| Monet a întrebat:

Parintii mei vor sa divorteze si o sa ma intrebe cu cine vreau sa stau dar daca o sa raman cu tata am mai mult de castigat din punct de vedere financiar si de iubire din partea lor nu am nevoie pt.ca banii sunt mai importanti pentru mine si daca stau cu mama nu o sa am voie sa il vad decat odata sau de 2 ori pe luna.
Voi ce spuneti?
Astept rapunsuri:*

33 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

Tu nu iti iubesti mama si nici tatal, tu iubesti banii.Este si vina parintilor, evident.Pacat ca nu au stiu sa te" cumpere" decat cu bani.Cam dureros sa vezi copii frivoli, la o varsta atat de frageda.

| SchiZz20CMrecords a răspuns:

Scuze ca zic dar esti o mare proasta daca spui ca bani sunt mai importanti decat iubirea sau parintii.Altii ar da orice suna din lume sa i aibe si tu?
Cand o sa plangi sau ai o problema cine te ia in brate? bani?
un sfat cine ti-l da? bani?
e adevarat ca daca ai bani poti sa ai ce vrei DAR NU ORICE
hai ca esti chiar de prost gustwinking

| neutrino a răspuns:

Tu deja ai ales. Bafta in viata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa te gandesti care are mai multe posibilitati financiare pentru a oferi pensie alimentara. Pentru ca de exemplu, daca ramai cu tatal tau, mama ta va trebui sa isi asigure traiul si sa iti plateasca si tie pensie alimentara. Ceea ce inseamna ca nu ar mai prea ramane cu nimic. Oricum, peste tot - barbatii ajung sa castige mai mult decat femeile - e o discriminare tacita, desi legea spune ca suntem egali.

| Monet explică (pentru anonim_4396):

Pai mama are un magazin si castiga ceva bani si tata primeste bani de la mamaia(are multi banibig grin)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Monet):

Indiferent cu cine ai ramane, trebuie sa fii pregatita ca el/ea sa vrea sa isi refaca viata si sa isi dea intalniri cu alte persoane.
Depinde ce relatie ai cu fiecare din ei: daca te intelegi mai bine cu mama ta, puteti vorbi despre orice, sunteti ca doua prietene - atunci ar trebui sa ramai cu ea. Insa daca tatal tau e cel mai bun prieten si confident - ramai cu el. Trebuie sa incerci sa prevezi si faptul ca indiferent pe care din parinti l-ai alege, celalalt se va supara putin, se va simti dat la o parte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Muta-te cu maica'ta pana nu devii o pitipoanca mai mare.
"si de iubire din partea lor nu am nevoie, ca banii sunt mai importanti".Ori ai o problema cu capul, ori esti o mare pitipoanca...ori esti o pitipoanca care are probleme cu capulhappy.
Copil copac...

| Mwha a răspuns:

Tu nu trebuie sa iei situatia asa. Gandeste-te si la mama ta. Daca ii zici ca te muti cu tatal tau nu crezi ca o sa fie distrusa? Ca o sa creada ca pe ea n-o iubesti deloc? Tu incearca sa ii impaci. Spune-le ca tu stai cu amandoi ori cu niciunul, daca ii iubesti cu adevarat. Incearca sa ii santajezi unpic, cu ceva de genul : Un copil nu poate alege un parinte, el isi iubeste ambii parinti, si sa vezi ca n-o sa mai divorteze.

| Monet explică (pentru Mwha):

Da asa e ca o sa spuna ca nu il/o iubesc

| Mwha a răspuns:

Daca nu vor sa ramana impreuna si nu vor, eu te-as sfatui sa ramai cu mama. Pentru ca ea : 1. Ti-a dat viata. 2. Te iubeste mai mult decat orice pe lume ( tati iubesc copii cu 1% mai putin decat mamele, unii zic ca nu-i adevarat, dar este ) 3. Sa zicem ca stai cu tatal : Cine iti mai gateste? Cine iti mai calca hainele? Cine ti le spala? etc.

| Monet explică (pentru Mwha):

Pai de facut mancare stiu sa fac ce-mi place mie sau comand cu tata pizza sau chestii de genul si de calcat haine stiu si de spalat presupun ca o sa o chem pe sora lu' tata

| Mwha a răspuns:

Bine. Succes cu ai tai!

| Raynn a răspuns:

Esti constient cat de imporanta e alegerea asta, si tu te bazezi pe internet sa iti raspunda?

*Alege tatal.

| thefighter1 a răspuns:

Nu exista iubire pe lumea asta mai mare decat cea care ti-o ofera mama ta

| Mandarina888 a răspuns:

Ideea e sa stai cu cine iti e mai bine, cu cine te certi mai putin, cu cine te intelegi cel mai bine, tatal tau banuiesc ca iti va da bani ori de cate ori vei avea nevoie, numai sa nu intervina aici un conflict de interese intre el si mama ta, sa zica mama ta ca tu nu ai nevoie sa primesti nimic de la tatal tau si mai mult de atat daca nu esti majora pensia alimentara a ta ajunge la mama ta, e decizia ei daca ti o da sau nu!

| CriSSa537 a răspuns:

Si eu sunt intr.o situatie asemanatoare, dar la mine au divortat, momentan locuim in aceeasi casa dar o sa ma mut cu mama.Iti spune cineva ca daca ramai cu.mama ta trebuie sa.il vezi pe taicatu de doua ori pe luna? Poti sa il vezi cand ti se face dor de el daca ai peste 12ani...Dar majoritatea baietilo aleg sa ramana cu tatii si fetele cu mamele...dar tu nu ai specificat daca esti fata sau baiat.Dar dupa nume as crede caesti baiat.Bft

| Monet explică (pentru CriSSa537):

Sunt fata-_-

| CriSSa537 a răspuns (pentru Monet):

Scuza.ma atuncihappy

| Colors a răspuns:

Pai eu cred ca toti stim ca parintii sunt importanti in viata noastra si ca mereu ne vor iubi si ne vor vrea tot timpul binele, asa sunt de fapt parintii!

Eu cred ca ti la parintii tai si ei te iubesc pe tine, e rau ca ti se intampla asa, dar tu ar trebuie sa alegi cu cine crezi cu ca te vei simti mai bine si daca tu vrei sa stai cu tatal tau, e ok...tu stii mai bine relatia dintre voi!

| missakihabara a răspuns:

Cati ani ai?

| missakihabara a răspuns:

Parerea mea e sa nu te ghidezi dupa castig ci sa stai cu cel care te intelege

| chocco1995 a răspuns:

Sa stii ca banii nicioada nu o sa-ti tina loc iubiriii parintilor,si ai mei sunt divortati de ft multi ani,eu am ramas cu mama pentru ca eram prea mica sa decid cu cine vreau sa raman, poate ca banii te vor face fericita cateva luni, ani dar dupa o sa-i simti lipsa mamei tale enorm si ai da toti banii din lume sa fi cu ea! nu gandi ca ai bani si nu ai nevoie de iubirea lor, pentru ca iubirea da parinti nimeni nu o poate inlocui! eu acum as vrea sa-i am pe amandoi langa mine dar stiu ca nu e posibil, eu ma vad cu tatal meu o data pe an pentru ca distanta este foarte mare si nu se poate mereu! tu daca vei ramane cu mama ta iti faci griji pentru ca de fapt poate nu vei mai avea cand sa primesti bani de la tatal tau! gandetse-te mai bine, e o decizie grea dar gandeste cu inima nu cu buzunarul! bafta

| mihaigrecu345 a răspuns:

Bani sunt o prioritate intr-adevar, dar tu fiind fata cred ca ar trebui sa ramai cu mama ta, cu ea e mai usor sa obti unele sfaturi in ceea ce priveste unele probleme personale. Tatal tau iti poate da bani si daca nu ramai la el, daca te iubeste cu adevarat. Totusi trebuie privit din perspectiva cine iti poate oferii un viitor sau cu cine te intelegi mai bine. Depinde cati ani ai, sunt multe de discutat, imi poti trimite mesaj pe privat.

| Manfred a răspuns:

Si ai mei is divortati(nu prea ma mir). stai cu ala care iti place mai mult, caci oricum iti da pensie alimentara si cred, ca daca il rogi iti mai umfla buzunarul

| tarik44 a răspuns:

Asculta aici. mama ta daca tear iubii cu adevarat ar vorbii cu tine chiar daca ai alege sa stai cu tatal tau... deci stai cu tatal tau. Mama ta se vede ca nu te iubeste. plus ca o sa isi gaseasca pe altu care probabil o sa se poarte mai nasol cu tine si nu o sa mai aiba timp. deci ramai cu tatal, parerea mea.

| julika83 a răspuns (pentru tarik44):

Bai prietene, tu ai stat cu ei in casa de stii asa de multe despre mama lui? ce usor va e voua sa mancati rahat cu doua maini despre oameni pe care nu i-ati cunoscut niciodata! stii tu ce e in sufletul unei femei cand copilul ei vrea sa stea cu ta-su doar din cauza banilor? daca te mananca degetele sa scrii raspunsuri aiurea, trage-ti doua perechi de palme, spala-te pe fata si vezi-ti de viata ta, nu mai judeca pe altii.

| denisa2003 a răspuns:

As zice sa nu te preocupe banii ci pe cine iubesti mai mult, dar stiu ca pe ambii ii iubesti la fel deci trebuie sa alegi pe cine te ajuta cand treci printr-o depresie grea exemplu cand iubitul tau iti da papucii! si eu am parintii divortati de mult timp, mama si cu mine cu toate ca nu avem banii tatalui sa stii ca ne descurcam mama s-a recasatorit, iar tatal acesta e si mai bogat! sa stii ca ar trebui sa stai cu mama ta! pentru ca ea te va lasa sa iesi cu cineva pe la 15 ani! tatii sunt mai stricti si nu prea te va lasa sa iesi cu un baiat

| Monet explică:

Am 14

| Monet explică:

Pai daca stau cu tata mama o sa se supere si nu o sa mai vorbeasca cu mine si daca stau cu ea tata o sa ma mai vada pe mine si fratele meu decat odata sau de 2 ori pe luna si tata e suparat si mama si nu stiu ca sa facstraight facesad

| Monet explică:

Si cred ca fratele meu(are 5 ani) o sa steau cu mama ca el tine mai mult cu mama si cu tata ma inteleg mai bine pentru. ca noi nu prea vorbim, eu stau mai mult in camera sau pe la mamaia(din partea tatei)

| Monet explică:

Va multumesc tuturor si ma voi mai gandihappy. noapte buna tuturor:*

| vlad_7956 a răspuns:

Asculta-ti inima...

| LostHeart a răspuns:

Pai depinde cine iti face mai mult bine sau nu. adica sunt parinitii tai amandoi si nu ai cum sa nu ii iubesti dar depinde cine se implica mai mult in cresterea si intretinerea ta.happy