| Deliadorut a întrebat:

Bună ziua, am și eu o problemă, am mai pus două întrebări dar nu am reușit să le postez pentru că nu știu ce se întâmplă. Am 23 de ani și sunt într-o relație de șase ani cu partenerul meu, avem un copil și acum câteva luni am aflat că am fost înșelată cu o fată mai mică decât mine. Aici intervine problema pe care eu vreau să discut și să primesc păreri și critici și tot ce este binevenit pentru că trăiesc într-o dilemă super mare. Viața noastră sexuală nu mai este ca înainte, dacă înainte el punea preț pe asta si mereu ma dorea iar eu niciodată nu voiam acum el nu mai pune preț pe asta, pardidele noastre sunt plictisitoare si fără plăcere, deși el îmi spune ca se simte bine. Noi femeile la terminarea acesteia ne dam seama dacă a fost un succes sau nu. Înainte aveam 55 de kg din cauza stresului am slăbit deși îmi doream asta enorm de mult acum ajunsă la 47 de kg nici sâni nu mai am, iar tipa cu care m-a înșelat avea 100%. Stau si ma gândesc dacă se gândește acolo. Dacă problema este la mine in momentul in care începe penetrarea eu sunt super uda înăuntru, dar deloc excitată, am o luna de când pățesc asta, nu mi s-a mai întâmplat pana acum, ma gândesc doar acolo iar el mi-a spus ca important este sa ne înțelegem, sexul nu mai este asa important. Cum?! Adică înainte era super si mereu eu găseam scuze când el voia iar acum când eu m-am schimbat la 100 de grade si îmi doresc el îmi zice ca nu mai este asa important. Ma gândesc ca poate se gândește la tipa aia iar diferența dintre noi este de la cer la pământ, ea având un fizic mai fain eu fiind mai slaba. Deși ea este in alta țara nu mai comunica s-a întâmplat o singura data… Nu mai înțeleg, poate pun prea multă presiune pe mine si din cauza asta dar nu as mai vrea sa se ajungă la înșelare, asta nu înțeleg nu mai pui preț pe viața sexuală dar totodata m-ai înșelat pentru ca eu mai mereu eram obosita etc… Vreau păreri, sfaturi. Cum sa procedez cum sa fac ma simt pur si simplu aiurea

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Buna,
e logic oarecum prin ce treci, si de inteles, atat cat se poate intelege.
inselatul e ceva peste care psihicul cuiva foarte rar poate trece.

Ambii sunteti vinovati, el ca a inselat, si tu ca te-ai purtat cum te-ai purtat cu el, atunci mai demult.

Cat despre comparatia cu... cealalta, ar fi o idee buna sa iti schimbi parerea despre tine.
Nu esti mai putin sexy decat ea, nu esti cu nimic mai prejos decat ea.
DAR absolut deloc!
Fizicul nu conteaza pentru multi barbati, conteaza persoana de langa ei in ansamblu, si felul in care se comporta cu ei.
Eu presupun (e doar o presupunere, nu poate sti nimeni ce a provocat asta) ca te-a inselat tocmai datorita comportamentului tau anterior.
Si-a cerut iertare? Ati vorbit la modul cel mai serios despre asta?

I-ai explicat faptul ca te simti cum te simti, si ai in subconstient faptul ca se gandeste la acea escapada?
Ar trebui sa fii cinstita cu el, indiferent de rezultat.
Altfel o sa experimentezi niste traume, niste temeri absurde, si o lipsa acuta de incredere de sine, ce in viitor se vor accentua.

Intreaba-l daca e de acord sa mergeti la consiliere / psiholog de cuplu. S-ar putea sa ajute, daca sunteti dispusi amandoi sa incercati si sa treceti peste ce s-a intamplat.
La urmatoarea greseala bineinteles ca e obligatoriu sa ii dai papucii, dar pana atunci, mai ofera-i o sansa, si incearca sa mentii relatia vie.
Desigur ca nu poti uita ce s-a intamplat, dar incearca sa ignori.
Nu e deloc etic, dar incearca sa muti vina asupra ta pentru escapada lui.
REPET: este o prostie, si nu e deloc "fair", dar s-ar putea ca acesta sa fie singurul mod care sa functioneze. DACA doresti sa faci asta, desigur.

| Deliadorut explică (pentru NLS):

Mersi mult, el și-a cerut scuze mi-a spus ca a regretat fix din momentul acela, a încercat să-mi spună eu fiind la mama mea atunci a fost foarte distant in acea perioada si mi-a spus ca într-un fel încerca prin comportametul lui eu să-mi dau seama ca el a făcut ceva de neiertat. Deși am simțit am preferat spre surprindea mea sa trec totul cu vederea. Cred că s-au schimbat lucrurile ceea ce primeam înainte si nu apreciam acum as dori dar uite ca nu se mai poate. Știu ca sunt vinovata dar așa i omul când are totul pus pe tava si siguranța ca nimic nu se poate întâmpla nu mai pune preț pe nimic… Acum 2 ani dacă îmi spunea ca intr-o relație contează mai mult sa ne înțelegem decât sexul eram cea mai fericita pentru ca ma dorea, dar acum spunându mi asta mi se pare absurd! Viața noastră sexuală este activa dar parca totul mi se pare de dos…. Îl cunosc, i-am dat o șansa pentru copilul nostru pentru ca suferă mult dar nu l pot bagă la înaintare pe copil. A fost si decizia mea. Omul când Înșeală si se întoarce cu tot sufletul acasă merita iertat așa a fost el… Si nu mi-a mai dat nimic de bănuit îmi lasă telefonul n-are watsapp doar TikTok ce toată lumea are si Facebook avem parolele de când ne știm… I-am spus dacă se mai întâmpla încă o data însemna ca asta ți-ai dorit si nu mai este cale de întoarcere… Nici nu știu sincer

| NLS a răspuns (pentru Deliadorut):

Tocmai de aceea, la momentul de fata, el PARE "curat" si pocait,
asa ca ar trebui sa iti educi subconstientul sa ignore acel episod.
Doar asa mai poate exista o cale de a merge inainte.

Pur si simplu, exista cupluri cu tensiuni mult mai mari decat ale voastre, in care orgoliile reciproce isi cer intaietatea, niciunul nu doreste (in mod vadit intentionat) sa arate ca a gresit, sau ca e pregatit sa treaca peste.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se gasesc barbati dinastia care lasa femeia sarcina si apoi o inseala, astia nu sunt barbati, ci pizdoni nesuferiti, scuze dar asa e, nu ii suport nici eu acesti magari, cum a zis si prietenul meu Onur, barbatu e curvan si are dreptate, trebuie sa stam departe de acesti oameni, te sfatuiesc sa cauti prin oras un barbat cum se cuvine cu cei 7 ani de acasa care sa te inteleaga din priviri, societatea noastra e dusa dar tu din cate vad eu esti normala, ti-ai iubit prostul ala ani intregi si el acum isi cauta alta ch1zda doar ca sa o ****. Rusine sa ii fie!
Iti doresc tot binele din lume si iti doresc sa faci fata oricarei provocari trele sau dificile din viata!

P.S O intrebare
ce copil ai baiat sau fata?

| Deliadorut explică (pentru anonim_4396):

Hei, să știi că este un om extraordinar pentru ca mi-a greșit si și-a pierdut mințile nu pot uita ce face pentru noi zi de zi… băiețel

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns:

C.u.r.v.a.r-_- nu te iubește cu Adevărat da cu Adevărată dacă a făcut asa ceva este clar ce conteza cu Adevărat pentru el o bucată de carne și atât valorează și el o bucată de carne.

| Deliadorut explică (pentru ElExistaElAudeElVedeElStie):

Buna, nu prea am înțeles ce ai vrut să-mi zici. Ce îți pot spune este că el este o persoana de nota 100 mereu a fost așa si ma gândesc ca eu mereu criticându-l si scoțând la suprafața doar defectele niciodată apreciat puneam toate grijile si problemele pe el a avut in moment de slăbiciune. Ce îți pot spune este că este un bărbat familist, cu toți greșim in viața si nu-i pot ierta greșeală m-am simțit trădată si nu m-am așteptat dar as vrea sa înțeleg schimbarea pe plan sexual de restul ma ocup eu. Nu-l țin legat de mine i-am spus si lui. Este plină lumea de înlocuitori sa le zicem asa

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns (pentru Deliadorut):

Nu te iubește cu Adevărat.

| Deliadorut explică (pentru ElExistaElAudeElVedeElStie):

sad asta cred si eu…

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns (pentru Deliadorut):

Altfel nu o făcea nu avea cum face așa ceva îți spun eu când iubești cu Adevărat nu ai nu exista sa faci așa ceva Niciodată nu ai cum sa înșeli nu au cum sa înlocuiești nu ai cum sa vezi în fata ochilor pe altcineva sa iubești și pe Altcineva nu există așa ceva sa iubești de 2 ori sa simți la fel și pentru altcineva când iubești cu Adevărat iubești o dată și iubești pe viață atâta.