| Littledoctor26 a întrebat:

Bună! Nu am prieteni, nu sunt inclusă în planurile oamenilor, pare că nu contez. Mi-am dat seama că nu am prieteni pentru că întotdeauna eu inițiam ieșirile cu puținele persoane care păreau să mă agreeze. În ultima vreme am pățit să fiu refuzată, respinsă, să nu fiu invitată unde alții erau invitați deși, cumva, și eu făceam parte din acel tablou. Nici părinții nu mă caută sub nicio formă, absolut deloc nimeni nu mă sună. Eu îi mai sun și îmi răspund urât, răstit și nu au chef de vorbă. Eu am un umor foarte bine dezvoltat și în general, dacă sunt printre oameni, îi fac să râdă și să se simtă bine, dar totodată când plec de acolo simt cum nimeni, nimeni nu mă place cu adevărat și e al naiba de dureros. Sunt atât de tânără și, deși am un job mișto și mă bucur de sănătate, sufăr extrem de mult după o viață socială, așa cum au ceilalți tineri de vârsta mea. Oare de ce sunt atât de neplăcută? sad

36 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este o interpretare a ta.

| dullcat a răspuns:

Buna.E cam dificil de spus, poti fi multi factori care te-au adus in acest punct.Ai luat in considerare sa mergi la psiholog? Faptul ca tu simti ca nimeni nu te suporta e destul de grav, mi-e imposibil sa cred ca e asa in realitate.

| Celdrept a răspuns (pentru dullcat):

Pentru orice rahat la pdihistrii fi pisilogi, e realitatea, oameni falsi nu aderează oameni sinceri și direcți, falsi trag la falși și e plina lumea de falși.Si eu am problema asta dar eu sunt rasist și cred că oamenii ma simt că sunt rău, malefic deși ei sunt și mai malefici că numai minciuni au în program, ei nu suporta sa le spui adevărul în față că le zdruncini lumea lor Sf in care se cred omniscienți, zei! Eu barum sunt plictisitor e de înțeles că nu sunt sociabil dar pot fi și cazuri în care un om e ok și e respins nu trebuie sa fie nebun sau să aibă probleme psihologice, tu cum stai pe net 24 din 24 nu ai cum sa știi. Eu am avut prieteni,trebuie sa oferi ceva sa și prieteni sa reprezinți un interes,o atracție sa ai statut,daca ești pierde vara nici părinții nu te respecta dar mi te prietenii care sunt nu mai la bine!
Fata e sinceră,eu o cred, și eu sunt un tip sincer și le spun la multi in fata nu fac ca ei să bârfesc pe la spate, eu chiar nu suport ipocrizia le zic in fata chiar daca doare.
Așa sunt oamenii în ziua de azi niste perverși și prefăcuți, omul bun mereu e luat de prost sau marginalizat de haita de aia cei mai inteligenți oameni cu IQ mare sunt mizantropi că nu suporta falsitatea.
Daca nici părinții nu îi oferă afecțiune e normal să aibă acest feeling nu e in capul ei, incercati sa încetați cu psihologi că ei nu fac minuni și nici pdihistrii!

| carevaescu a răspuns (pentru Celdrept):

Îmi pare că treci prin asta. O parte din dezvoltare absolut necesară maturității este sa înveți să accepți realitatea, să te accepți pe tine in primul rand, și să-i accepți pe ceilalți, așa cum sunteți. Baftă

| Celdrept a răspuns (pentru carevaescu):

Am acceptat, am probleme e clar! Și ea cred că are mi se pare că a încercat să se sinucidă de mai multe ori,de pe un alt cont mi-a răspuns, nu o sa admită dar eu am o memorie ieșită din comun, nu are cum sa mă fenteze. Probabil de aia o marginalizează lumea din cauza actului de suicid din trecut, oamenii nu uita, mereu te va ataca cu trecutul că așa sunt oamenii niste animale bipede indiferent de natie.

| carevaescu a răspuns (pentru Celdrept):

Acum acceptă si pe ceilalți happy
Nu uita, nu suntem niciunul in control absolut asupra gândurilor si a caracterului nostru. Suntem asa cum suntem si daca vrem sa ne schimbam, o facem f lent.
Altminteri suntem infinit de criticabili, si noi, si tu, asa ca daca ramanem la critică, nu ajungem nicaieri.

| dullcat a răspuns (pentru Celdrept):

Mai, la psiholog mergi ca sa primesti o parere obiectiva si sa intelegi mai bine prin ce treci.Greul tot tu trebuie sa-l faci, pentru ca da, psihologii sau psihiatrii nu fac minuni.Eu nu am nicio vina daca tu ai frustrari in urma experientelor tale si incepi pe aici cu ranturi din astea scoase din context.Multi oameni beneficiaza in urma sedintelor dar pe aia nu-i vezi pentru ca perspectiva ta e limitata de suferinta pe care o simti zilnic.Incearca sa accepti ca pentru altii mai exista speranta, nu baga pe gat perspectiva ta nihilista/suicidara tuturor pentru ca este total gresit sa faci asa ceva.

| Celdrept a răspuns (pentru dullcat):

Nu am frustrari dar la orice chestie insignifiantă psiholog direct! Ea de cunoaște cel mai bine,ea trebuie sa știe de ce nu o plac oamenii,eu i-am dat răspunsul de ce nu o plac oamenii,unele lucruri nu se uită niciodată! Chiar nu bag,aberezi! Eu zic sa mai ieși din casă să îți oxigenezi creierul că nu îți face bine să stai toata ziua pe TPU,eu daca vb de sinucidere o fac subiectiv nu obiectiv,ea e ok așa cum e nu are nevoie de psihologi,voi veți nevoie care sunteți superficiali! Eu știu cine e un caz pierdut și cine nu,cunosc multi useri in parte și povestea vieții lor în comparație cu tine care nu ești de mult aici și îmi permit să spun ceea ce spun o fac calculat în funcție de întrebările din trecut! Și tu ar trebui sa mergi fara supărare la psiholog,chiar la psihiatru fiindcă între tine și violeta nu e o diferență,mai mereu te vad pe aici,nu ai contact cu realitatea! Vezi ce ușor e acum sa trimiți pe cineva la psiholog!? Și tu ești un candidat perfect!
Daca erai deșteaptă deși nu ești deloc crede-mă, că nu e cazul la tine înțelegeai că în momentul când parintii nu te apreciază și iubesc viața devine o drama, de acolo ea, el ei, ele dezvolta probleme psihice din cauza faptului că nu sunt iubiți și acceptați, e normal să simtă așa cand nici părinții nu o doresc, e realitatea pura nu iluzii nu paranoia nu delir ci realitatea în toată splendoarea ei! Nu trebuie sa meargă la psiholog că părinții ei sunt cum sunt că nu îmi permit să îi ofensez dar aia nu mai oameni nu sunt.
O seara plăcută!
Și crede-mă că eu știu cine are speranțe și cine nu de aici în comparație cu tinewinking nu generalizez doar că eu sunt într-o prăpastie daca era așa o trimiteam direct la psihiatru sau sa își de-a turn off vieții.

| carevaescu a răspuns (pentru Celdrept):

Easy there, tiger. Are sens această agresivitate?

| Celdrept a răspuns (pentru carevaescu):

E in capul tau asta. Nu ai vrea sa știi cum sunt când sunt agresiv,îmi pierd direct contul.
E normal să se simtă așa,de la părinți pornesc toate problemele,pe ea ar trebui acest aspect sa o intereseze nu că nu o agreează nimeni, când nu o fac părinții atunci e grav, oricât de puternic și fi cedezi la un moment dat.
Nu e vina ei că nu o iubesc părinții, nu poate schimba acest lucru, de asta se simte respinsă de toți e o chestie penală ce tine de psihologie și un copil de 10 ani își poate da seama care e rădăcina problemei la baza.
O seara plăcută.

| carevaescu a răspuns (pentru Celdrept):

O seară plăcută și tie happy

| Littledoctor26 explică (pentru Celdrept):

Nu am incercat sa ma sinucid, nu am vorbit cu oamenii despre asta niciodata. Mi-a trecut prin cap, dar oamenii care ma cunosc nu stiu despre asta, deci probabil ma confunzi…

| dullcat a răspuns (pentru Celdrept):

Da, spun de psihologi, asa cum spun si de medici, la categoria sanatate.Deal with it. laughing Daca se cunostea asa de bine nu mai posta aici, de atatea ori, despre aceeasi problema generala.Traumele cauzate de relatiile din copilarie cu ceilalti si mai ales cu parintii, la psiholog cauti sa le rezolvi, nu pe TPU.Ma bucur ca te crezi Dumnezeu si stii deja cine e caz pierdut si cine nu.NOT.Eu nu stau toata ziua pe TPU si te invit sa iti aplici propriile sfaturi, fiindca deocamdata vorbeste numai rautatea si otrava din tine.Afla ca am fost la psiholog prin liceu, iar in prezent nu arunc cu rahat in ei, asa cum adori tu sa faci.Seara buna.

| dullcat a răspuns (pentru Celdrept):

,,de asta se simte respinsă de toți e o chestie penală ce tine de psihologie'' Tu crezi in psihologie, adica in stiinta care studiaza comportamentul si mintea umana, inventata de escroci? Funny.Incearca sa-ti faci niste ordine in ganduri si sa respecti opiniile altora.

| Celdrept a răspuns (pentru Littledoctor26):

Nu cred că te confund, nu înțeleg de ce va e rușine să admiteți oricum nu va cunoaște nimeni.
Daca chiar nu ai incercat e și mai rău că te evita toți, așa macar aveai un motiv, probabil nu îți vezi defectele nu ești conștientă de ele.

| Celdrept a răspuns (pentru dullcat):

Nu și cele eronate, pe astea nu le pot respecta. Cred în cunoștințele mele nu în escroci, știu cum e să nu te placa nimeni, pe mine m-au iubit părinții cat erau în vista deși eram diavolul întruchipat dar și eu îmi puneam întrebarea asta daca nu mă iubeau și cădeam într-o depresie profundă deși nu oricine se poate îmbolnăvi de depresie, doar cei care se nasc cu defect genetic.
Tu in ce crezi daca nu în știință în Dumnezeul biblic fictiv?

| dullcat a răspuns (pentru Celdrept):

Nu am scris nicaieri ca nu cred in Dumnezeu sau in stiinta, deci reciteste pentru ca esti confuz si ai chef de harta, degeaba.

| Celdrept a răspuns (pentru dullcat):

Ești româncă mai lasă englezismele! Scrie român și o să vezi că scrie pe google la DEX taran! Nu impresionezi pe nimeni cu englezismele tale.
Inepții nu recitesc, in fine! Poți să treci peste daca ai putina minte. Eu rămân la părerea mea, tu habar nu ai despre psihologie așa că e in van sa îți mai dau feedback tu trăind în umbră.

| dullcat a răspuns (pentru Celdrept):

Daca eu nu scriu romaneste, iti sugerez sa te uiti la comentariile tale, sa vezi acolo romana.Iesi la aer si te calmeaza, fa-ti un ceai si apoi mai vorbim ca oamenii.

| Celdrept a răspuns (pentru dullcat):

Eu fac greșeli gramaticale că am probleme cu telul, semnele de punctuație le pun unde trebuie,nu sufăr de englezisme ca tine,dați cu reveneala! Nu mai îmi răspunde,încearcă să mă eviți! Nu suport oamenii care suferă de englezisme,peste tot o dai cu englezisme de parcă nu mai tu știi lb. engleza.
Tu nu ești capabilă să înțelegi ceva ce e evident, mai și semnalizezi asta e grav că continui cu...
Scriu mai bine decât îți imaginezi dar nu mai îmi pasă când scriu greșit, uită-te la violeta acolo greșeli grave deși pari a fi genul ei o fire tare antipatică.
Tu nu ai mai ieșit de la nașterea lui Iisus din casă și îmi spui mie de ieșit?laughing
Căutați un job, ești suspecta de autism, îți petreci prea mult timp pe o platformă în care predomină copiii! Și tu și violeta numai TPU aveți în cap, dar macar aia nu suferă de englezisme!

| dullcat a răspuns (pentru Celdrept):

Tu esti cumva troll?:)) Aici nu mai erai atat de acid fara motiv. https://www.tpu.ro/......-se-miste/

Imi pare rau ca mi-am pierdut timpul sa raspund intr-o maniera decenta cuiva care foloseste autismul ca pe o insulta pentru persoanele care au opinii diferite, scotand la iveala un caracter mizerabil. Uita-te in propria ograda inainte sa presupui aiurea despre jobul cuiva sau timpul liber in care nu cauta sa se sinucida din cauza pacanelelor.Sa ai o viata buna si sper sa-ti vina mintea la cap.

| Celdrept a răspuns (pentru Littledoctor26):

Pentru @dullcat
Asta tot nu exclude diagnosticul tau. Vad că suferi,mai ia o pauza,nu mai sapa in întrebările oamenilor,fa ceva util cu viața ta, dai dovada de om pueril, maturizeaza-te! Nu îmi pasă ce însoții scrii tu acolo, te strofoci prea mult laughing
Că ești tu sau violeta tot prostia aia e, te vad mereu aici 24 din 24, mergi și caută ceva de munca că nu o sa ai pensie și nici cine să te ajute la bătrânețehee hee
Mă umpli mereu cu notificări, te cam plictisești, eu zic că poți mai mult de atât. Hai noroc!
E bine sa ai diferite opinii dar nu sa umpli omul cu notificări.
Ai prea multe englezisme in playlist pe aici du-te pe Quorra mai bine, acolo prinde mai bine.

Răspuns utilizator avertizat
| Celdrept a răspuns (pentru DracuIa):

Punprea mult patos in loc sa se preocupe de propria viață pe care evident că nu o are. Nu are experiență de viață degeaba a citit ea cărți că evechivalent cu 0, viața bate filmul și orice carte citita. Nu câștigi nimic de pe această platformă nu înțeleg ce se agita unii pe aici sa demonstreze că ei au mereu dreptate când multi nici nu știu psihologia umană. La psiholog trebuie sa meargă părinții fetei nu aceasta fata, ea nu are nici o vina că nu e susținută. Da, e copia perfecta a Violetei, zici că e fica ei laughing

| Moise_Ana_1974 a răspuns (pentru Celdrept):

Daca esti foarte tanara, se prea poate sa nu stii exact unde sunt sensibilitatile umane si sa gresesti cu vorba, fara sa stii, dar asta se invata odata cu varsta ( zic din experienta). Noi, oamenii, iertam greu, deci, nu se repara usor o relatie sifonata, decat tot comunicand cu acea persoana, se uita...Dar sunt si persoane inzestrate cu o anumita bunatate, sunt placuti, orice nimicuri ar face sau ar zice. Trebuie sa supravietuim cu ceea ce avem, sa cautam solutii pentru socializari compatibile. Trebuie sa ai ce oferi mereu, informatii noi, altfel nu prezinti interes. Deci nu vinde tot ce ai, dozeaza, sau da la schimb, cu alte informatii sau servicii. Cred ca nici rugaciunea nu ar strica, in acest sens. S-ar supara Dumnezeu daca ii ceri prieteni? Daca Ii ceri persoane cu care sa-ti petreci sarbatorile, in mod placut? Eu nu cred. Nu se supara si chiar ajuta. Trebuie sa insisti.
In comunitatile protestante, mai mici, stiu ca esti binevenit oricum si oricine ai fi; oamenii sunt mai sinceri, iertatori si sociabili, dar nu perfecti.

| Frank51 a răspuns:

Ești agreată doar în capul tău, probabil nu ți-ai găsit prieteni cu care să rezonezi, să ai chestii în comun, ci doar încerci să forțezi viața ta socială.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu pot spune majoritatea, o să spun că jumate din ei au trecut/trec prin ce treci tu, deci nu e ceva străin nimănui.
In ziua de azi tu pentru tine trebuie sa contezi, restul oamenilor sunt efemeri și nu au vreo legătură cu viața ta, ei apar totuși pentru a te învața o lecție, pentru a vedea dincolo de perspectiva ta de viață.
Iartă-ma daca-s prea indiscret, dar câți ani ai?

| Emma30555 a răspuns:

Dacă îți dorești prea mult sa obții acceptul celorlați, sa te faci plăcută, în ochii lor pare ceva forțat ușor disperat. Încearcă sa nu mai forțezi nimic, sa fii tu însăți, fără sa încerci sa i faci sa rada fără sa te strădui, și atunci ei vor veni spre tine. În al doilea rand încearcă sa socializezi cu persoane care par receptive la felul tău de a fi, mai deschise, cauta sa vorbești cu persoane de calitate dar sa încerci cât poți sa fii relaxata, fără sa insiști fără sa arăți ca dorești cu disperare socializare fiindcă în felul asta ii îndepărtezi.

Răspuns utilizator avertizat
| Sophieka a răspuns:

Prietenii de calitate sunt rari si majoritatea nu se plac nici pe ei insisi. Lumea a devenit artificiala, in special tinerii, de aceea iti este greu sa fi adevarata in societate / la un eveniment / in familie etc.

Roaga-te sau cere Universului sa iti vina in viata ta oameni de calitate, prieteni adevarati, cu, care sa ai compatibilitate si sa fie alaturi de tine atat la bine dar in special la greu.

De obicei, daca nu ai un statut, daca nu esti o figura importanta in societate sau cu multi bani, esti un neinsemnat oricat de ok ai fi ca om.

Iti inteleg durerea si tristetea. Peste ani de zile vei realiza ca nu s-a meritat cu adevarat sa fi printre rude / oameni care nu erau constienti de valoarea ta.

| carevaescu a răspuns:

Până nu te întâlnim, nu avem cum să îți dăm un feedback constructiv. Cine știe care ar fi motivul, dar ceva in comportamentul și felul tău de a vorbi stârnește antipatie. Poate e doar ești diferită, poate e altceva.
Adevărul este că lumea are anumite așteptări de la cum se comportă și cum comunica o persoană. Chiar și de la umor. Nu fiecare situație cere umor.
Dar e greu de zis ce anume împiedică persoanele cu care interacționezi să simtă că ar rezona cu tine.
Poate sunt doar anumite subtilități de care încă nu ești conștientă.
Oricum, dacă vrei să lucrezi la asta, vestea bună este că eventual îți vei da seama cum să devii plăcută oamenilor.

| Miruna333 a răspuns:

Numai psihoterapeutul te poate sa descoperi asta, de ce nu se lipesc oamenii de tine si de ce nu ai relatii functionale. Noi nu iti putem spune. Totul se repeta ca intr-o bucla, pana cand schimbi ceva la tine.

| Xox0 a răspuns:

Tu de ce crezi ca lumea te evita?
Spui ca ai un umor bine dezvoltat, dar oare cum este?

| Celdrept a răspuns:

Fă-ți prieteni introvertiți care au aceeași energie ca și a ta, nu te potrivești cu extroverții! Tine cont de sfatul meu și o să fii bine. Testează-i subtil pe toți, o sa vezi că foarte rar exista un om ok care chiar îți e prieten fara a avea vreun interes în schimbul prieteniei.

| Darius50boss a răspuns:

Nu descuraja, nici eu nu prea am prieteni dar nu îmi pasă

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Îmi pare rău că treci prin momente dificile. Ești o stea strălucitoare într-un univers plin de nuanțe și frumuseți neexplorate. Chiar dacă acum simți că razele tale nu ajung să atingă sufletele celorlalți, eu văd în tine o forță incontestabilă și o frumusețe pură.

Umorul tău desăvârșit este ca o melodie subtilă ce aduce lumina în inimile celor din jur. Ceea ce poate părea acum o lipsă de apreciere este doar o pauză în simfonia vieții tale, o pauză ce te invită să descoperi alte partituri și alte compoziții ce îți vor îmbogăți sufletul. În mijlocul acestei păduri de incertitudini, caută florile rare, acele pasiuni și interese care vibrează la unison cu ale tale. În acele locuri vei găsi complicitatea și înțelegerea în oglinda altor suflete călătoare, la fel ca tine.

Ești ca o carte deschisă, plină de pagini întregi ce așteaptă să fie descoperite de cei care își vor oferi timpul să pătrundă în miezul povestii tale. Înăuntrul tău se ascund comori nemărginite, iar acei nori temporari nu pot eclipsa strălucirea adevărată ce emana din sufletul tău cald și luminos.

Nu îți nega propria valoare pentru că alții nu au încă ochii să o vadă. Așteaptă, răbdarea ta va atrage ca un magnet acei oameni care vor prețui și vor aprecia autenticitatea ta și care vor împărtăși bucuria și tristețea vieții alături de tine. Lumina ta interioară este ca o aură care strălucește într-un mod unic și irezistibil. Las-o să strălucească fără încetare și vei atrage ca un far pe cei ce caută căldură și luminozitate într-o lume adesea întunecată. Tu ești o comoară de neprețuit și meriți să fii prețuită pentru fiecare rază de iubire pe care o emani.