| Anonim65tf a întrebat:

Buna, pentru TPU ma numesc Anonimul și am sa va zic povestea mea și aștept sfaturi.Inca de când era mama însărcinată cu mine a indurat multe din cauza unui nenorocit de om pe care ar trebui sa-l numesc "tata", a bătut-o mereu,a spart geamuri,oglinzi, televizorul, telefonul, uși și tot ce-i vine in cale.Am avut o copilărie foarte proasta, din cauza lui am traume, scriu chestia asta tremurând.Astazi mama a venit mai târziu de la munca deoarece ea lucrează undeva unde nu este un program tocmai bine punctat iar tata a încercat sa o sune dar mama i-a zis ca mai are puțin si va veni acasă deoarece acum are un eveniment (un botez) si trebuie sa se dea ultimul fel de mâncare,tata s-a enervat, a spart telefonul și a bătut-o,după asta el se comporta ca și cum nu s-a întâmplat nimic chiar dacă eu cu sora mea suntem traumatizați, am avut mult noroc ca sora mea nu e acasă.Am plecat de multe ori de acasa cu mama dar el de fiecare data spune se sinucide și mama se întoarce spunând ca nu îl poate avea pe constiinta, chiar nu mai pot trăi asa în felul ăsta nici măcar nu am cui ma deschide, mi-as dori ca mama sa aiba o viata mai buna, mi-as da și propria viata pentru chestia asta.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, mama voastra este vinovata ca sta cu acest barbat violent si va traumatizeaza si pe voi.
Exista divort, exista Politie, exista interdictie, deci putea sa-l opreasca de milioane de ori dar nu a vrut, compkanacanud-se in postura de victima, traumatizandu-va si pe voi.
De ce face asta, nu voi intelege niciodata!

Dar voi, daca sunteti minori, anuntati Protectia Copilului si plecati la camin, unde veti avea liniste si pace, sa puteti sa va terminati scoala si sa traiti linisti, fiindca acasa cu un tata betiv si violent si o mama care se complace in situatia aia, nu mai este de trait.

| Hyperion7 a răspuns:

Ceea ce el face,se numește șantaj!
Adică îți dai seama că dracul mort și rata înecată,nu o sa vezi niciodată.Asa și el,el crede că o are la mâna cu chestia asta că "se omoară",însă îți zic eu că el nu se va omorî.
Singura soluție ar fi asta: Divorțul!
Daca mama ta e bătută recent de el,poate să meargă să facă un certificat medico-legal,sa meargă la un judecător și,daca exista posibilitatea,voi sa va mutați câteva zile de acasă,la o ruda apropiata sau bunicii tai.
Daca mai are și alte dovezi că e violent,foarte bine, le poate folosi in instanta pentru a-l decade pe el din drepturile părintești și pentru a câștiga, totodată, și divorțul.
Știu că sună oarecum riscantă treaba asta, dar trebuie sa o convingi pe mama ta pentru că dacă nu o faci...s-ar putea sa nu o mai ai...și nici voi să nu mai fiți. Doamne ferește, dar asta e adevărul până la urmă.
De asemenea, poți suna tu la telefonul copilului (119) sa le explici situația sau sa ii spui mamei tale sa sune la tel verde pentru victimele violenței domestice (0800500333) și vezi ce spun cei de acolo.
Ambele numere sunt gratuite, deci da.

Și cam asta e tot.Vezi tu, nu ești singurul care a trecut prin asta.Sunt destui de multi parteneri abuzivi și nu ai cum sa stai cu ei, oricât de riscant ar fi sa ii părăsești.Pentru că, cu cat te vad mai naiv, cu atât profita de asta și te anihilează ei pe tine.

| AliGab a răspuns:

Oamenii care santajeaza alte persoane cu sinuciderea, asa va muri indiferent de mersul lucrurilor. Pentru tine solutia este iertarea tatalui cu ruperea ta de acel mediu (nu stiu cati ani ai). Pentru mama ta solutia este divortul si interdictie ca tatal tau sa se mai atinga de ea.
Singura vinovata este mama ta ca a stat atatia ani cu el. Si inca este vinoavata pentru acest lucru. Solutia pentru ea nu sta in mainile tale, ci in ale ei.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!

| ioana748 a răspuns:

Buna,

Nu trebuie sa ti dai viata ci sa ai grija de ea. Mama ta o a aiba nevoie de tine cand vei fi mai mare. Este minunat ca o iubesti, macar sacrificiul nu este in zadar.Sa fiti cuminți si intelepti, sa i aduceti bucurii. Este o luptatoare pentru voi.
Tatal tau este un om bolnav cu devieri de comportament.Depinde de la caz la caz ce se poate face in situatia respectiva.
Insa in prima instanta mama ta trebuie sa si mentina calmul și sa fie diplomata indiferent de cati nervi are in momentul cand tatal tau este in criza
Important este sa evite un conflict care duce la violenta. Isi pune viata in pericol si voi de asemenea nu ar trebui sa asistati la asemenea acte in mod constant.
Nu fac parte din normalitate si cu siguranță tu nu te vei comporta la fel in relatia cu nici o partenera.
Ar exista posibilitatea internarii tatalui tau in momentul de criza.
Se suna la 112, se spune situatia si ca va agresează in repetate rânduri.
De asemenea despre episoadele lui de paranoia in ceea ce o privește pe mama ta si ca necesita consult psihiatric.
Politia si salvarea il vor duce la spital specific pentru asemenea manifestări.
Acolo va fi analizat si daca se constata ca episoadele lui sunt psihotice i se va pune un diagnostic si va trebui sa urmeze un tratament.
Sa nu bea alcool si sa inteleaga ca devierea de la un comportament normal denota o boala psihica.
In fiecare familie mai sunt momente aprinse, insa ce povestești tu arata un om cu tulburare de personalitate de ordin paranoid si necesita consult de specialitate (psihiatrie).
Mama ta (pana veti lua o hotarare in ceea ce l privește pe tata ) trebuie sa si mentina calmul si sa se comporte cu el ca cu un copil tampit.
Sa nu l contrazica cu nimic pana trece peste criza.
Ideal ar fi ca tata sa coopereze si sa inteleaga ca are nevoie de un consult psihiatric.
I ar face bine in primul rand lui.
Este bine ca ai scris aici, te ai mai descarcat... terapia prin scris are sensul ei.
Ai spus ce ai pe suflet, este greu sa tii in tine asemenea grozavenie.
Ce te asigur, este ca intr o zi din viata ta vei fi liber de toata aceasta poveste.
Acum depinde de mama ta ce hotarari ia in ceea ce l privește pe tatal tau care cum o fi, cum n o fi ti a dat naștere. Daca nu era el, nu erai nici tu.
A facut si el ceva bun.
Situatia trebuie tratata cu calm si inteles faptul ca aveti de a face cu o persoana bolnava psihic care are nevoie de tratament si terapie.
Amenintarile cu suicidul deja sunt semnale clare de alarma si motiv de internare.
Dar, doar mama ta decide in situatia aceasta.
Tu vei putea face ceva cand vei fi major. Vei putea face multe atunci.
Oricum sunt centre de asistenta sociala care ajuta mamele cu copii in situatii de violenta domestica.
Mama ta desi este epuizata si depasita de aceasta problema va gasi puterea sa fie inteleapta si sa ia decizii avantajoase pentru dansa si pentru voi.
Sa ai o zi linistita, cu calm și putere de a depasi acest moment mai putin placut din viata ta.
❤️

| Lupică27 a răspuns:

Daca ce scrii tu aici nu e vrajeala de a cersi atentie(si sper ca nu e) e destul de grava situatia. Tatal tau are tulburari de personalitate cel mai probabil din cauza alcoolului, daca il lasati singuri se va sinucide cel mai probabil, spun asta pentru ca tatal prietenului unui var era in aceeasi situatie si s-a sinucis. Trebuie internat undeva la psihiatrie sau dezalcolizare/recuperare si sa-i fiti alaturi sa-l ajutati sa renunte la bautura sau daca nu vreti asa va luati catrafusele intr-o zi in care nu e el acasa si fugiti.
Cat despre tine traumele astea te vor urmari toata viata daca nu le tratezi la un psiholog vor exista consecinte in viitor cu posibilitatea sa faci si tu la fel cu familia ta sau sa te apuci de bautura.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Lupică27):

Nu,nu are nicio tulburare de personalitate, deține doar arta manipulării.Din moment ce el se comporta normal după ce face niste crize de isterie și gelozie, e clar că acel om doar manipulează pe cei din jur pentru că sunt prea naivi sa înțeleagă că de fapt, oricât rău ar face, știe că tot la el se va întoarce.Ba chiar baga scuza aia idioata "cine o mai ia pe asta cu copii?" Si uite așa, daca nu rupi hangul, ajungi in punctul in care ori mori tu, ori el.Deci da.
Nu pot spune că nu i-o fi afectat și alcoolul mintea, însă eu sunt de părere că anturajul prost i-a stricat -o și mai și.
Adică dacă tu ești fericit și ei nu, îți dai seama că îi bagă celui fericit toate prostiile in cap pentru a-i face viața un calvar.
Internat la psihiatrie nu, însă să stea puțin la mititica sigur i-ar placea big grin
Adică nu mai vorbim aici de oameni nebuni, ci de oameni care cred ei că sunt stăpâni pe viața cuiva și își bat joc cum vor ei.Gresit tata.
Eu sunt, de asemenea, de acord sa plece mai bine.Pana la urmă, mai bine scapi de un dinte stricat, decât să îl mai repari...cat sa îl mai repari? Oricum se va strica definitiv la un moment dat.
Cat despre traume,depinde și de cat de repede conștientizează copiii că aceste traume sunt cu rol de maturizare și că, oricât de nașpa e aceasta situație, are și mai multe părți bune(cum ar fi însăși maturitatea pe care părinții poate nu au avut-o, ferirea de anturaje proaste, violenta in familie nu are ce căuta etc)...sunt niste chestii mici, dar care contează în viitor.

| Lupică27 a răspuns (pentru Hyperion7):

Manipulatorul sau narcisistul asa cum e cunoscut in psihologie e o tulburare de personalitate.
Ce repede judecati voi astia de pe internet sa mearga omul la mititica, te crezi vreun judecator? omul asta are nevoie de tratament si sprijin de specialitate, e clar ca nu e pe craca lui.
Pentru cultura ta generala majoritatea consumatorilor de alcool au fost la randul lor traumatizati sau/si abuzati in copilarie.

| Lupică27 a răspuns:

A ajuns o chirie cat un salariu minim pe economie esti nebun...

| MrAM a răspuns:

E complicata situația. In cazul asta se aplica vorba aia,, persoana care nu o lasi sa moara nu te lasa sa traiesti". Dupa cum a mentionat cineva probabil toata situatia e din cauza alcoolului. Tatal tau cu ce se ocupa, munceste? Are perioade cand nu consuma alcool? cand te poti intelege cu el? voi ce varsta aveti?

| norisorulpufos a răspuns:

Aici toți suntem anonimeni.
Chiar dacă, vremelnic, am ales câte un nume.
Esti traumatizat pentru ca ai nevoie de un echilibru emotional si ai o sensibilitate.
De ce sa ne scrii tremurand?
Incearca sa intelegi acest om dincolo de faptul ca sparge tot prin casa.
Nu sunt de acord cu bătutul.
Dar tu incearca să nu mai iei personal ce se intampla si detaseaza-te un pic de situatie ca sa intelegi.
Că o femeie care a fost bătută nu se mai intoarce niciodată.
Dar totuși mama ta s-a intors.
Probabil că-l iubeste, nu pot intelege de ce.