| Sara2 a întrebat:

prietenul meu vara asta va avea vreo 3 sau 4 nunti, la una din nunti este cavaler de onoare, dar eu nu sunt domnisoara de onoare, in fine la aceste nunti el mi-a zis sa merg cu el, si intrebarea e: trebuie sa pun si eu bani? sau doar el ca e din partea lui si el ma invita fara sa intrebe daca pot daca am sau nu, cum se procedeaza ca nu m-am mai confruntat cu astfel de probleme? si pe viitor daca voi avea si eu nunti cum trebuie sa se faca plata? multumesc

9 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Urăsc nunţile şi-nmormântările româneşti că doar diferenţa nu e decât de colivă sau tort!
Nu vă duceţi! Simplu! Îi trebuie să meargă la nuntă, merge singur că doar se duce să-i susţină în cretinoidul moment şi-n cretinoida petrecere pe cunoscuţii lui cu care tu în mod real nu ai nicio treabă şi nicio legătură de vreun fel.
În altă ordine de idei, nunţile, cu sensul ăsta tradiţional-manelistic sunt total inutile şi modalităţi stupide de a toca bani de-amboulea!
Cu banii ăia pe care i-aţi da voi ca dar (tu unor necunoscuţi, practic) aţi putea merge voi doi într-un loc şi gata.
În orice caz, nunţile sunt prin definiţie stupide.
Îl laşi pe prietenul tău să se ducă singur dacă chiar îi trebuie şi problema este rezolvată. Nu ai să mori 4 nopţi în toată vara în care nu o să fie el lângă tine el fiind plecat la nuntă.
Dacă totuşi insişti să te duci, cel mai simplu este ca fiecare dintre voi să-şi plătească invitaţia (deşi, repet, nu susţin nunţile în niciun fel niciodată) şi gata.
Răspunsurile în care se ridică în slăvi să-ţi plătească el, eu le-am răsplătit cu stupid. Îţi trebuie nuntă... PLĂTEŞTI!
Salut!

| anad a răspuns:

As zice ca fiecare sa plateasca la invitatia lui pentru a nu se isca discutii. In cazul in care aveti o relatie stabila si credeti ca veti face nunta, puteti sa contribuiti impreuna fiindca va asigurati de nuntasi pentru nunta voastra. E si mai usor asa in vremurile astea de criza(cu conditia sa ai bani sa contribui si tu).

| Sin a răspuns:

Daca este nunta cu dar, atunci da trebuie sa pui si tu bani sau o sa se uite lumea la tine cam ciudat si or sa inceapa sa comenteze.Fiecare miri aleg propria lor metoda de a se face plata, unii vor sa li se dea banii in plicuri, altii ii pun pe nasi sa mearga cu o cutie pentru bani la fiecare la masa, in timp ce vorbeste la microfon si spune ceva de genul "din partea lui X aveam suma X". Si tot asa.Si iti dai seama ca la o nunta nu poti sa dai 10 lei...

| anonimmmmm a răspuns:

Eu sunt fata si l-am luat pe prietenul meu la nunta la o verisoara de-a mamei, asa ca eu am pus banii, el na-re nici o treaba, asta e responsabilitatea mea, ca eu am vrut partener, el doar n-are treaba cu mirii. exact asa este si in cazul tau, prietenul tau trebuie sa puna banii, nu-ti fa griji, cred ca astie el ce face, ca avea sa-ti spuna de la bun inceput ca trebuie sa faceti rost de niste bani, ti-o spunea el intr-un mod sau altul.winking distractie placuta big grin

| Emena a răspuns:

Pai ar fi frumos sa plateasca el.ca el te-a invitat. dar cel mai bine e sa iei si tu bani.sa ai.sau sa il intrebi pe el cum sa faceti cu banii

| Skylerx a răspuns:

Daca mergi si tu, bineinteles ca da!

| christina1370 a răspuns:

Pai discuta cu el. noi nu avem de unde sa stim. Nu se procedeaza intr-un anumit fel. si nu exista o regula -normal.
cand mergeti in oras, va platiti fiecare consumatia sau plateste doar el?

Asa-zisa "plata" este de fapt "darul" care se da la sfarsitul nuntii. si trebuie sa fie -normal- ceva mai mare decat costul mesei. Vorbste cu prietenul tau si vezi care este situatia/

xoxo

| staysmart a răspuns:

Simplu, ii spui ca o cam duci prost cu banii si nu prea te poti implica la nunta. La care el o sa zica, normal, ca nu e problema, ca fiind din partea lui pune el banii.

| adina_4425 a răspuns:

Poi intreaba-l si pe el ce sa faceti...doar sunteti impreuna