| anonim_4396 a întrebat:

Numele meu este Roxana am 20 de ani si sunt impreuna cu un baiat de 1 an de zile... Acum cateva zile ne am logodit si peste 1 an am dorii sa facem cununia civila si cea religioasa dupa terminarea facultatilor...Credeti ca ne grabim in luarea acestor decizii? Credeti ca ar trebui sa mai asteptam? P. S.: Mentionez ca ne iubim foarte mult, ne dorim sa ramanem toata viata impreuna si deja locuim impreuna. Astept parerile voastre

14 răspunsuri:
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Daca va iubiti cu adevarat, nu va grabiti deloc. Pentru indragostiti clipele trec oricum foarte greu, dar un an... Oricum, cred ca decizia este luata si din dorinta de a va finaliza carierele, ceea ce este foarte intelept. Si daca tot ati hotarat sa asteptati un an, in aceasta perioada timpul va decide. Mai aveti timp sa va cunoasteti. In concluzie: din punct de vedere al iubirii, un an inseamna foarte mult, nu foarte putin...

Abh
| Abh a răspuns:

De ce ma intrebi pe mine? Ce zici tu acolo, ca va iubiti foarte mult si blah blah se contrazice cu intrebarea propriu-zisa.
Cand vrei sa faci ceva din toata inima si stii ca e un lucru bun, nu intrebi lumea despre asta, o faci direct. Ai dubii, ceea ce e rau. Cauti sfaturi de la niste straini care nu te cunosc, ceea ce e rau. Parerea mea? N-o face. Hai sa vad daca imi urmezi sfatul.

| EUSIATIT a răspuns:

Nu va tine o hirtie chiar daca faceti sau nu cununia civila daca va e bine ok nu conteaza. dar pentru ca ai doar 20 de ani e bine sa nu te grabesti. iei prea repede greutatile vietii. stai cu el ok dar nu te grabi sa faci mai mult e timp

| zorialbi a răspuns:

Daca tot locuiti impreuna, de ce nu faceti acum cununia religioasa, pentru ca relatia voastra sa aiba ce conteaza cel mai mult: binecuvantarea lui Dumnezeu. Altfel ce faceti voi se numeste "casatorie de proba". Daca tot sunteti siguri ca vreti sa va casatoriti, de ce sa mai asteptati? Mama mea s-a maritat in anul 3 de facultate, doua colege de facultate ale mele tot in anul 3...Numai bine si casa de piatra!happy

| StilSanatos a răspuns:

Casa de piatra!

| hasegawa a răspuns:

Un an de zile este un timp prea scurt sa inveti sa iubesti si cum este sa fi iubita, o relatie trebuie sa dureze circa 4 ani si daca aveti tot ce va trebuie sa depasiti acest timp, iti dai seama daca vrei pana la adanci batarneti sa fi sau nu cu el...
Iti spun eu care m-am maritat dupa 3 luni, insa nu regret nimic si am o fetita de milioane in varsta de 3 ani, ete ca se si poate, tinand cont ca m-am maritat la 19 ani...viata mereu ia o alta intorsatura

| y8yujfuyyfvuy a răspuns:

Daca asa simti, sa nu te opreasca parerea celorlalti

| naty_3185 a răspuns:

Daca tot va iubiti, locuiti impreuna, cununati-va religios! nu cred ca va grabiti deloc! casa de piatra!

| angelinthedark a răspuns:

E alegerea ta, fa ce vrei si ce simti, tu sti mai bine ce e bine pentru tine si pentru relatia ta, daca tu crezi ca asa e cel mai bine, atunci asa sa faci, important e ca esti cu baiatul iubit si totul e ok, ce atata teorie?

| angel_5676 a răspuns:

Eu cred ca iti va parea rau mai tarziu ca nu ai mai asteptat! O sa treaca si indragosteala!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai eu va sfatuiesc sa va casatoriti direct.care-i treaba cu logodna? daca tot locuiti impreuna? cununati-va civil si religios si casa de piatra.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Mergeți împreună pe același drum.
Casă de piatră, fericire, sănătate, viață lungă și un copil sau poate doi!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Roxana. o vorba inteleapta spune; logodna lunga, despartire curata.sa stii ca daca il iubesti, cineva pe aici spunea ca indragosteala trece. e o prostie. s-ar putea sa inceapa sa arda mocnit pana cand moartea va va desparti. dar hartia aceea de casatorie conteaza si ea. si conteaza mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hello! si eu ma numesc tot Roxana si am tot 20 de ani si sunt tot cu un tip de aproape un an.Sincera sa fiu si eu mi am dorit tot ce zici u mai sus candva, insa parerea mea este sa mai astepti, nu ai nimic de pierdut si nu ai de ce sa te grabesti asja, mai ales ca zici ca locuiti deja impreuna.