| 7DaysCuPortocale a întrebat:

Buna sad! O sa trec direct la subiect.
In urma cu 2 ani, am zugravit in casa, ca tot omu', iar mama a stat acasa o luna si ceva. Cat a stat mama acasa, tata si-a facut de cap. Adica a bagat bani in jocurile de noroc (pacanele). Si s-a imprumutat 200 de milioane de lei vechi. Au platit jumatate de suma. Acum o saptamana a aflat si matusa tatalui meu (stam cu ea in casa). A scos banii de inmormantare ca sa-i dea tatalui meu sa plateasca. Acum cateva zile a venit o doamna in piata la mama (e vanzatoare in piata, si puteti sa radeti) si i-a spus ca l-a vazut iar pe tata la pacanele. Si tata tot zice ca s-a lasat. Aseara a jucat Petrolul. A plecat la meci de la 6 dupa-amiaza si nu s-a intors toata noaptea. L-am sunat pe la 5 dimineata si nu raspundea. Azi pe la 8 l-am mai sunat. A raspuns. Era mort de beat! Si el de obicei nu bea dimineata. In fine. L-am sunat si l-am intrebat unde a fost toata noaptea si mi-a raspuns ca a fost sa joace table si remmy. A venit si sora mea vitrega pe la el la piata si tata n-a avut nici un ban sa-i dea. A sunat-o pe mama si a zis ca o bate de o omoara iar mama a inceput sa planga si eu la fel. Ne-am decis sa ne ducem maine la Giurgiu, la bunica si sa nu ne mai intoarcem. Intrebarea mea este : daca afla unde ne ducem si o omoara pe matusa lui si apoi vine la noi si ne omoara? Pur si simplu nu mai rezist. Am plans in continuu de dimineata pana acum si simteam nevoia sa ma descarc. Scuzati-ma ca am scris atat de mult si pentru eventualele greseli gramaticale. Va rog sa ma ajutati cu un sfat, ca sunt disperata! Multumesc crying!

17 răspunsuri:
| yekto a răspuns:

Subscriu si eu la ce zicea Benessere. nu tb sa te rusinezi de parintii tai, mai ales ca lucreaza. daca nu ar fi oameni ca mama ta cine ar mai vinde in piata?
in ce-lpriveste pe tatal tau din pacate sunt nevoit a iti dau acelasi sfat. mergi la politie. am observat din textul tau ca esti foarte marcata de aceste experiente (imi doresc foarte mult sa ma insel). nu stiu ce varsta ai dar ar fi bine sa mergi la la protectia copilului, sau sa-i suni. au specialisti care te pot ajuta foarte mult. nu stiu din ce localitate esti dar adresa lor din giurgiu este urmatoarea:
DIRECŢIA GENERALĂ DE ASISTENŢĂ SOCIALĂ ŞI PROTECŢIA COPILULUI
GIURGIU, Mihai Viteazu nr. 4, mail: dgaspcgr@yahoo.com, telefon: 0246- 214011. http://www.dgaspcgr.ro/theme/
cel mai bine e sa mergi acolo daca daca nu poti ii poti suna.
curaj si succese

| lo a răspuns:

Aveti deja un plan care trebuie doar pus in aplicare.Nu trebuie sa va fie frica, este o perosana dependenta de jocuri si alcool care ii place sa isi traumatizeze familia prin tot felul de actiuni si amenintari. Daca plecati, probabil o sa va caute ori sa va amenite in continuare ori sa isi ceara scuze, cum probabil a facut-o de atatea ori dar nu a survenit nicio schimbare fiabila in comportamentul lui sau pur si simplu nu o sa va caute deloc si va cadea mai rau in patima bauturilor si a jocurilor.Acum depinde de mama ta cat de hotarata este sa-si duca planul la bun sfarsit si sa il mentina,cum au zis ceilalti utilizatori,exista organe competente sa va ajute.Iar tu,stai linistita, este tatal tau si indiferent ce se va intampla, va trebui sa il respecti, tolerezi si sa inveti sa traiesti cu el si problemele lui.Din pacate, exista prea multi copii(o parte din adultii de azi)care traiesc cu aceste traume psihologice.Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Nu e nimic de ris ca mama ta e vinzatoare in piata. Este un loc de munca, un loc cum sint si altele. Nu toti "sintem" directori.
2. Trebuie sa anuntati politia. Mai ales cind "face urit". Cu antecedentele sale la jocuri si datorii, s-ar putea sa faca detentie. Dar cel putin, voi stati linistiti un timp. Insa mai sigur, va primi amenda. Amenda pe care, tot din banii familiei o va plati din pacate.
3. Pe matusa lui, de ce sa o omoare daca ea l-a ajutat? Poate sa faca accese de furie, dar de aici si pina la crima, e mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricine iti raspunde isi spune doar o parere personala... Tu iti cunosti cel mai bine tatal si e imposibil sa nu stii daca are reactii violente sau orice altceva. La betie se pot spune multe, nu ar trebui sa te alarmezi daca stii ca e inofensiv. Daca va agreseaza des atunci ar fi cazul ca tu si mama ta sa apelati la autoritati si sa plecati cat mai repede de langa el. Daca nu incercati sa-i intelegeti comportamentul si ajutati-l sa treaca peste. La pacanele nu joci de placere, poate vrea doar sa castige niste bani sa va asigure o situatie financiara mai buna si din moment ce nu are succes poate din cauza asta bea. E complicata situatia, sper sa treceti cu bine peste. Mult succes.

| Prezidentul a răspuns:

De ce ai scris tot cacatu asta aici? Nu sunteti in stare sa il ajutati pe ala... Bea de nebun? Omu ala face asa pentru ca are probleme pe cap si voi il refuzati, nu discutati cu el, dovada e mai sus. Tu preferi sa scrii pe un site de socializare decat sa discuti in familie situatia! Nu ma mira! Rusine. Si ce iti raspund astia mai sus? Politia, normal. Parca asta ar fi solutia... Tu nu poti sa gandesti ma?

| 7DaysCuPortocale explică (pentru Prezidentul):

Cand incercam s vorbim cu el, incepe sa tranteasca, sa urle la noi...

| Anonymous1995 a răspuns:

Ai uitat sa specifici ceva, tatal tau face urat doar la bautura? sau e agresiv cu voi si cand e treaz?

| 7DaysCuPortocale explică (pentru Anonymous1995):

Cand e treaz nu prea face urat. Dar cand e beat e foarte agresiv x_x

| Anonymous1995 a răspuns (pentru 7DaysCuPortocale):

Atunci nu cred ca esti in pericol, adica presupun ca daca o sa bea o sa vina acasa, nu o sa gaseasca pe nimeni, o sa se culce, si la 2-3 zile o sa vina dupa voi si o sa-si ceara iertare big grin

| LadyMelian a răspuns:

Cere ajutorul autoritatilor.Violenta in familie este pedepsita de lege.Nu traiti cu teama ca nu isi are rostul.Nu e el marele spartan si nu are el dreptul asupra vietii voastre.Sunt oameni care va pot ajuta, trebuie doar sa aveti curaj sa cereti ajutorul. Daca esti minor apeleaza si la protectia copilului.
E recomandat sa stati o vreme in alta parte iar mama ta ar fi indicat sa bage divortul.Din pacate patima de pacanele nu se vindeca iar daca ma si bea...

| 7DaysCuPortocale explică (pentru LadyMelian):

Mama a si zic ca pana incep scoala baga divort. Vrea sa ma mute cu scoala in Gr, sa-si gaseasca munca acolo iar matusa tatalui meu cauta chiriasi. Nu vrea sa-l primeasca in casa.

| Sxx a răspuns:

Sincer imi pare rau de problema ta, sincer nu prea stiu ce sa zic fiindca nu cunosc situatia dar as zice sa te linistesti ca tatal tau o sa-si revina si vad ca este o situatie delicata. daca iti este frica de o viitoare 'crima' sa zic asa cel mai bine ar fi sa vorbesti cu mama ta si sa va duceti undeva unde sunteti sigure ca nu va gaseste, insa daca nu se poate si politia este o varianta dar nu stiu cel mai bine e sa te linistesti si sa nu mai pui raul in fata. Sper sa se rezolve situatia happy chiar imi pare rau sad...

| AlexDu a răspuns:

Exista politie!
Mergi la politie, faci o declaratie si il rezolva.
Ori primeste o amenda mare ori risca sa ajunga in puscarie.
Succes. sad

| Madalina921 a răspuns:

Imi pare rau sa aud asta. Daca ai cum o sedinta la pshiholog te-ar ajuta mult de tot. In al doilea rand ai putea sa stai de vorba cu tatal tau daca e ok vreodata si sa ii explici ca este tatal tau si ar trebui sa te protejeze nu sa iti fie teama de el. Daca nu poti vorbi cu el incearca sa fi tare si sa gasesti o solutie impreuna cu mama ta.

| emma12341 a răspuns:

Cred ca depinde de el. Oricum sunt doua situatii:
1. el realizeaza ca nu face nimic bine si se schimba
2. il doare undeva si continua ceea ce face acum.
( Eu am trecut prin asta si tatal meu nu s-a schimbat deloc. )
Nu cred ca ar face o crima sau ceva, poate doar ar strica ceva la nervi sau suparare.

| xKnDiLy214 a răspuns:

Trebuie sa apelezi urgent la politie si sa faci o plangere. Eu nu cred ca e in stare de asa ceva (desigur tu iti cunosti mai bine tatal). Poate doar va ameninta dar nu cred ca e in stare. Ar fi mai bine sa nu-i spuneti unde mergeti ca sa stati mai linistite. Si eu stiu cum e sa ai un astfel de tatasad. Draga mea, linisteste-te pentru ca, stii si tu, ca nu iti faci decat rau. Daca ai nevoie sa vorbesti cu cineva iti trimit un mesaj cu id-ul meu.Ok? Nu mai plange! >:d<

| geany_8190 a răspuns:

In primul rand Fii TARE!
si fi sigura ca nu va omora pe nimeni!
Stai calma si nu te stresa fiindca stresul nu face bine ...cred ca este o idee buna sa stai o vreme la bunica ta pana cand tatal tau va afla cat de rau este sa stai singur si nu va mai face ce a facut...
Deci ai incredere si fii tare in continuare
Multa Bafta!:*:*:*