| Clauka_Klaudia_1999 a întrebat:

Buna ma numesc Claudia am 13 ani si sunt din miercurea ciuc si am o problema in familie cu perinti mei problema e ca parintii mei mau lasat la bunici mei cum au facut si cu fratele meu mai mare catalin el 22 de ani si de cand avea 3 luni si ceva parintimei au renuntat la el si pana acum ei lau crescut si acum m-au dus si pe mine la bunici mei dar in zilele aste secomporta foarte frumos chiar daca nu leau pasat de mine 1 an nu stiu ce vor de la mine ca 8 luni de zile verisoara mea kati avea grija demine si mamaei ( matusa mea ) dar vreau sa va intreb ca sai iert pe parintii mei? ca mi-au facut foarte mult rau de care nu vreau sa vorbesc dar cel mai rau lucru e ca de multe ori tata a batut-ope mama in fata ochilor mei si mama mea tot cu el tine si nici nu mai lasa la scoala... dar atat am vrut sa va intreb sa ii iert?

10 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

La 13 ani nu se pune problema "iertarii", cu privire la asta o sa te decizi pe la vreo 30-40 ani, acum trebuie doar sa-i tolerezi, ca asa face orice adolescent cu parintii.

| Clauka_Klaudia_1999 explică (pentru thealchemist):

Pai poate ai dreptate dar coilaria mea oricum este foarte stricata si chiar daca neam inpaca amintirile urate mereu mar bantui si de astanu o sa fiu fericita dar multumesc foarte multpentru raspuns si am sa ma gandesc foarte bine happy

| Clauka_Klaudia_1999 explică (pentru thealchemist):

Si apropo nu imi mai merge contul de TPU si scriu de pe cuntul de facebook ma numesc boldijar andrea claudia

| thealchemist a răspuns (pentru Clauka_Klaudia_1999):

Nu cred ca ai dreptate ca "amintirile urate mereu mar bantui si de astanu o sa fiu fericita", oamenii pot trece peste multe si sa fie totusi fericiti.

| Clauka_Klaudia_1999 explică (pentru thealchemist):

Pai atunci multumesc frumos pentru incurajare

| doc69 a răspuns:

E frumos sa ierti pentru ca iti aduce si tie liniste in suflet problema este ca e ff greu sa ierti daca poti sa o faci iarta.dar nu te complace in situatie oricum nu traiesti in trecut..iti doresc numaim bine

| prisacarul56 a răspuns:

Foarte grea intrebare ne-ai pus, una dintre cele mai grele posibile.Atunci cand parintii care ti-au dat viata te parasesc cand aveai cea mai mare nevoie de dragostea lor,anii copilariei,aceeasi parinti plini de remuscari vin sa ceara iertare dupa ani copilului uitat, cum sa stii reactiona? Daca ai sti ca macar de-acum te vei bucura de dragostea de care nu ai avut parte pana acum, lucrul acesta se va si intampla, sigur e bine sa ierti.Dar problema noastra a oamenilor mai mari sau mai mici este ca putem ierta, dar nu putem UITA.Si in anii care vor urma fie iubirea cat de mare, in sufletul tau tot va ramane asa intr-un coltisor o durere de care nu te va scapa nici un medicament din lume.Sa te ajute bunul Dzeu sa-ti dea gandul cel bun si sa te bucuri de viata ca orice copil de oriunde ar fi el, sa ai parte de tot binele si dragostea din lume.Te pupa cu toata dragostea un parinte.

| Clauka_Klaudia_1999 explică (pentru prisacarul56):

Multumesc frumos pentru raspuns amsa ma gandesc bine multumesc foarte frumos

| MihayAndrey a răspuns:

Eu nu as ierta. La 18 ani, mi-asi cauta un loc de munca si sa vada ca si fara ei pot ajunge cineva. Inca 4 ani.

| Clauka_Klaudia_1999 explică:

Adica? cum adica daca imi cumpara in abecedar?