| cretuclaudiu a întrebat:

Buna mama mea mereu ma enerveaza la culme titpa la mine si cand plec de acasa sa am grija si cand ma duc la un prieten o suna pe mama lui sa vada daca sunt bine cand mananc ea vrea mereu sa imi dea in gura mancarea si eu ii zic de o miee de ori nu da ea tot nu ma asculta imi ascunde lucruri nu ma lasa sa ma plimb cu prieteni si zice mereu sa imi bage ea leptopul in priza eu o intreb mereu daca ma lasa pe drum da ea nu ma lasa o rog de o mieee de ori sa ma lase.
Va rog ajutati-ma! Aveti funda!

Răspuns Câştigător
| kzd a răspuns:

Pai. Cati ani ai? Daca ai sub 11 ani sa zicem ca o fi normal sa aiba grija, daca nu e destul de ciudat. Incearca sa o convigi pe mama unui prieten de-al tau sa ii explice ca nu trebuie sa faca asa.

| cretuclaudiu explică (pentru kzd):

Ms acum m-am impacat cu ea:X Ai funda

17 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti mare? iei decizii si stii tu ce faci cu viata ta nu-i asa? stim. stim foarte bine.parintii sant de vina.au urat nuiaua si te-au iubit prea mult.acuma trebuie sa intoarca foaia.

| gingergirl1 a răspuns:

Bai dupa exprimare iti dau 12 ani! Ai auzit de virgula?! laughing si alte semne de punctuatie? In finee
Incearca si tu sa-i demonsterezi ca poate avea incredere in tine! Adica na'inteleg ca te iubeste si vrea sa te protejeze dar...e cam mult!

| 8mariastar a răspuns:

Familia este doar ingrijorata de tine

| grab a răspuns (pentru 8mariastar):

Bai eu inteleg ca nu mai ai cu ce te imbraca, dar chiar asa arunci raspunsuti in fuga doar pentru un tricou amarat? big grin
Ceva mai capabil poti sa scoti din tine? Hai sa te vedem!

| n1445 a răspuns:

Cati ani ai? Daca esti deja adolescent, incearca sa vorbesti cu ea. Spune-i ca nu mai esti copilul ala mic pe care il rasfata cu cativa ani in urma, si ca esti capabil sa-ti porti singur de grija.
Sau vorbeste cu o prietena de-a ei.
Tatal tau ce zice?

| AndradaRoxana9 a răspuns:

Buna.
Este normal sa fie mai grijulie, doar este mama ta. Totuși, încearcă sa o convingi ca ai crescut, ca îți poți purta singur de grija, iar atunci când pleci de acasă, ii poți da un telefon ca sa nu își mai facă griji.
Sper ca ți-am fost de ajutor!
Pa, pa!

| LeMike a răspuns:

Castiga-i increderea.

| EmyEmyy a răspuns:

Ea face asta pentru ca te iubeste si vrea sa te protejeze, incearca sa porti o discutie cu ea si spune-i ca ar trebui sa-ti dea mai multe drepturi, spune-i ca copilarie este un lucru ce se intampla doar o data si dupa aia dispare pe veci deci trebuie sa o savurezi, cu mancarea in gura si cu bagatu leptopului in priza a exagerat un pic, spune-i asta... Si sa te ajute si tatal tau. Funda?

| delia5609 a răspuns:

E cam posesiva

| KindduOullie a răspuns:

Pai zi ca ai crescut si ca de la varsta acesta crezi ca-ti poti purta singur de grija si ca intot deauna vei ramane baiatul ei doar, dar sati lase un pic de spatiu happy

| cretuclaudiu explică (pentru KindduOullie):

Eu i-am zis aceste lucruri da tot nu ma asculta!

| Alle57 a răspuns:

Ea nu face asta din rautate ci pentru ca te iubeste foarte mult si nu vrea sa patesti ceva si de asta e mai protectoare, poate putin cam prea protectoare. Dar incearca sa vorbesti cu ea si explica-i ca unele lucruri le poti face si fara sa patesti ceva, gen sa bagi in priza ceva a. Si incearca sa va apropiati mai mult. Sa ai incredere sa ii spui tot ce vrei si ea la fel tie. Mult succes. Funda?batting eyelashes

| XмιѕтιqυєX a răspuns:

Te`ai gândit vreodată că mamele nu vor să îşi piardă copii? Copii, pe măsură ce cresc se îndepărtează cât mai mult de părinţi, chiar ajung să se mute în propria lor casă. (e normal.) Deci, prin urmare, ori nu mănânci tu bine şi laşi farfuria plină, ori mama ta nu vrea să te piardă.Să nu mai vorbim, ea vrea să nu ţi se întâmple nimic grav. Sunt atâţia idioţi pe stradă care gonesc cu maşinile de zici că`s la curse.Dar mai sunt şi alte probleme pe care le întâmpini pe drum.Şi chiar e normal ca mama ta să aibă grijă de tine. Eşti noroc că ai aşa o mamă, unii dintre noi nu au şi chiar îşi doresc.

Baftă!

| TakeItSlowXD a răspuns:

Si cu mine facea la fel si e chiar enervant din moment ce toti ceilalti aveau drepturi mai mari decat ale mele. Pe mine nu ma lasa nici macar in fata blocului la o adica. Si mno pana la urma i-am explicat ca trebuie sa inteleaga ca am crescut si i-am explicat ca nici ea nu era inchisa in casa la varsta mea si ca de asemenea alti copii cer mai multe drepturi decat mine la aceasta varsta. Ma rog nu stiu cat de bine m-am exprimat insa incearca sa ii spui si tu ceva asemanator. Sper sa reusesti caci chiar daca mamele noastre ne vor doar binele nu trebuie sa ne tina inchisi in casa si sa nu ne lase sa facem anumite chesti, caci trebuie si noi sa cunoastem aceasta lume asa cum e.winking

| always4u a răspuns:

Trebuie, de fata cu ea, sa faci singur acele lucruri care nu te lasa sa le faci(ca bagatul in priza), si sa ii arati ca te poti descurca, iar la partea cu plimbatul, trebuie sa ii arati ca poate avea incredere in tine, sa ii castigi increderea. Iar daca ai sub 10 ani, e normal sa faca asta, pentru ca inseamna ca te iubeste si nu vrea sa patesti ceva.

| simona_5628 a răspuns:

Iao deoparte si discuta cu ea.Mama e antotdeauna grijulie cu copilul ei indiferent de varsta. Spune-i ce te dernajeaza, comunicati, asta e buna comunicarea antr-e mama si copil