| doreal a întrebat:

nu ar vrea careva sa vorbeasca cu mine pe privat big grin, am ceva probleme si nu pot sa le pun asa publice, daca este un psiholog din intamplare pe aici sau o persoana mai matura care e in stare sa vorbeasca cu mine va rog sa ma contactati pe privat happy. Daca m-ati asculta si mi-ati da un sfat, v-as ramane recunoscatoare.

Răspuns Câştigător
| claudya013 a răspuns:

Ai o situatie foarte dificila asa este. trebuie sa te gandesti ca desi e mama ta, trebuie si tu sa iti faci un viitor mai bun.gandestete putin si numai la tine. e mama ta dar cu toate ca e bolnava trebuie sa fii tare si sa iti faci viata, ca, copii tai sa nu treaca prin ceea ce ai trecut si tu. acum depinde de ce varsta ai si tu, dar fa o scoala, fa-ti o cariera, si in timp cand vei avea copii vei stii cum sa te porti ca nu treaca si ei prin ce ai trecut tu. In relatia cu mama ta, nai ce sa faci, ea tea nascut, ti-a dat viat, si trebuie sa intelegi ca e bolnava, ajut-o dar moral, sau duo mai des la medic poate isi revine..nu stiu, nu cunosc situatia exact dar in primul rand gandeste-te si la tine ca om.

12 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Trimite un mesaj si spune care-i problema.

| neutrino a răspuns:

Te ascultam, aici totul este sub protectia anonimatului si a privatului.

| doreal explică (pentru neutrino):

Ti-as putea scrie pe privat happy.

| neutrino a răspuns (pentru doreal):

Te astept, rublica de mesaje este deschisa.

| pastru009 a răspuns:

Buna. Te ajut eu cu orice sfat de care ai nevoie.
Presupun ca problema ta are legatura cu incapatanarea mamei in legatura cu ceea ce vrei/doresti tu.
Trimite-mi un mesaj pe privat. happy

| Tutuianu_Razvan_1999 a răspuns:

Poti spune aici fara rusine noi te sustinem sunt care au spus ca au facut sex sau alte d-astea la 13/14 ani si nu i-am tratat urat

| doreal explică (pentru Tutuianu_Razvan_1999):

Nu e vorba de sex sau asa ceva :/, e vorba de parintii mei, de mama mai exact.

| claudya013 a răspuns:

Buna, cand doresti ma poti intreba orice, imi place sa ajut ca de asta suntem oameni. orice ar fi, nu fi trista! daca e ceva te astept sa vorbim

| doreal explică (pentru claudya013):

Ok nu am sa o mai lungesc si am sa trec la subiect, nu stiu cine ma va crede pentru ca da este ceva de neinteles. Mama mea de cand m-am nascut am stat o perioada scurta cu ea si am mers la bunici deoarece ea s-a imbolnavit rau. Pana la 5 ani nu am stiut-o pe mami ca si mama ci ca pe un strain. Tata pentru mine era mama si bunca la fel. Dar de cand a venit mama viata mea e ca naiba. Ma injura, cand eram mica imi amintesc o faza ca m-a batut pana tuseam, habar nu am daca m-a mai batut.
Ma injura, dar nu ca si un om normal, ma face in toate felurile de la c***a pana la zdreanta si multe altele. Ma da dracului. Nu stiu cand eram mica nu ma puteam apara dar acum ma apar de ea, ii spun : „ In halu asta ai ajuns sa iti faci copilu prost.„ Am ajuns mai rau ca si la cort la tigani. Sunt constienta ca e bolnava cu capul, ea tratament dar nu o mai suport.
Ajung in depresie la fel din cauza ei, ma trage in jos. Imi amintesc ca am aflat odata ce este sexul, in clasa a4a (aici vine faza la care nimeni nu o sa ma creada) pe atunci nu stiam cine e mama cu adevarat.
Dupa ce am aflat ce este sexul, stam si ne uitam la televizor iar ea imi spune „hai sa ne sarutam ca 2 iubiti„ eu raman uimita dar fac asta, nu mi-a bagat limba in gat dar ne-am impartit saliva si a fost extrem de scarbos.
Imi povesteste si cum face sex cu tata, eu inteleg ca trebuie sa ii explici la copil procesul dar nu sa ii spui cum se face. Acum ma gandesc prin cate am trecut, ohh doamne. Nu este asa de rea, dar e dusa de acasa. Totdeauna ea imi facea si cele mai mici pofte, nu sunt in stare sa ii multumesc lui Dumnezeu, dar acum si-a dat arama pe fata, este o rautate, daca nu as fi copilul ei m-ar fi jignit in toate felurile, jigneste pe toti, indiferent ca ii fac bine sau rau. Imi vine si sa plang ca a ajuns in halul asta, nu e ea. Nu pot sa ii poveste asa ceva ca tata ar baga direct, la foc automat divort. Nici la ea sincera sa fiu nu mai tin, ea odata te iubeste sau odata te uraste si nu mai povesteste cu tine. Ma gandesc daca i-as spune asa ceva iti dai seama ca ar minti si tata nu cred ca in situatia asta m-ar crede stiu pare a fi minciuna tot ce am scris dar nu e. Poti sa te uiti si la intrebarile mele, sunt reale. Cu tata am mai avut probleme, au vrut sa divorteze, da tineam sus cu mama dar asta era singura cale buna. Tata s-a mai schimbat putin, dar mama devine din ce in ce mai rau. Intr-o seara m-a batut zdravan pe motiv ca vreau sa dorm cu bunica mea (aveam 7 ani-8ani) si a2a zi nu mai stia nimic dar tot bataia am primit-o daca nu era bunica (salvatoarea mea si pe de alta „mama mea„) primeam bataie de la ea fara motiv.
Va intreb acum ca pe niste prieteni, nu am cui sa ii scriu, e sa fac? Daca sunt mare sa mai traiesc cu ei sau sa fac liceul, facultate si sa plec. Ea viseaza ca o sa ma marit, o sa am copii ea ii va ingriji, dar eu ma gandesc ca nu vreau ca si copiii mei sa fie terorizati. Dar mai e mult pana acum, ce sa fac sa nu stiu, nu o pot schimba? Ohh oricum nu stiu ca nu se poate schimba. Tin la ea ca inca imi e mama, nu pot sa spun tu nu mai imi esti mama. Nu e usor, dar nici sa isi bata joc de mine in halul asta. Ajung in depresie din cauza ei si ea nici macar nu se gandeste. Deci repet pentru satisfacerea dorintelor e cea mai buna mama, dar sa traiesti cu ea nu prea. Tata nu prea intervine cand ne certam (nu mai tin cont ca e mama ne certam mai rau ca la usa cortului ), spune sa nu ma leg de ea ca e mama dar ea se leaga de mine, din orice amanunt. Ohh nu e personajul negativ dar nici cel bun. I se vede rautatea pe fata. Un sfat mi-ar fi foarte bun.

| doreal explică (pentru claudya013):

Am 13 happy, trec pe a7a. Da gandesc matur ohh, m-am maturizat repede dar asta e. Da vreau sa fac o cariera, sa fac facultate, invat bine si vreau sa fac ceva happy. Cu mama la varsta pe care o am nu pot sa o duc nici unde. Dar mama nu va mai fi normala pe viata si nu trebuia sa fiu lasata pe mana ei, dar asta e. Cand nimeni nu judeca, ca lumea. Astept asa de mult sa fiu mare, ohh happy. Vreau sa fiu matura sa pot scapa de toata situatia asta. Chiar daca maturitatea implica si responsibilitate mai multa abia astept, eu care voiam sa fiu copil pentru totdeauna. Multumesc mult de sfaturi happy.

| claudya013 a răspuns (pentru doreal):

Nu ai de ce. nu astepta sa devii matura, ca asa cum ai zis maturitatea implica multe. trebuie sa fii tare, si sa stii ce vrei de la viata

| doreal explică (pentru claudya013):

Asta e adevarat happy.

| claudya013 a răspuns (pentru doreal):

Ai o situatie foarte dificila asa este. trebuie sa te gandesti ca desi e mama ta, trebuie si tu sa iti faci un viitor mai bun.gandestete putin si numai la tine. e mama ta dar cu toate ca e bolnava trebuie sa fii tare si sa iti faci viata, ca, copii tai sa nu treaca prin ceea ce ai trecut si tu. acum depinde de ce varsta ai si tu, dar fa o scoala, fa-ti o cariera, si in timp cand vei avea copii vei stii cum sa te porti ca nu treaca si ei prin ce ai trecut tu. In relatia cu mama ta, nai ce sa faci, ea tea nascut, ti-a dat viat, si trebuie sa intelegi ca e bolnava, ajut-o dar moral, sau duo mai des la medic poate isi revine..nu stiu, nu cunosc situatia exact dar in primul rand gandeste-te si la tine ca om.