| Irinuk_5348 a întrebat:

Buna,
Ma simt prinsa din toate partile: am probleme la munca, acasa, in relatie, sunt in sesiune.simt ca nu mai pot face fata psihic.pe zi ce trece ma simt tot mai obosita psihic.imi vine sa ma duc pe aratura. Ce as putea face pentru a-mi pune ordine in ganduri, de unde sa incep? Trebuie sa-mi revin ca alta cale nu am.
Multumesc,

16 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Stiu cum e. Am fost si eu in situatii din acestea. Incearca in timpul liber sa te linistesti, sa fii cat mai calma, sa incerci sa nu te impacientezi si sa fii calma. Eventual o plimbare pentru a -ti pune ordine in ganduri face foarte bine. Eu asa fac atunci cand simt ca nu mai pot.

| gigiro a răspuns:

Iti raspunde o doamna in varsta, care a trecut prin aceleasi probleme ca si tine(eu am nascut in prima zi de sesiune si m-am prezentat a 4-a zi la examen, am luat toate examenele din sesiunea aceea cu note f bune), Iti spun asta nu ca sa ma laud ci ca sa-ti arat unde am ajuns. Apoi viata mi-a dat mari lovituri, aproape in fiecare an cate una.Incapand din acel moment si pana acum nu am mai putut sa ma refac niciodara.Acum 5 luni am fost diagnosticata in Viena cu depresie cronica grea.Atunci nu am facut nimic, acum iau medicamenta impotriva depresiei. Te rog din suflet, ca si pe copilul meu, mergi la doctor, neurolog, pshiatru, pentru ca nu trece de la sine, ai nevoie de ajutor. Poate vezi si ora la care-ti scriu si ai sa intelegi mai bine.

| Razvan a răspuns:

"Trebuie sa-mi revin ca alta cale n-am". Foarte bine, ma bucur ca nu te-ai gandit la altfel de "solutii"raised eyebrows
Ia-ti problemele pe rand pentru ca nu le poti rezolva pe toate dintr-o data.Rezolva problemele cu scoala mai intai pentru ca ele sunt mai importante acum.Incearca sa concentrezi ia si MemoPlus daca ai nevoie. Apoi rezolva-ti problemele din relatie.Totul se rezolva cu o comunicare buna intre parteneriwinking. Si cu slujba in functie de ce problema ai vei decide daca mai ramai acolo sau iti vei cauta alt job

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Ia-ti de la farmacie un supliment cu Calciu-magneziu-zinc. Nu trebuie sa cheltuiesti mult, gasesti la farmacie sub 10 RON.
Daca ai probleme cu programul de somn, macar pentru o saptamana culca-te pana in ora 12 si dormi 8-10 ore, in perioadele mai grele organismul are nevoie sa se refaca. Inainte de culcare bea ceai de sunatoare (cu lamaie, fara zahar ).
Daca fumezi, amana prima tigara de dimineata cu minim o ora, daca poti doua. O cafea nu prea tare si calda ajuta, dar cel mai bine ti-o faci la ibric.
Dimineata cand te trezesti si seara inainte sa dormi aeriseste bine si fa cateva exercitii fizice usoare, cat sa iti intinzi muschii si sa dezmortesti articulatiile.
Nu manca in graba, respecta acele cateva minute cand ai nevoie sa te hranesti si sa ai o digestie buna, e o pauza necesara. Considera ca tine de respectul de sine.
Detaliile astea poate iti rapesc cateva minute, insa per total ai un randament mult mai bun.
Nu dramatiza situatia, totul e atat de greu pe cat vrei tu sa il percepi. Te poti lovi din viata de situatii si mai grele de atat. Decat sa te imbolnavesti mai bine amani un examen pana la vara sau iei doua zile de concediu.
Prietenul trebuie sa iti fie sprijin cand ti-e greu, nu povara. Explica-i simplu si sincer, daca nu vrea sa inteleaga va puteti vedea in week-end cateva ore si gata.
Daca faci lucrurile fara mare graba, pe rand, ai sanse. Daca vrei sa le faci pe toate simultan te obosesti fara rezultat.
Fa-ti o agenda. Pentru 2-3 saptamani nu ar fi rau sa iti scrii prioritatile pe o lista si sa le acorzi momentul necesar, adica sa ai un program prestabilit pentru toate. Sa zicem ca iti ia un sfert de ora zilnic sa scrii, dar iti va salva mai mult dupa.
Cand treburile ajung sa se bata cap in cap, atunci nu e o tragedie, o zi de concediu sau o restanta nu a omorat pe nimeni, esti doar un om, nu? happy
Pune-ti sanatatea pe primul loc si gandeste-te ca astea sunt necazuri marunte, daca le iei asa iti va fi mai usor.
Succes! happy

| Barajag a răspuns:

Incearca sa fi calma, sa ai rabdare in tot ceea ce faci, in plus de asta lasa gandurile deoparte.Imi pare rau ca treci prin asa ceva, dar sunt sigura ca va trece.Bafta!

| anna01 a răspuns:

Lasa-l pe iubit in pace, adica nu va mai certati in perioada de sesiune, sunt saptamani extrem de stresante, explica-i ca trebuie sa faci fata mai multor lucruri deodata.Prioritar arajeza-ti ce consideri tu:munca, scoala, relatie, in ordinea dorita.Calmeaza-te si gandeste-te ca vei reusi, ca esti o invingatoare(la momentul asta, un pic obosita), inarmeaza-te cu un pic de veselie si de ce nu, miserupism-prinde bine.Eu stiu ca vrei sa faci totul bine, dar viata este surprinzatoare si nu ne lasa sa ne facem noi linistiti planul.Nu esti singura care este sufocata de numeroasele probleme, dar tu esti o invingatoare si dupa ce va trece perioada asta de furtuna, te vei aprecia mult mai mult.Iti vei descoperi noi puteri, noi resorturi interioare.Bafta!

| tarziu a răspuns:

Tim ti'a dat o solutie buna dintr'un punct de vedere, am sarit si eu de la Vidraru de la 166m cu coarda elastica. E un sentiment unic, te elibereaza de TOT, iti "reseteaza biosul", nu se poate descrie in cuvinte. Totusi grija mare ca sunt efecte secundare, pe mine m'au durut ochii si capul cateva zile (e o forta imensa si o presiune pe masura). De glezne nici nu mai zic happy
PS. Daca te decizi sa sari, da'mi un mesaj si te pun in legatura cu domnul care are corzile!

Răspuns utilizator avertizat
| marry_7650 a răspuns:

Ar fii bine daca ti-ai putea lua cateva zile de concediu, ai nevoie sa stai putin singura sa fii lasata in pace si sa te odihnesti. Apoi cu un pic de rabdare iti pui ordine in viata cotidiana la munca, acasa, sesiune... etc. curaj, totul va fi binebatting eyelashes

| tim a răspuns:

Ia-ti liber cateva zile, ia-ti iubitul si sariti de pe un pod, legati cu coarda d-aia elastica, parca bunge-jumping ai zice. Iar dupa cateva sarituri din astea, o sa te relaxezi si-o sa fii toata un zambet, pe bune

| Matusha a răspuns:

Ai putea folosi cateva metode simple de relaxare, cum ar fi meloterapia de exemplu. umple-ti un MP3 cu muzica de relaxare, sound of nature, pune-ti castile pe urechi, si cu sonorul la intensitate medie incearca sa faci tot ce faci tu de obicei intr-o zi. o sa vezi ca iti induce ganduri calme, te linisteste. la mine a avut efect. bafta

| Manele Man a răspuns:

Insaity and suicide

| Alecsanndraa a răspuns:

Pleaca intr-o sambata si/sau duminica la munte! aerul curat si rece te va calma si te va ajuta sa gasesti solutii. du-te pur si simplu. urcate in masina/tren etc si cazeaza-te oriunde...nu planifica dinainte pentru ca te vei stresa si mai rau ai sa vezi ca merge

peace!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazuri din astea ma feresc de medicamente ca de dracul. Mi-e frica sa nu creez organismului dependenta.Mai bine imi duc corpul spre o epuizare timpita in care sa cad lat in pat si dupa o odihna pe masura sa am linistea necesara spre a merge eficient mai departe. Dar fiecare cu remediile lui.

| Irinuk_5348 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsurile date.

| dulceata_6852 a răspuns:

Salut! nu ti-a pus intrebarea daca traesti pentru tine? sau pentru altii? realizeaza-ti te rog visurile, dorintele... exista pentru tine!