| lulu21spb a întrebat:

Imi doresc sa mor.Nimeni nu ma intelege! Eu locuiesc cu mama si tata dar nu ma inteleg deloc. Tata mereu tipa la mine,ma injura pentru nimic,ma trateaza foarte urat si ma pune pe mine sa-i fac mancare,sa-i spal hainele,sa fac curat, desi am doar 13 ani.Simt ca nimeni nu ma iubeste,de ziua mea tata nici macar nu mi-a zis la multi ani! Si daca imi da odata la 2, 3 luni niste bani(cam 100 de lei) si dupa ceva timp ii cer ceva pentru scoala sau haine imi spune sa-mi cumpar eu.Nici el si nici mama nu-mi arata ca ma iubesc, mereu ma simt singura si trista chiar daca vb cu prietenii si etc.Nu stiu ce sa fac,nu mai suport sa traiesc asa,uneori as vrea sa plec de acasa,nu ma intereseaza unde, doar sa scap de tata.Va rog ajutati-ma cu un sfat! Scuzati categoria daca e gresita

9 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| ksuper31 a răspuns:

Eu te inteleg.

| Weedier a răspuns:

Toti avem probleme cu parintii, mai mult sau mai putin. Doar eu stiu de cate ori am plans din cauza tatalui meu.Dar si ce? Asta nu inseamna ca trebuie sa ne gandim la gesturi extreme.
Ai spus ca ai prieteni. Tine de ei si bucura-te de ei. Iesi cat mai des cu ei, sigur te vor face sa te simti bine si sa uiti de probleme.
Si cu banii, tu chiar esti norocoasa. Mie daca imi dau 40 de lei pe luna. Daca totusi ti se par putini, du-te pe la bunici. Pe mine mereu ma aprovizioneaza laughing
Bafta!

| AndreeaAndreutza48 a răspuns:

Știi că moartea nu este o soluție? -_-

| lulu21spb explică (pentru AndreeaAndreutza48):

Stiu,dar asa as scapa de toate problemele

| Devilgrim a răspuns:

Scuze ca ai trecut prin asa ceva chiar e nasol pentru ani tai si nu-ti dori sa mori.
Chiar nu stiu ce sfaturi sa-ti dau doar poti sa-ti zic.
La multi ani! ^_^ big grin
Bafta sper sa te distrezi si sa Zambesti!
Ai toata viata inaintewinking

| BlackBi a răspuns:

Moartea nu rezolva nimic, incepe scoala, ar fi bine sa te duci la Psihologul scolii si sa-i explici situatia el te poate ajuta cu siguranta. Trebuie sa rezisti, pana la 18 ani dupa iti poti lua lumea in cap si sa pleci unde vezi cu ochii, dar acum esti minora si daca fugi si te gasesc. La felul cum ai zis ca sunt nu stiu ce se va intampla. Ai rabdare, nu uita Cu rabdarea trecem marea.

| lulu21spb explică (pentru BlackBi):

Si daca ma gasesc, nu ma pot duce acasa fara voia mea, nu?

| BlackBi a răspuns (pentru lulu21spb):

Atata timp cat esti minora, cam mergi obligat fortat.