| anonim_4396 a întrebat:

Buna!

Numai stiu ce sa cred. Am o prietena, ne cunoastem de 10-11 ani. Eram cele mai bune prietene,problema e ca nu stiu daca mai suntem. Inainte eram noi,timpul nostru, stateam mereu aman2. Sincer eu as fi cam pe ultimul loc, nu am nici o problema cu prietenul ei sau altcineva(el chiar e super ok).Stiu ca lucrurile se schimba, avem altele de facut,plus bacu. Avem responsabilitati. Dar nu stiu ce sa mai cred despre ea.E zodia fecioara eu sunt pesti, varsator(19 feb exact la mijloc). Deci cam aiurea, in orice caz se crede deasupra mea si ii demonstrez ca nu e asa.De exemplu cartea. Nu recunoaste ca nu stie acel lucru incearca sa ma convinga ca e ca ea cand ii arat clar ca nu e, cum am zis se crede mai sus si o sa pice odata. Calitati defecte ....toti avem.Nu vreau sa zic ca s-a folosit de mine,sau nu a fost prietena mea pentru ca nu e asa.A fost mereu acolo cand am avut nevoie. Dar de la un timp,sun degeaba,telefonul inchis. Spune ca de cand a plecat tati in strainatate si sunt linistita numai am nevoie de ea,dar nu e asa,noi ne-am instrainat. Eu personal numai am chef de ea,cand vine la mine imi da o stare urata. Dupa ce pleaca ma doare capul, sunt agitata nu imi explic. Nu stiu sunt multe de spus si in scris e mai greu. O sa vorbesc cu ea clar (cand se intoarce din excursie). De exemplu alta faza :vorbisem daca se poate sa ma duc si eu cu ea in excursia ei(la mine nu se poate) totul ok, pana ce aflu(cu cateva zile inainte) ca pleaca in excursie si eu ura si la gara. Imi spune niste prostii,terminand cu" nu stiu ma ce au facut astia",crezand ca o cred. Chestia e ca ea l-a luat pe Cristi dar nu asta era problema,ii cunosteam pe toti din clasa ei si unii imi sunt prieteni.In orice caz, nu stiu ce sa cred, sunt atatia ani pe care nu vreau sa ii arunc. Cum am zis sunt mai multe de spus, dar deja am scris mult.

Cunoasteti sentimentul? Eu ma multumesc ca totusi am povestit "cuiva".

Ms happy

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

Da. Lasă Fecioarele în pace. Cel mai probabil aşa o să fie fiecare pe care o să o cunoşti vreodată. Ok, exagerez, dar cunosc sentimentul. Şi cred că e normal să se întâmple asta, ca în perioada asta, în adolescenţă, omul se formează şi se schimbă faţă de cum era înainte. Ai alte priorităţi şi alte valori. Cu atât mai mult cu cât ea are prieten, s-o fi ocupând mai mult de el. N-aş vrea să îţi spun să dai cu piciorul, dar nici să fii tu singura care luptă aici. Aşa că fii drăguţă cu ea când e nevoie, dar nu o mai căuta, las-o pe ea să preia iniţiativa dacă mai vrea să fiţi prietene. Eventual vorbeşte cu ea despre asta.

| DianaDiaa a răspuns (pentru DakotaRoyse):

Pai eu nu prea o caut si am zis de ce. dar parca nici nu imi vine sa las totul balta. Dincontra ea mai vine la mine dar atunci am spus, nu ma mai simt bine cu ea nu stiu. E ciudat.

7 răspunsuri:
| VadTot a răspuns:

Scuza ma ce esti tu baiat, fata? Nu Vreau sa te jignesc si iarta ma ca spun asa! Dar daca esti fata pare se ca esti foarte indragostita de ea.Chiar o placi foarte mult.Ca altfel nu mi pot da seama..de unde atita atasare fata de ea.Ori probabil putina ta experienta isi spune cuvantul! Cu siguranta peste cativa ani vei intelege mai bine cum stau lucrurile cu aceste prietenii din adolescenta! Deci Accepta faptul ca omul se mai si schimba iar prieteniile sunt ca balonasele de sapun!

| Alex a răspuns:

Incearca sa vb cu ea intre 4 ochi si spune ce te deranjeaza la ea. Incercati sa gasiti solutii pentru rezolvarea problemei. Incearca sa vb si cu parintii tai si vezi ce spun ei. Daca se comparta la fel dupa ce discutati voi, vb cu parintii tai si sa tii cont de parerea lor. Gandeste foarte bine daca vreti sa fiti bune prietene. Daca nu se poate, incearca sa faci alti prieteni. Succes!

| horia2012 a răspuns:

"Eu personal numai am chef de ea, cand vine la mine imi da o stare urata. Dupa ce pleaca ma doare capul, sunt agitata nu imi explic".
Fi politicoasa si indeparteaza-te de ea.
Evit-o pe cat posibil.

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Eu il cunosc...

| GirlLăvHell a răspuns:

Sunt atatia ani pe care nu vrei sa-i arunci? Nu ti se pare ca prietena ta i-a aruncat deja? Ei nici nu-i mai pasa de tine, are alte prioritati acu si tu nu esti una dintre ele...Eu zic sa-i spui clar ca s-a schimbat foarte mult si sa rupi prietenia asta care pentru ea numai inseamna nimic...

| chibiusa a răspuns:

Complicata situatia mai ales pentru ca sunt multi factori care pot face diferenta iar noi stim doar o foarte mica particica, adica ceea ce ne-ai povestit aici.
Cel mai bine este sa vorbesti deschis cu ea, fara reprosuri, pur si simplu sa-i spui exact ca si celei mai bune prietene ale tale temerile si gandurile tale, iar de acolo coversatia va decurge normal happy

P.s. intre numai si nu mai exista o diferenta, si inca una mare