| anonim_4396 a întrebat:

Bună, mă numesc Elena și am 19 ani
Sunt în concubinaj de 2 ani cu un soț iubitor și înțelegător.

Am avut o relație înainte de a-l cunoaște pe actualul soț în care am fost dezamăgită, înșelată etc. Și când m-am despărțit de el am întrat în depresie și am slăbit mult și problema este ca nu mai scocializ cu lumea. M-am închis în mine și nu știu ce sa fac.

6 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Buna Elena,
Pentru a rezolva aceasta situatie trebuie sa comunici cu sotul. In al doilea rand sa iesi din casa pentru activitati. Esti tanara si ai nevoie sa socializezi.
Faceti activitati in care sa fi printre oameni si nu in casa la voi.
Depresia va trece cand tu te vei simti mai increzatoare si cand comunici mai mult.

| Violleta2022 a răspuns:

Hai sa-ti explic: concubinaj nu este casatorie legala si nu se poate numii sot, barbatul cu are traiesti.
Il poti numii: iubit, amant, ibovnic, partner sau chiar concubin, dar nu sot, pentru ca nu sunteti casatoriti legal.

In ce priveste socializarea ta, va trebuii sa vorbesti cu iubitul tau sa te ajute, sa iesiti impreuna in lume, sa faceti vizite la prieteni sau parinti, sa organizati la voi o mica petercere cu prietenii sis a va impuneti sa iesiti weekend de weekend, oriunde, dar nu stat in casa.
Faptul ca est la ora 3 dimineata pe net, spune multe despre lipsa ta de somn, care te-a afectat si ai intrat in depresie.
Somnul de noapte, in special cel de la 10 la 2 noaptea este vital pentru creier. Doar intre acele ore se produce serotonina, care este numita si hormonul fericirii.
Nedormind intre 10 si 2 noaptea, privezi creierul de cei doi hormoni si in timp, apare depresia, anxietatea, atacurile de panica, starile de rau, paranoia, schizofrenia si boli neurologice grave.
Deci, viatl este sa fii in pat al ora 10 si sa dormi, ca a doua zis a fii functionala si vesela. Pentru ca despresia duce la boli grave, izolare si chiar pierderea relatiei in care esti.

| Freya1 a răspuns:

Ai nevoie de intelegere si sustinere din partea iubitului in primul rand.
In al doilea rand poate ca trebuie sa ai un pic de rabdare cu relatiile astea serioase pentru ca e clar ca inca esti afectata si si copila pe deasupra. Posibil ca la ani tai si treci din nou printr-o despartire pentru ca e ceva normal in tinerete asa ca trebuie sa fi pregatita.
Du-te la un psiholog si fa cateva sedinte, te va lamuri el.

| Lostlyric a răspuns:

Nu esti singura care a trecut prin aceasta experienta. Iti vina sa crezi sau nu, esti printre cele multe. In era internetului, poti usor sa gasesti milioane de povesti asemanatoare pe site-uri ca Youtube-ul si sa asculti si alte experiente si cum si-au revenit oamenii, in general (pentru ca nu doar femeile trec prin asta). Nu uita, nimic nu e pierdut. Trebuie doar sa inveti cum sa te bucuri din nou de ceea ce ai. Eventual, cauta si ajutorul unui psihoterapeut. Ca mai nou, tot ce incepe cu "psiho" in tara noastra, inseamna diavolul in persoana - tu doar procedeaza in functie de ce iti face cel mai bine. Neurologii au demonstrat o proprietate formidabila a creierului: se numeste plasticitate. Cu multi ani de rabdare si invatare a unor modele de comportament, poti sa-ti educi creierul sa iasa chiar si din ciclul depresiei. Sa ai vointa si sa citesti carti de dezvoltare personala, invata zilnic cate ceva despre tine si despre toate obiceiurile proaste prin care mintea iti dicteaza ca te simti mizerabil. Gandeste totul pozitiv sau ofera oricarui lucru o explicatie cat mai aproape de real sau optimism. Multe chestii triste inseamna doar ca treci prin viata, care e plina de lucruri si triste, si fericite - nu ca esti handicapata, nu esti defecta.
Inca ceva, esti tanara. Asuma-ti orice risc de a-ti aseza viata asa cum ti-o doresti. Daca pierzi ceva, ai tot timpul din lume sa-ti revii. Daca ceva nu-ti iese, ai tot timpul din lume sa repari acel lucru. Dupa o anumita varsta, nu-ti vei mai asuma riscuri cu atat de multa usurinta.

| GirlOnline81 a răspuns:

Ba stii, si tocmai ti-ai dat singura raspunsul. Ai intalnit un om iubitor si intelegator. Nu cred ca ai uitat intamplator sa mentionezi ca nu vrei sa-l pierzi, tocmai de aceea cred ca, indiferent cu ce te-ai confruntat in trecut, lupti si vei lupta in continuare sa-l pastrezi langa tine. Dar ghici ce? Tocmai pentru ca este intelegator, nu trebuie sa lupti de una singura.
Vorbeste-i.

| Foreveryoung1548 a răspuns:

Bună Elena, singura solutie este să mergi înainte, să accepti trecutul, încearcă sa vorbesti cu un psiholog sau cel mai bine cu părinți tăi sa te ajute. Încearcă sa iesi din atmosfera asta, să iesi în oras cu sotul tău, sa te distrezi, pentru ca draga mea tu ai doar 19 ani, ai viața înainte. Stiu cum este sa suferi si sa fi în depresie, este foarte greu, dar singura solutie de a socializa din nou este iesi în lume si sa te distrezi.