| Miihaa a întrebat:

Pot aparea efecte negative asupra unei persoane pentru ca nu are o relatie, pentru ca nu are un/o iubit/a? Care sunt aceste efecte?

12 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Da. Sunt unele persoane care au nevoie de afecțiune și de încurajare și o relație ar fi necesară.

| OldSoul a răspuns:

Da, acel efect se numeste "depresie".

| danay72 a răspuns:

Nu,depinde de ce isi doreste, pentru ca sunt persoane carora le place sa fie singure si persoane carora le place sa fie casatorite.Pe situl jw.org sectiunea familie sunt sfaturi utile si pentru celibatari si pentru cupluri.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu. Atat timp cat persoana respectiva nu simte nevoia sa fie intr-o relatie, nu poate aparea niciun efect negativ.

| Lawliet14 a răspuns:

Nu, daca esti asexual.

| Cameliapantiru a răspuns:

Buna!
Nu, nu apar efecte negative doar pentru ca nu ai o relatie, atat timp cat ai un grup de prieteni, poate chiar si o familie (parinti, frati, bunici, unchi, matuse, verisori etc), atat timp cat socializezi, te simti bine la scoala/la locul de munca, te intelegi bine cu colegii, comunici cu ei etc, nu ai cum sa te simti singur/a sau neimplinit/a.
Si, deci, nu pot aparea efecte negative, nici macar deresie, cum au sugerat unii useri!
Tine cont ca raspunsul vine de la o persoana de 34 de ani care a fost mult timp celibatara!
Important e chiar fiind ''single'' sa ai in jurul tau personae dragi, sa iubesti si sa fii iubit/a de prieteni si familie, sa ai implinire intelectuala si profesionala, sa fii bun/a la scoala/facultate/serviciu, sa ai hobbyuri si preocupari placate de timp liber si totul va fi bine, cu sau fara partener/a.
Succes si o seara faina iti urez!

| NoName0x0 a răspuns:

Buna! Pot aparea daca pers in cauza simte nevoia de cineva care sa.i ofere afectiune. fetele, in general mai cred, dupa o perioada destul de lunga in care au stat singure ca sunt urate si de aceea. Este total fals. Si de aici mai apare inca o problema... Inca n.au descoperit pers potrivita!

| AdycuThebest a răspuns:

De cate ori ai pus intrebarea asta?hee hee

| AndreasfromMetallicA a răspuns:

Amilee,in viata omul trebuie sa incerce multe ca sa descopere lucruri si sa capete

| AndreasfromMetallicA a răspuns:

Experienta,referitor la intrebarea ta, ca efecte negative pot aparea timiditatea si retragerea din societate"persoanei

| AndreasfromMetallicA a răspuns:

Dupa poza de profil, arati foarte bine si nu stiu care ar fi problema.

| ElMaestro a răspuns:

Remarc că ai deja o problemă.