| Anonimaaaa9818 a întrebat:

Buna, revin cu o intrebare pentru o prietena de-a mea. A avut o relație cu un băiat în urma cu ceva timp iar el a ajutat o cu o sumă de bani (el s-a oferit sa ii dea) plus altii pe care i-a cerut ea cu împrumut. Faza e că acel băiat acum o cauta sa ii dea toti banii înapoi inclusiv lucrurile (cadouri). I-a restituit înapoi pana acum doar banii pe care i-a cerut ea si restul nu are de unde sa ii dea... acum întrebarea e. Daca ea face plângere la poliție împotriva lui ca o cauta prin orice mijloace si da mesaje la toată lumea sa întrebe de ea poliția ce pare face in acest caz? Ii este frica de el dar nu are de unde sa ii dea banii si plus ca el i-a spus că nu ii mai vrea înapoi ca a ajutat o prietena asa a zis si acum ii vrea

Răspuns Câştigător
| Sekim a răspuns:

Buna
Prietena ta poate suna politia in acest caz pentru ca este hartuire in scopul obtinerii unei sume de bani. Fiind intr-o relatie cu el este normal sa se ajute cu bani intre ei pentru ca asta este o relatie, sa ai pe cine te baza si sa te iubeasca oricand. Daca el cere banii inapoi, pana si cadourile inapoi e clar ca omul asta nu e decat o mizerie de om, sa sune la politie linistita si sa depuna plangere impotriva lui.

| darrio2007 a răspuns (pentru Sekim):

Tot ea sa faca plangere? Doar o cauta sa-si recupereze banii. Asta nu este hartuire. A fost el fraier ca i-a dat bani.

| Anonimaaaa9818 explică (pentru Sekim):

Poate cere si un ordin de protecție sau ceva impotriva lui sa nu se apropie de ea sa ii faca ceva? Care credeti ca sunt sansele ca politia sa o ajute 100% in situatia asta si acea persoana sa nu o mai deranjeze?

| Sekim a răspuns (pentru Anonimaaaa9818):

Daca acest bărbat o caută peste tot și o amenință da, chiar și dacă nu o amenință, daca femeia se simte în pericol poate cere acel ordin de restricție împotriva lui.

| Anonimaaaa9818 explică (pentru Sekim):

Da o si ameninta.
Multumesc frumos pentru răspunsuri. Chiar o voi însoți la poliție pentru declarație

11 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Profitoare mica mode ON, de asta nu am suportat niciodata sa primesc ceva de la cineva moca, sau sa dau ceva moca. Daca tot dau moca, dau cu cruce, adica numai e nevoie, dar specific asta.

| darrio2007 a răspuns:

Adica el vrea sa-si recupereze banii si altele, si tot ea trebuie sa faca plangere la Politie? Ori el este prost ori ea este curvă.

| Anonimaaaa9818 explică (pentru darrio2007):

Faza e că ea i-a cerut un termen sa ii înapoieze banii si el a zis ca nu il intereseaza ca nu are de unde că ii vrea in cateva zile ca altfel ii va face probleme mari. ea este o fata cu capul pe umeri si liniștită.
V.as ruga sa nu jigniți daca nu cunoasteti persona im cauza

| Simpatic a răspuns:

Un bou, nu se face asa, nu se cer cadourile date inapoi!
Un alt bou mare care a facut asta desi avea bani iar in curand va ajunge pe drumuri este celebrul Irinel Columbeanu, care dupa ce i-a dat prostituatei cu care s-a casatorit de toate casa, masina scumpa etc, dupa divort si le-a luat inapoi.Acum e vai de el sta cu chirie din multi-milioanar in euro.
Stiu un lucru una nu dai bani cu imprumut decat daca ai prea multi si 2 daca dai cuiva din mila sau ca un ajutor, nu ii cere inapoi.Sunt destui pe care eu i-am ajutat cu sume mici de bani, crezi ca le-am cerut acum inapoi, de ce as face asta?
E o prostie, deci fostul ei este un dobitoc sarantoc care are nevoie de bani SAU mai ales face asta pentru ca ea s-a despartit de el si ii este ciuda, de asta cred ca face astea.
Dar de ex. daca dai omului un cadou, ceva care se strica in ani si ani, cum il vrei acum inapoi?

| mgtow a răspuns (pentru Simpatic):

Cel mai bine e sa nu dai bani deloc sa se descurce fiecare

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Politia nu poate interveni decat in cazul hartuirii din partea lui. Partea de "datorii" pe care le revendica el, se pot cere doar in instanta. Deci momentan este vorba doar de o hartuire din partea lui, care se rezolva usor la politie, cu conditia sa faca o plangere coerenta, ajutata de unul din martori, pe care sa si-o mentina, nu sa o retraga/modifice a doua zi.

| TFL a răspuns:

N-am pomenit asa prost mai mare ca asta