| BabanAndrei a întrebat:

pe data de 22 si 24 iunie am dat examenele nationale si nu am luat niste note prea bune si eu stiu ca meritam mai mult de exemplu la mate am primit 9, 3 cand eu meritam 9, 6 iar pentru sa se valida o contestatie trebuie sa sa am cu 0, 5 sutimi in plus adica daca nu luam 9, 8 ramanea 9, 3.Am depus o contestatie la romana insa nu ma astept la o noata foarte mare.
Mama este foarte dezamagita la fel si tata, cum as putea sa rezolv problema cu parintii mei? cum as putea sa i fac sa nu mai fie suparati pe mine? VA ROG SA-MI SPUNETI CAT MAI REPEDE AM NEVOIE DE SFATUL VOSTRU!

Răspuns Câştigător
| rosudumitru50 a răspuns:

Nu cred ca sfatul unui strain te poate ajuta.raspunsul la intrebarea ta trebuie sa ti-l dai singur, sa vezi unde ai gresit la examen si in relatia cu parintii deoarece aveau asteptari de la tine. dupa cum tu insuti spui, ei te au ajutat si material oferindu-ti tot ce au considerat necesar cat si spijin moral. consider ca tu nu ai luat in serios acest examaen, spunand ca a fost usor.TU esti SINGURA persoana care poate pe viitor sa demonstreze sa acest examen a fost o greseala si tot ce o o sa faci de acum inainte trebuie sa fie numai reusite in viata ta de licean.trebuie sa-ti dovedesti tie ca poti mai mult si poti sa fi un castigator, concursuri, bac, facultate si atunci o sa ai si tu cat si parintii tai bucuria ca toata munca ta si a lor nu a fost in zadar.bafta multa

10 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Sune-le că îți pare rău că nu ai luat vreun 7, că așa cel puțin știai o socoteală, îi înțelegeai de ce sunt supărați. În situația de față nici măcar nu înțelegi motivul supărării.

| SkyPilot a răspuns:

Explica-le parintilor situatia. Nu cred ca ar trebui sa faca atata caz pentru 3 zecimi. Dezamagiti? Nu prea au de ce, stai binisor!

| BabanAndrei explică (pentru SkyPilot):

La mate stau "binisor"insa la romana... in cel mai rau caz meritam 9 insa am luat 8, 6, anul acesta fiind examenul foarte usor sunt multi elevi cu note miai mari dedat mine!

| KamaSutra a răspuns:

Dar nu au de ce sa fie dezamagiti, stai binisor, explica-le asta

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Andrei,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| doreal a răspuns:

Serios? Ai lua 9, 30 si spui ca nu este o nota buna? Uite, la anul dau si eu examenul national. Da-mi mie nota aia a ta de 9 si faci o fapta buna. Parintii mei vor da party.

Eu te inteleg ca aveai asteptari mai mari, da da-o-ncolo! 9 e o nota foarte buna. Si 30 de sutimi. -_-

| Sadop a răspuns:

De unde până unde știi cât meritai?
Chiar crezi că omul ce ți-a corectat lucrarea e paralel cu matematica și ți-a pus așa o notă, să fie acolo?
Nu zic că nu se comin greșeli, dar de acum să nu se apuce fiecare copil căruia nu-i convin notele să zică că merita mai mult și profesorul este de vină.
Mai bine vezi ce ai greșit și nu mai da vina pe alții.
Cât despre părinții tăi, vorbește cu ei și asumă-ți notele luate și ai grija ce faci la liceu.
Baftă!

| mihaicelsfant a răspuns:

Frate uni iau 5 si dau partylaughing e nota mare 9, 3, esti primul de pe ala...sti tu cum i zice unde arata notele nu?

| BabanAndrei explică:

Pai aveau asteptari mai mari de la mine, aproape toti colegi mei au luat note mai bune ca maine plus da mama este frustrata ca a platit meditatii si nu a vazut rezultatele pe care le vroia. Imi spuneti va rog cum sa ma impac cu ei, nici nu vor sa mai vorbeasca cu mine!

| rosudumitru50 a răspuns:

Nu cred ca un strain iti poate da un raspuns sau un sfat bun pentru problema ta