| crys_8518 a întrebat:

o sa va spun asa pe scurt aceeasta problema: mama a fost plecata in spania anul trecut a venit acasa si eu am gasit in geanta ei niste poze care imi demonstrau ca e o panarama dar am tacut din gura si nu i-am spus nimic a plecat si a venit cam acu o saptamana si iar am gasit in geanta la ea niste sms scrise primite de la jigodia aia Luni pleaca inapoi si nu stiu daca sa ii spun sau nu faptul ca stiu

Răspuns Câştigător
Stefan
| Stefan a răspuns:

Te inteleg foarte bine, fiecare copil isi doreste sa fie mandru de parintii sai, dar viata de multe ori nu este asa cum am dori noi sa fie. Sfatul meu este ca fiecare are viata lui si face ce vrea cu ea, nu poti face nimic chiar daca incerci sa te amesteci in intimitatea mamei tale. Cred ca are motivele ei de a se comporta asa, important este sa aiba grija de tine, intelegand ca mama este necasatorita. Deci considera ca nu ai vazut acele lucruri care te deranjeaza. Nu stiu ce varsta ai ca sa-ti dau niste sfaturi cat mai la subiect.

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Buna Crys,
Nu spui un lucru foarte important pentru un raspuns folositor, daca mama ta este libera.
Daca este libera are si ea dreptul la o viata intima si nu cred ca ar trebui sa-i faci reprosuri pentru asta, mai ales daca nu poti sa-i reprosezi ca nu are grija de tine. In acest caz ai putea sa vorbesti cu ea si - daca tipul e in regula - chiar s-o incurajezi sa-si refaca viata.
Daca nu este libera, atunci chiar ca este o problema foarte serioasa. Dar si in acest caz cred ca ar trebui sa vorbesti cu ea si sa vezi ce are de spus si apoi sa iei o hotarare in cunostinta de cauza. Numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Bă ce mă enervaţi. Fata spune că are dovezi incontestabile că maică-sa e o panaramă şi toţi daţi în curu' lu' taică-su.
Cu toate astea, sunt şi chestii utile scrise pe-aici cum ar fi faptul că ar cam trebui să ţi se rupă.
Şi eu am făcut greşeala de a mă băga între ai mei şi de a-i ajuta să-şi salveze căsnicia. La ceva ani de-atunci, regret că am făcut asta şi nu mi-am văzut de ale mele.
Am avut enorm de pierdut din asta!
Vezi-ţi de şcoală şi cu prima ocazie pleacă definitiv de lângă ai tăi.
Asta e, eşti doar un alt caz în care părinţilor li se rupe de tine. Nu eşti nici prima nici ultima. Trist, dar asta e realitatea, nu fantasmagoriile pline de inimioare roz pe care le visează jumătate din site-ul ăsta plin de superficiali şi superficiale!
Succes!

| Zenithf a răspuns:

Da, mama ta merge sa lucreze in spania pentru ca sa te poata sa te tina la scoala sau facultate, iar tu o numesti panarama pentru ca ea isi mai satisface si nevoile ei? Copil nerecunoscator ce esti! x-(
Hmm, asta este concluzia la care am ajuns din datele sumare pe care le-ai furnizat. :-\
Acum am citit ceea ce ai scris si mai jos, si un pic sunt nervos pe tine. Mama ta chiar face un efort deosebit ca sa-ti fie bine tie si tu..., ia cauta definitia cuvantului "panarama" si sa-ti para rau ca ai vorbit asa de ea.
NU ai ce sa ii spui, calea pe care ea umbla este calea pe care a expediat-o tatal tau. CEEA ce insa trebuie sa faci, este sa te pui frumos pe invatatura, sa termini scoala, apoi sa mergi in spania si tu, sa fi alaturi de ea. Si ea merita sa fie fericita, asa ca sa fi si tu fericit de fericirea ei. Punct?
Domnul sa fie cu tine

| Barajag a răspuns:

Nu crede niciodata pana nu vezi, insa dat fiind faptul ca mama ta este plecata in alta tara, nu ai cum sa fi langa ea.Totusi este bine sa vorbesti cu ea, poate te va lamuri cum stau treburile. Uneori noi copii, nu este bine sa ne judecam parintii. Oricum iti doresc bafta!

| EUSIATIT a răspuns:

1, nu e frumos sa i umbli in lucruri. 2 este o femeie singura?/ 3 cum poti sa ti faci mama panarama? stii intelesul cuvintului? 4 stii cine este [jigodia]sa te citez aia? nu stiu ce virsta ai dar nu mi place felul cum vb despre mama ta. deci. fara raspuns/.

| Zazu a răspuns:

Nu pot decat sa-i dau dreptate lui kongeriket, inca una care o doare undeva de copil, macar atat, de copil! Nici bun simt, nici respect, varza.Nu merita nimic atata timp cat nu te respecta pe tine, macar! Nu are scuze, ca e plecata, ca e casatorita sau nu, pentru tine e vorba de respect, ce mama este asta, ce pretentie are de la tine?

| claudiea79 a răspuns:

Nu te baga in relatia parintilor tai. trebuie sa iti vezi de viata ta. tine minte. cind o sa iubesti pe cineva sa nu inseli cum fac parintii tai. daca te bagi intre ei suferi sufleteste.stai in banca ta. nu merita sa te consumi. ei se cearta ei se impaca nu este treba ta.

| NoKidding a răspuns:

Ba la ce vorbiti aiurea? Fara a spus ca a vazut pozze care DEMONSTREAZA ca e asa cum a spus ea, si daca mama ei era divortata va dati seama ca nu avea nimic impotriva sa isi refaca viata, asta inseamna ca CRYS este cu tatal ei care nu sunt divortati(asa inteleg eu). Crys in caz ca maicata nu este divortata ar trebui sa ii bati un apropo ceva... iar daca ea este divortata de tatal tau ar trebui sa nu te bagi si sa iti traiasca viata cum vrea ea, cu toate ca tie o sa iti fie greu sa stii chestia asta.Trebuie sa ai putere sa treci peste asta. CEAO

| claudia_7744 a răspuns:

Hmm nu ai facut bine ca iai invadat intimitatea e mama ta si nu trebuie so judeci trebuia sa astepti sa-ti spuna ea astea fara sa o controlezi.totusi acum daca ai aflat vb cu ea si cerei sa fie mai sincera cu tine pentru ca esti destul de pare presupun si cerei motive pentru care a facut ce a facut si apoi incearca so intelegi sa te pui putin in locul ei! succes pup:*

| crys_8518 explică:

Mama e casatorita si sta mai mult plecata chiar daca nu lucreaza acolo si cand vine se cearta cu tata incontinu nu stiu ce sa cred

| crys_8518 explică:

Eu o iubesc pe mama mai mult decat pe tata pentru ca el vine acasa in fiecare seara beat si ma cert mereu cu el si e din ce in ce mai rau nu vreau sa ii judec dar pe mine ma deranjeaza faptul ca nu mai suntem o familie ca nu ne mai intelegem dar mama nu are incredere in mine si asta chiar ma deranjeaza si imi e teama a intr-o zi o sa imi spuna ca nu o sa mai vina acasa pentru ca si-s refacut viata acolo de asta ma tem sadsadsad

| Teo_6515 a răspuns:

Indicat ar fi sa nu mai umbli in lucrurile ei si sa-i respecti intimitatea. Si da, eu cred ca ar trebui sa-i spui. Vezi si ce argumente are ea pentru ceea ce face si poate ajungeti la un numitor comun.

| angel_5676 a răspuns:

Daca mama ta nu este casatorita, are tot dreptul sa'si traiasca viata. Nu o poti numi panarama. Iar daca este casatorita si tatal tau sta in tara, iti dai si tu seama ce fel de barbat este el ca a lasat-o sa plece acolo singura. Nu ii pasa. Apoi trebuie sa te gandesti ca si barbatii inseala, doar ca tu nu stii. Si tatal tau o inseala pe mama ta. Asa ca stai linistita, nu iti judeca parintii.Vezi-ti de viata ta, cand vei si tu mai mare ai sa intelegi anumite lucruri.

| angel_5676 a răspuns:

Din moment ce parintii tai au ales sa'si petreaca viata asa mai la distanta, iti dai seama e problema lor. Sunt convinsa ca e vina amandurora, nu numai a mamei tale. Si iti mai repet crezi ca tatal tau e usa de biserica? Off copii astia...