| Anonima543m a întrebat:

Hei TPU. Am 15 ani jumate fac 16 in ianuarie, sunt venită din Anglia, iar parintii mei au divortat. Eu nu stau nici la tata, nici la mama, stau la bunici. Inca nu au iesit actele dupa divort, ei au fost de acord comun sa raman la domiciliul mamaiei. Trebuie sa intru la liceu.
Ce as dori sa intreb este la cererea de înscriere la liceu trebuie mama sau tata sau poate mamaia sa-mi semneze in locul lor? Sau nu trebuie nimeni sa semneze daca spun problema ca nu stau cu parintii? (faza este ca mama nu vrea sa vina la liceu cu mine pentru ca e cu iubitul ei si e situatia mai complicata nu ma inteleg cu ea, iar tata este in Anglia de 8 ani si nu se mai intoarce in Romania, ma ajuta doar financiar, iar mama deloc) va rog sa-mi dati un raspuns concret ca nu pot sa astept dupa parinti sa intru la liceu.

2 răspunsuri:
| blackann a răspuns:

Poate semna si bunica.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Doar părinții tăi. Doar tutorii legali. Bunica ar putea semna dacă ar avea împuternicire de la părinți.
Sau cereți să vă ajute cu cei de la Direcția de protecția copilului și liceu.