| anonim_4396 a întrebat:

Parintii mei sunt divortati iar eu stau cu tatal meu. [pentru ca asa a fost sa fie, desii eu vroiam sa raman cu mama] in vacanta de vara as dori sa merg la ea dar tatal meu nu ma lasa.
Intrebarea mea este : pot sa merg fara acordul tatalui [sunt minora, am 14 ani ] tin sa mentionez ca merg cu bunica mea. Vreau un raspuns sincer si sa fie totusi ceva clar.
Multumesc mult! :*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar trebui sa vorbesti in separeu cu bunica ta sa te ajute.Sa sune undeva la politie sau la protectia copilului sa se mai faca un proces de custodie a ta. Iar tu vei discuta cu judecatorul pentru ca asa se face.Ar trebui sa iei masuri daca nu vrei sa stai cu tatal tau.Este doar o sugestie... e cam complicat si nu as vrea sa fiu in locul tau.Este greu. dar daca nu te simti bine asa, ia masuri. sper ca te-am ajutathappy:*:*

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti merge fara acordul tatalui daca esti in grija lui. Bunica ta va fi acuata de rapire daca tatal tau depune plangere la politie.

| Elena1234456 a răspuns:

Pai nu cred ca poti daca doar tatal tau are custodia.Mai bine vorbeste cu bunica ta si poate il convinge-ti, eventual luati-l si pe el. Explica-i ca iti este dor de mama ta, trebuie sa te inteleaga.

| darrio2007 a răspuns:

Greseste mult tatal tau.Ar trebui sa te lase sa mergi.Totusi nu poti pleca asa de capul tau la 14 ani.Esti minora.

| Ancutsa a răspuns:

Astept raspunsuri big grin.

| Ancutsa a răspuns:

Nu, nu este in tara!

ma refeream, daca pot sa ies din tara fara acordul tatalui.

| psihox a răspuns:

Daca tatal tau nu vrea sa te lase sa o vizitezi pe mama ta, propune-i sa mergeti tu, bunica si tatal tau sa fie sigur ca nu ti se va intampla ceva ciudat. Stati cateva zile si apoi reveniti.

| bebytzza_9352 a răspuns:

Eu daca as fi in locul tau as pleca si cu si fara acordul lui... dar depinde de mai multi factori in situatia ta pentru ca daca faci asta poti avea probleme mai tarziu cu el... dar incearca sa afli care sunt motivele lui pentru care nu este deakord sa mergi la mama ta iar daca tot nu ajungi la un numitor comun vorbeste cu bunica ta ea sigur va sti ce sa facahappy:*:*: te pup

| Live.Laugh.Love a răspuns:

Buna!
daca ea locuieste in alta tara:
Depinde unde sta mama ta, daca sta in alta tara, ca sa treci granita [ cat timp esti minora ] trebuie sa ai declaratie de la tatal tau, care se face la notar, apoi poti pleca cu bunica ta.
Declaratia se face la notar, unde trebuie s a semneze tatal tau ca este de a cord sa treci granita, fara el happy.

daca traieste in aceiasi tara cu voi:
poti merge fara acordul tatalui tau happy, adica ii spui d oar ca plecati nu are cum sa te impiesdice happy.

| anonul a răspuns:

Daca esti cu bunica ta, nimeni nu poate sa-ti faca nimic. Trebuie sa fii mai rebela, ce conteaza ce crede taicatou "screw him" fii mai independenta si fa ce crezi ca e ma bine pentru tine si atunci va fi bine big grin

| Gentiana a răspuns:

Buna! Esti intr'o situatie alarmanta. Dar se pot gasi situatii! Prima intrebare ce ar trebui sa ti'o pui in minte si chiar sa il intrebi pe parintele tau ar fi ''De ce nu sunt cu/la mama, daca eu vroiam''?
Ar trebui sa te intrebi asta. Daca mama ta este in apropiere, pleaca cu bunica ta! Mult succes! Sa fi fericita!

| fashionaddict a răspuns:

Copiii peste 10 ani decid singuri cu cine vreau sa ramana in cazul divortului daca vrei sa mergi definitv la mama ta.
Daca nu mama poate solicita instantei printr-o cerere reconventionala program de vizitare.

| Deea :x a răspuns:

Daca mergi cu bunica ta, nu singurica, nu stiu de ce ar fi vreo problema... Atat timp cat tatal tau nu afla happy cel putin asa as face eu.

| AdrianaSava a răspuns:

Cred ca ar trebui sa ai o discutie foarte sincera cu tatal tau si sa ii spui ca iti e dor de mama ta, ceea ce este si normal si ca nu este corect sa nu te lase sa o vizitezi. Mai mult decat atat nu va face altceva decat sa te faca pe tine sa il iubesti mai putin din cauza acestui lucru. Eu nu sunt in aceeasi situatie ca si tine, eu am crescut direct cu bunica, fara mama si fara tata. Nici ea nu ma lasa sa ii vizitez si iti pot spune sigur ca am o repulsie fata de bunica mea din acest motiv. Oricum, nu pleca fara sa stie sau fara sa fie de acord tatal tau ca vei crea un scandal.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt in aceeasi situatie ca a ta(divortati, am ramas cu tatal happy ). Acum nu locuiesc cu niciunul, dar niciodata nu mi s-a interzis sa-i vizitez.
Mama ta locuieste in tara? Daca da, poti pleca cu bunica. Daca nu, va trebui sa iei o procura de la tatal tau prin care sa zica ca este de acord cu plecarea ta si ai consitamantul sau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai bine ar fi sa discuti cu tatal tau si pe urma sa faci ceea ce iti spune inima pentru ca pana la urma e vb despre viata ta si cum vrei sa o traiesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am si eu aceeasi situati (divortati ) si am tot 14 ani numai ca eu nu stau la nici unu si stau la bunici. Daca tatal tau nu iti da acordul poate are un motiv anume de ce nu il intrebi pe tatal tau de ce nu te lasa ce motiv are si daca nu iti spune spune-i ca iti e dor de mama ta si ca iti e dor de eawinking si daca e in tara placa cu bunica ta nu trebuie el sa stiewinking laughing)

| Miss_8205 a răspuns:

Fara acordul lui nu pooti crying

| sereday a răspuns:

Mama ta are o hotarare judecatoreasca definitiva? daca da, trebuie sa fie specificat in aceea hotarare daca nu vb cu mama sa faca demersurile la judecatorie normal ar trebui sa fie specificat(zile de vizita din partea mamri, vacanta, etc

| adutzza a răspuns:

Eu cred ca ar fi bine sa te duci caci e mama ta si sufera enorm ca nu te are langa ea asa ca poti pleca si daca ai acordul tatalui si daca nu-l ai!

| narete a răspuns:

Sall eu am 14 ani si eu am ramas la fel cu tata si el imi spunea mereu sa nu ma duc la mama si in vacanta de vara am plecat la mama si de atunci am ramas numai cu mama

| amos a răspuns:

Mai rabda un pic pana faci 18 ani, iar atunci tu o sa decizi ce si cum!