| Miihaa a întrebat:

Salut! Pot aparea efecte negative asupra unei persoane pentru ca nu are o relatie, pentru ca nu are un/o iubit/a? Care sunt aceste efecte?

9 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Nu.

| SkyPilot a răspuns:

Depinde de perioada cat persoana este singura. Stiu oameni (de ambele sexe) care au fost OK fiind singuri pana pe la 22-24 de ani (adica nu au avut nici macar o relatie pana atunci).
Daca esti singur o perioada lunga te obisnuiesti asa si iti este greu sa mai suporti pe altcineva langa tine. Singuratatea pe termen lung poate duce la depresie. Si nu este usor sa traiesti o viata asa, te mai imbolnavesti, mai ai cate o problema si nu ai pe cine conta sa te ajute.

| Cameliapantiru a răspuns (pentru SkyPilot):

Te contrazic!
A nu avea un/o iubit/a nu inseamna ca suferi de singuratate! Poti avea multi prieteni adevarati, celibatari si ei sau nu, care sa iti fie alaturi neconditionat, sa te ajute atunci cad ai o problema sau te imbolnavesti, deci sa ai pe cine conta!
Si alaturi de prieteni poti petrece clipe foarte frumoase, poti face impreuna cu ei activitati placute, poti merge in excursii, la concerte/plimbari, poti sarbatori impreuna evenimentele importante din viata ta! E minunat sa ai un grup de persoane cu care sa te intelegi bine, sa fii prieten de multi ani, sa imparti momente frumoase si momente triste, sa te distrezi maxim si sa fii fericit/a alaturi de ei!
Asta ca sa nu mai vorbim ca poti avea o relatie excelenta cu familia ta (parinti, frati/verisori daca ai), care iti ofera mult mai multa dragoste si sustinere decat un/o partener/a.

| SkyPilot a răspuns (pentru Cameliapantiru):

Am spus "poate", nu am prezentat-o ca pe o certitudine. Am cautat sa raspund cu posibile efecte negative, nu am generalizat. Ca sa adaug la situatiile descrise de tine, stiu oameni singuratici care s-au dedicat profesiei lor si se simt foarte bine in pielea lor.

| Cameliapantiru a răspuns (pentru SkyPilot):

Aici ai dreptate!
Te poti dedica profesiei sau unui hobby, poti fi atat de absorbit de studiile tale, de munca ta de creatie sau de cercetare incat sa nu mai ai timp sa aloci unui potential partener. Si poti fi multumit si fericit pe deplin cu aceasta viata, fara sa te imbolnavesti de depresie sau sa ai vreo suferinta fizica si/sau psihica. Pur si simplu, asta iti doresti de la viata si asa traiesti!
O seara faina!

| IcyBlu a răspuns:

Da, pot aparea. Ti-au fost enumerate o parte dintre ele.
Insa aceste efecte sunt produsul imaginatiei tale. Daca esti de parere ca ar trebui sa ai o relatie si nu o ai, asteapta-te sa apara. Daca n-ai nici o obiectie asupra statutului de a fi singur/a fii fara grija ca n-o sa iti apara nici un efect negativ. happy

| DuRR3xX a răspuns:

Te poti simti singura, simti ca esti singura pe lume, ca esti degeaba, probabil vei incepe sa te indepartezi de lume, sa-ti pui anumite intrebari, sa-ti treaca fel de fel de ganduri prin cap (la unele as putea zice Doamne Fereste), probabil sa-ti faci o obsesie din asta, depresie.

| ElMaestro a răspuns:

Păi, un efect ar fi depresia.

| All_Alex_1999 a răspuns:

Pai. Se gandeste ca nimeni nu-l iubeste, ca ar fi singur pe lume si chestii din astea, si poate ajunge si la sinucidere, Doamne fereste. Altceva nu stiu. incepe sa ignore persoanele care glumesc cu el si chestii