imi schimb si grupul de prieteni. De la tipii cu care umblam inainte (toti fara prietene si pc adicted) am inceput sa imi fac prieteni mai mari ca mine, insurati, pentru ca am vrut sa "fur" de la ei experienta sa zic asa. Sunt mai maturi, teoretic sunt cu capul mai pe umeri decat cu cei care umblam, majoritatea au familii acum. Am considerat ca m-ar ajuta sa vad modu lor de a gandi. Acum din tot grupul, doar eu cu un tovaras suntem solo. Nu face nimeni glume pe seama noastra sau ceva, doar ca eu unul ma simt prost cand mergem in grup undeva, toti cu nevasta/prietena iar eu solo.
Ei bine, lucrul care ma intriga la baietii astia, este ca ei nu isi respecta femeile. Adica le vorbesc urat (folosesc "fa adu aia, fa-mi aia"), parca le dau ordine, le jignesc cateodata. De exemplu unul dintre ei, isi face treaba cu una, apoi o lasa, apoi isi face treaba cu ea apoi iar o lasa, si tot asa. laughing Tipa aia stie ca umbla si cu altele si totusi accepta asta. II vorbeste urat, o face proasta, etc. Pur si simplu eu nu inteleg cum accepta asta... Ce am spus aici sunt chestii pe care ei le fac de fata cu mine, insa ce este in interior eu nu stiu.

Cum se face ca tipii astia reusesc sa aiba relatii, desi se poarta cum se poarta, iar de mine, care mereu am incercat sa ma port cat de frumos pot cu o fata nu se prinde nimic?

Mentionez ca si eu am o problema cu curajul... am ramas cu chestia aia de rusine atunci cand imi place o fata. Sentimentul este ca acela cand eram la gradinita si copii radeau de tine daca aflau ca iti placea vreo fata. Cred ca asta e una dintre cauze, ca nu am curaj si ma intimidez, dar nu pot trece peste. Iar dpdv al aspectului fizic cred ca sunt ok. Femeile mai in varsta imi spun ca sunt frumos, ca sunt educat, insa acum nu stiu. Pe parcursul timpului am primit destul de multe aprecieri. Profesional stau destul de bine, ca mi-a placut cartea. laughing De stat singur, inca nu stau dar urmeaza. In rest nu stiu ce sa mai spun, doar ca am dilema asta de care am spus mai sus. Eu nu inteleg ce gresesc sau ce nu fac bine.

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Aia e, atitudinea. ești ușor fricos și moale și e o atitudine care îndepărtează femeile. omu ăla de-i vorbește așa emană foarte multă masculinitate (bine, și aia n-are deloc respect de sine când se lasă tratată așa și pentru toată masculinitatea din lume, dar aia e altă treaba), nu mă refer prin faptul că face ce face, ci el pur și simplu nu pune preț atât pe relații și atunci e mult mai relaxat în comunicare și-i dă ăleia impresia că trebuie să lupte ca să-l câștige (pentru că se duce la altele dacă ea nu-l vrea oricum că are de unde alege)
Învață să capeți mai mult curaj, să ai o interacțiune mai interesantă, să nu mai sufli atât fetelor undeva laughing fii respectuos în continuare, că asta apreciază orice om normal la cap, dar nu-ți fie frică de discuții în contradictoriu sau să-ți spui punctu de vedere

| Simpatic a răspuns:

Ca unii se poarta urat cu unele femei nu e treaba ta, e plina tara de proxeneti care fac asta cu acele "carpe" care numai femei nu sunt si ele se si complac sa fie sclave. O femeie trebuie sa stie sa se faca ea respectata nu sa fie o carpa.
Cat despre tine nu ai experienta in relatii dupa cum o spui si mai este o chestie tie iti trebuie una ca si tine, daca nimeresti o "carpa" va zice ce este cu prostovanul asta de se poarta asa placut cu mine...nu glumesc se intampla si chestii de genul asta.
Acum feministele imi vor da dislike, dar asa sta treaba, sunt femei ce merita respectate, insa nu toate!

| Frank51 a răspuns:

Pai ce ar fi sa începi, asta încerc să-l conving și pe prietenul meu de 5 ani, și n-am reușit, totul este să începi după asta nu îți va mai fi frică, cu cât amâni cu atât va fi mai grav.

| OldSoul a răspuns:

Voiam sa dau un raspuns ceva mai, cuprinzator, ma lua durerea de cap pana sa-mi gasesc ideeile si cuvintele.

Asadar pe scurt.
(Ma voi referi strict la intreabarea evidenta, si anume: Cum se face ca tipii astia reusesc sa aiba relatii, desi se poarta cum se poarta, iar de mine, care mereu am incercat sa ma port cat de frumos pot cu o fata nu se prinde nimic?)

Ceea ce au ei este o relatie toxica bazata pe manipulare.

Baietii acestia sunt niste buni manipulatori care apeleaza la ceea ce se numeste santaj emotional.

Si spun baietii, deoarece la ei ai facut tu referire.
Aceeasi strategie am vazut-o aplicata si de barbati, si de femei.

Strategia e simpla:
Cunosti persoana
Ii spui o poveste lacrimogena despre cum ai suferit in trecut dupa ce o anume persoana si-a batut joc de tine (intr-un fel sau altul)
Spui ca nu mai ai incredere in barbati/femei si asa mai departe.

Ce se intampla, sau ar trebui sa se intample cand apelezi la acest gen de strategie:

*Voi folosi termenii de manipulator si de victima, deoarece situatia poate fi si viceversa. Nu ar fi corect sa dau doar barbatii sau doar femeile drept exemplu negativ*

Ei bine, cand manipulatorul se va victimiza, victima, va lasa garda jos. E simplu.

Manipulatorul, victimizandu-se va obtine cateva lucruri:
1.Se va pune intr-o lumina buna. Nu va mai fi nevoie sa-i castige increderea celeilalte persoane. Astfel victima, involuntar va fi mai deschisa fata de el.
2.Va pune presiune pe victima. Astfel incat victima va fi nevoita sa-i demonstreze in permanenta manipulatorului ca ea nu e ca celelalte persoane.

Mai exact, ce se intampla aici, prin victimizarea aceasta, manipulatorul va pune tot ce se intampla in aceea interactiune pe seama victimei. Mai exact, victima va fi pusa intr-o pozitie de apare, ea trebuind sa-i castige incredea manipulatorului.

Problema este ca asta nu se opreste aici.
In toata aceasta interactiune, manipulatorul se va victimiza de fiecare data cand va avea ocazia, sau cand va dori sa otina ceva, si de fiecare data se va apara invinovatind cealalta persoana.
Va apela la tertipuri de genul *Nu ma iubesti*, *Nu ma meriti*
Daca victima ii reproseaza ceva, mai mult ca sigur manipulatorul va intoarce situatia in avantajul lui, astfel incat, victima va fi mereu vinovata.

Toate aceste lovind increderea si respectul de sine al victimei.

Ei bine, cam asa sta treaba.

Ar mai fi de precizat urmatoarele:

-Acest comportament poate aparea si in timpul relatiei.
Poate fi prezent de la inceputul relatiei, sau poate aparea peste luni sau ani de zile.

-Nu incercati sa folositi manipularea pentru a obtine o relatie, sau pentru a o face sa functioneze.
Cand manipulati o persoana, sau cand incercati sa o faceti sa se schimbe de dragul vostru, tot ce veti reusi e sa distrugeti farmecul acelei persoane.
Chiar daca ea va face pe plac, nu va mai fi niciodata aceea persoana de la inceput, iar asta va face sa fiti nefericiti si neimpiniti chiar de o aveti alaturi, iar asta nu veti mai putea schimba.

| Mopmop a răspuns:

Sincer iti apreciez curajul care il ai sa impartasesti cele scrise! Testul suprem pentru tine ar fi sa mergi intr-un loc public si sa incerci sa agati o femeie. Chiar daca din prima nu reusesti nu intra in panica. Ceea ce conteaza e sa faci cu adevarat ceva! Ai sanse 50 50 sa fii respins sau chiar apreciat la faza asta. Vezi asta ca pe o experienta care clar din cele spuse nu ai acumulat-o la timpul ei. Foi natural, nu incerca sa te schimbi dpar pentru o relatie. Multa bafta iti doresc!
PS: Poti incerca in cercul tau nou de prieteni sa aplici o cautare de partenera gen intrebi din om in omhappy )

| sabin89 a răspuns (pentru Mopmop):

"sa mergi intr-un loc public si sa incerci sa agati o femeie." - te referi la un loc public... cum ar fi să meargă într-o piaţă sau într-un supermarket?

| Mopmop a răspuns (pentru sabin89):

Sunt exemple bune cele date de tine. In parc vara alt exemplu.

| sabin89 a răspuns (pentru Mopmop):

Sau pe o stradă aglomerată.

| NarcisIfrim a răspuns:

Ca sa ai parte de o relatie, trebuie mai intai sa lucrezi la tine, sa ai activitati.Cu cat te exezi mai mult pe femei cu atat nu o sa le ai.
Cand incepi sa te axezi mai mult pe tine, atunci ele vor fii interesata.Pentru ca interesate de ele, sunt 20 pe zi, de ce ai fi tu mai special?