| anonim_4396 a întrebat:

Buna! O sa ma judecati,o sa ma criticati, o sa faceti glume pe seama mea si da, imi asum asta.Chestia e ca imi place de un baiat. Treaba e ca eu pana la varsta de 6 ani am stat la tara cu mama mea si ma mai jucam cu respectivul baiat.Acum eu stau la oras cu bunica mea si mama e venita in tara de un an si in timpul scolii online stau la ea.Chestia e alta.Si cand eram mica imi placea de el dar dupa plecand de aici de la tara am uitat de el.Acum imi place iar de el.Si acum doua saptamani s-a desparit de iubita lui si am inceput sa imi fac sperante.Si el e mai mare ca mine cu 6 ani si faptul ca eu inca sunt o copila ma face sa imi dau seama ca sunt o cretina, o proasta, o idioata pentru ca il plac.Si nu, nu imi place de aspectul lui.Bine,arata ok dar am vazut multi baieti mai frumosi ca el.Dar mie de el imi place cum se comporta, cum vorbeste, cum se exprima etc.bine si un pic aspectul. Vara trecuta faceam glume in gasca noastra de prieteni si nu stiu cum a venit vorba ca eu stateam retrasa si el a zis in gluma ca ma place.Cu toate ca stiu ca nu are cum sa ma placa.Eu, uratenia de mine? Nu ca nu as arata ok dar m-am cam ingrasat in ultimul timp.Acum sunt la o cura de slabire, ma fac iar slabuta.O sa radeti de mine daca va spun ce varsta am.Ma puteti ajuta cumva? Stau noaptea si ma gandesc la el cu toate ca stiu ca nu am sanse nici macar 0, 1 la suta.Acum hai! Am zis ce am avut de zis.Radeti de mine daca nu ma puteti ajuta.

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

De ce tot o bagi pe asta cu rasul? ca doar nu te-ai facut de rahat cu nimic.Si mica tare de ai fi de varsta toti am trecut prin indragosteli de genul de la vârste mici.Si nici urâtă nu trebuie sa te faci.Da, poate ai defectele tale ca orce om, dar nu inseamna ca esti urâțenia pământului ca in plina dezvoltare ai pus 2 kg fi serioasă.
Si eu am copilărit cu un băiat la tara la fel ca tine si il simpatizam, iar acum mare avem o relație frumoasa de câțiva ani.Doar ca am mai avut unul la inima tot de mica ce si-a batut joc asa ca ai grija ce tipar de om alegi.
6 ani diferenta nu e asa mare, atata e si intre mine si a meu.Doar ca daca tu esti micuță si el deja major e posibil sa aveti gânduri diferite unul fata de altul si trebuie sa analizezi bine situatia.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Am o varsta frageda.De fapt e cu cinci ani mai mare ca mine.Am 12 ani si ma simt ingrozitor.E prima data cand imi place de cineva si mi-e frica.Ma simt naspa pentru ca am abia 12 si imi place de cineva.Ma gandesc ca o sa ma fac de ras in fata tuturor chiar si daca ar fi cineva de o varsta cu mine.Nu stiu, ma simt rusinata, stima de sine mi-e scazuta, mi-e frica sa nu afle cineva.Nu mai ies de 2 zile din casa sa nu se vada in timp ce ies cu prietenii ca ma uit la el.Acum trei patru zile am iesit la un picnic toti ca era soare si eu am tinut gecile celor carora era cald si practic tineam cu cea mai mare grija geaca lui si atunci mi-am dat seama ca ceva se intampla cu mine.De atunci nu mai ies din casa de frica sa nu se intample ceva si un lucru care vreau sa se intample ar fi sa stau in casa pana plec inapoi la oras la bunica.Chestia e ca mai dureaza mult ca eu plec cand incepe scoala. MA SIMT INGROZITOR CAND MA GANDESC CA SUNT ABEA INTR-A 5-A SI IMI PLACE DE CINEVA? Si oricum stiu ca el nu ar avea sentimente nici daca as fi ultima fata de pe pamant pentru mine.Si mi-e frica, mi-e frica, mi-e frica si frica.Sunt sigura ca acum voi fi criticata ca stiti varsta si in ce clasa sunt.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu m-am îndrăgostit la 11, 12 ani dar m-am rezumat la un pupat sau tinut de mana.Asta trebuie sa reti daca cumva se va întâmpla sa dai curs unei relații.
Într-adevăr, esti micuță si e ok sa te axezi pe scoala mai mult.Dar nu trebuie sa iti fie frica de indragosteala, toti o patim mai devreme sau mai tarziu.
Nu te mai închide în casa ca nu ai de ce.Iesi ca pana acum doar ca nu da curs atat de mare iubirii încă.Pur si simplu traiesteti copilăria, râde glumește ca nu are ce sa se întâmple rau atata timp cat tu nu permiți.Si ai mare grija ca uni băieți sunt foarte smecheri iar gusturile tale la varta asta pot sa fi înșelătoare.Acum poate iti doresti băieți mai smecherasi, glumeti, În centrul atenției dar tu trebuie sa ti cont ca nu trebuie sub nici o forma sa te lași dusă de nas si de vrajeli.Rezumate la discuți cu el ca nu se intampla nimic, petreceri timp împreună daca e cazul si atat.Vei pleca iar la scoala sau vei avea alte ocupați mult mai importante pentru varsta ta si treptat iti va trece.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Multumesc! Sfaturile tale sper sa imi fie de folos si voi avea cont de ele!

14 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu esti o cretina deloc, e normal sa-ti placa de un baiat chiar daca esti copila, nu e absolut nici o problema. Nu avem de ce sa radem de tine deloc.
Arata cat de cat si iti place, nu conteaza ca altii arata mai bine, figura lui pe tine te atrage, si nu doar putin, te atrage destul de binisor.

Nu avem cum sa te ajutam, o sa treaca in timp cand vei cunoaste altul care sa te atraga la fel, asta e.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Sincer nu il plac multe fete dar e un baiat cuminte care se poarta frumos cu oricine si ieri am ales sa ies iar din casa si a zis ca i-a fost dor de mine ca nu m-a mai vazut de un timp si m-a imbratisat.

Acum sincer maine merg cu prietenii la un gratarel ca sunt Floriile si toti cei care poarta nume de flori au pus banuti si fac un fel ede petrecere de nume si acum iar ma simt prost si zic sa nu mai ies iar cateva zile.Sau mai bine deloc.Sau mai degraba plec inapoi la oras.Sau nu stiu, ma simt iar prost...

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai iesi, de ce sa nu iesi? Du-te la petrecere, ce treaba are asta cu baiatul ala? Nu casuna asa in prostie pe asta ca nu e bine deloc, vezi de viata ta. Lasa-l dracului ca nu e unicul care se poarta bine si care arata cat de cat (ca daca nu arata cat de cat nu mai aveai tu treaba chiar daca nu-ti dai seama acum).
O sa gasesti multi asa.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu e chiar asa treaba dar multumesc! Ziua buna!

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai e chiar asa treaba ca nu ai de ales. Doar nu o sa stai acu in obsesie ca-ti distrugi viata, suna a obsesie ce e la tine zic eu.
Daca nu merge si nu merge, spune la parinti sa mergeti la un psiholog sa te scape de asta.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Treaba cu parintii, mda...Nu am avut o viata prea fericita dar na.

Ieri am mers la petrecere si am stat cu ei pana la 10 seara.
P.S:Copii cu care stau au de la 14 la 20 de ani pe cand eu am doar 12broken heart
Alt P.S:Baiatul de care-mi place e cu 5 ani mai mare ca mine

Ieri am jucat adevar si provocare unde el a fost provocat sa ma imbratiseze, pe la 9-10 am jucat o ascunsa(cum zicem noi aici) doar ce pe echipe si eu au vrut (pentru ca de vara trecuta si-au dat seama ca-l plac) sa ma puna in echipa cu el dar eu l-am facut pe cineva in 4 si am refuzat.Altii au baut un pic si faceau glume, dupa tot asa pe la 8 am jucat baba oarba si cativa ma impingeau spre el,el plecase pana acasa si după cand s-a intors un baiat m-a luat la misto ca cica:,, ti-a venit crush-ul"(M-A ENERVAT), ETC

Ei zic sa incerc ca cu timpul peste un an, doi poate o sa aiba si el vreo atractie iar daca nu, ei zic ca viata merge inainte.Imi zic adesea(cele doua fete care chiar eu le-am spus ca-l plac) ca viata merge inainte cu toate ca am avut probleme in trecut si cu toate ca da, la varsta asta nudorm noaptea si mai stau si plang(LA NAIBA ca o data am dormit la una dintre ele si la o bucata de noapte venise lumina si becurile s-au aprins si cand fata s-a trezit m-a intrebat e ce plang dar m-am prefacut ca dormhappy ) cateodata.

Oricum, dupa ziua de ieri dupa imbratisarea aia ma simt mai bine.(nu din cauza ca e de la el ci pentru ca am primit una)

Si nu, n-am nevoie de psiholog cî. Atata timp cat tin in mine multe lucruri si nu lasa urme e ok...

| johnnny123 a răspuns:

Pai ce vrei de la noi mai exact? Ca practic mai mult ne ceri sa radem de tine decat sa-ti raspundem la intrebare.

Avand in vedere ca nu stim nimic nici despre tine, nici despre el, nici despre relatia voastra prezenta si trecuta, ce am putea sa-ti spunem? De unde sa stim daca te place, daca ai sanse cu el, daca relatia ar functiona, si asa mai departe?

Nu ai decat sa-i spui ce simti si sa vezi ce iese. Binenteles, daca nu cumva ai vreo 12 ani si el are 18, caz in care mai bine stai linistita si-ti vezi de copilaria ta. Oricum daca este un om intreg la minte nu va vrea sa se combine cu o copila.

| CodrutElian1990 a răspuns:

A ne placea de cineva, a ne indragosti de cineva, a fi atrasi de cineva - chiar si la aceasta varsta - este ceva normal si nu depinde de vointa noastra. Nu trebuie sa-ti fie rusine fata de tine. Dar cred ca trebuie tinute doar pentru tine: sa-ti infranezi pornirile. Sa te gandesti totusi ca pana la 14-15 ani inca esti copil, iar el este deja barbat.
Uneori dragostea, iubirea doare. Daca el ar da frau unei relatii cu tine ar fi ceva nepotrivit. Nu este nimic ilegal la o dragoste nevinovata intre voi, dar este imorala.
Iti mai dau un sfat: nu te mai autoflagela, ca in viata o sa aiba "grija" altii sa te flageleze.

| Saiko10 a răspuns:

Pai daca el are peste 18 si tu sub 16 nu prea este ok. daca iti place asa de mult de el poti sa ii spui, pare ca si lui ii place de tine putin, pentru ca o "glumit" ca te place chestia asta cu glumitu este mai mult o metoda indirecta de a spune ca te place.

| anonim_4396 explică (pentru Saiko10):

Poate e o metode indirecta dar am 12 ani si el 17 si de fapt sunt 5 ani diferenta.De doua zile nu mai ies din casa de frica si de rusine sa nu afle cineva. Sunt in clasa a5-a si ma simt oribil deoarece cred ca o sa ma fac de ras si plus ca e prima data cand simt ca am o atractie pentru cineva.Acum trei zile am fost cu mai multi prieteni de la tara la un picnic si eu tineam gecile celor carora le era cald si nu stiu cum aveam cel mai tare grija de ce a sa.Atunci am simtit ca chiar e ceva in neregula cu mine si ca imi place de el si am ales sa nu mai ies din casa de rusine sa nu se afle si de frica sa nu rada oamenii de mine si sa nu imi strica viata sociala inca de prin clasa a5-a

| Alina225 a răspuns:

Nu cred că e nimic de râs. Te-ai îndrăgostit, ni s-a întâmplat tuturor. Nu știu dacă ai șanse la el, dar cred că orice e posibil. Poate va fi ceva între voi. Ai încredere în tine, ce va fi, va fi.