| didi33 a întrebat:

Parintii mei vor sa divorteze.
Am 14 ani si mi-au spus ca eu aleg la cine vreau sa raman.
Sincera sa fiu, mai bine ma inteleg cu tata decat cu mama.Este foarte amuzant, are o situatie financiara buna si ar face orice pentru mine, dar si mama e...mama.Eu sunt fata si, cred ca, mama ar putea sa imi dea mai multe sfaturi decat tata.Sunt adolescenta, si va dati seama.
Problema este ca nu stiu intre cine sa aleg... L-as alege pe tata, dar va dati seama ca as rani-o pe mama si nu vreau asta.si in plus ca unde sta tata am o gramada de prieteni, scoala e aproape...practic e locul unde am copilarit.
Tata mi-a spus ce planuri are cu mine, cum sa ne organizam cu banii, etc.
Si mi-a mai spus ca pe mama nu a interesat-o de mine, si nici pe bunici.Ba chiar mi-a dat si argumente.Credeti-ma ca nu stiu ce sa fac.Nu vreau sa stau o saptamana la mama, una la tata... vreau sa raman definitiv la cineva.In plus ca tata are probleme cu tensiunea si cateodata ii se face rau si trebuie sa cheme salvarea.

Ma gandeam sa ma sfatuiesc cu psihologul scolii... dar dupa aceea colegii o sa afle ca am mers la el si o sa rada de mine.chiar nu stiu ce sa fac.
Am observat ca tata ar face mai multe pentru mine decat mama.
Voi ce parere aveti?

4 răspunsuri:
| Emmeii a răspuns:

Bună. Îmi pare nespus de rău pentru situaţia în care te afli. Nu doresc nimănui să fie pus în locul tău.
Eu te sfătuiesc să alegi pe tatăl tău, din moment ce cu el te înţelegi mai bine şi ai şcoala şi prietenii aproape. În legătură cu mama ta şi cu problemele adolescentine, ai putea să îi faci o vizită, să o suni sau dacă mama ta are acces la internet vorbiţi acolo.
Însă, nu ar fi rău să vorbeşti şi cu psihologul, şi sincer, problema ta nu mi se pare ruşinoasă, ci mi se pare că eşti puternică, deoarece ai puterea să treci peste divorţul părinţilor tăi.
Să ai parte de bine, indiferent de alegerea făcută.
O zi bună îţi doresc!

| NaruxSaku a răspuns:

Buna!
Imi pare nespus de rau de situatia in care te afli. Eu, in opinia mea, te consider foarte puternica.
Ar trebui sa-l alegi pe tatal tau, deoarece lui ii pasa mai mult de tine, si cat despre problemele sale de sanatate, nu le mai pune in calcul. ai putea sa te sfatuiesti si cu psihologul scolii, si sa nu-ti pese de ce spun ceilalti. Problema lor.
Alt motiv pentru care ar trebui sa-l alegi pe tatal tau este ca ai scoala si prieteni acolo. Ei te vor putea consola si ajuta mai mult in situatii tensionate.
Sper sa fii fericita indiferent de alegerea facuta. Succes.

| didi33 explică:

Va multumesc foarte mult!
A incemnat enorm de mult pentru mine!

mi-ati dat incredere in mine!
va multumesc foarte mult!

| DrA a răspuns (pentru didi33):

Salutare Didi,
Uite ce iti spun eu, nu vreau sa te bulversez prea tare. Esti inradevar pusa intr-o situatie dificila, dar ma bucur ca vad atat bun simt si respect pentru parintii tai. Trebuie sa retii ca indiferent de situatia, parintii tai te iubesc si sunt convinsa ca iti vor binele. Cred totusi ca tatal tau nu a procedat corect, incercand sa te intoarca impotriva mamei tale. Sincer, imi pot da seama ca esti o tanara bine educata si cred ca asta i se datoreaza si mamei tale. Mama e mama asa cum ai spus, gandeste-te ce esti adolescenta si indiferent ce ai alege nu trebuie sa o indepartezi pe mama ta. Cred ca ar fi bine sa discuti cu psihologul scolii. Vei vedea ca te va ajuta ult. Nu pot sa iti spun eu ce sa alegi, dar daca simti nevoia sa vorbesti cu cineva, poti sa imi scrii. Succes si fii puternica, toate se rezolva in timp