| Kidosibiu a întrebat:

Anul acesta mai exact in luna Ianuarie m-a rugat un "prieten" din Anglia sa ii caut niste oameni pentru munca in depozit acolo unde lucreaza el.
Mi-a spus ca la fiecare om sa iau 360 lei comisionul lui.
Am fost pacalit sa zic asa, pentru ca am gasit 2 persoane, le-am spus situatia, am incasat suma de 720 lei ulterior acel "prieten" nu mai raspundea la telefon. Am apucat sa ii trimit banii lui (comisionul).
Am vazut ca nu mai raspunde la telefon, am zis sa ma retrag din aceasta prostie si dupa aia mi-am dat seama ce am facut si pe cine consideram eu " prieten ".
Zis si facut, am luat legatura inapoi cu acele persoane ce mi-au trimis banii, le-am spus situatia si ulterior am ajuns la intelegerea sa ii trimit banii inapoi ca daca nu depune plangere la politie. Pana am facut rost inapoi de acei bani a depus baiatul ala reclamatie la politie. Acum ma cauta politia acasa sa dau declaratie. Am specificat ca am trimis banii inapoi omului si sa zic asa am terminat cu el, dar politaiul spune ca acel baiat si-a facut idei si vise aiurea si acum vrea o despagubire de 5000 lei pentru aceasta chestie laughing.
Ce sa fac si cum sa procedez in aceasta situatie ca mi se pare aiurea nu stiu, am trimis banii inapoi am ajuns la intelegere dar acea persoana cum e tigan ca am aflat de el acum vrea bani omul.Astept niste sfaturi de la cineva ce intelege situatia, de la cineva ce e trecut poate prin asa ceva, de la o persoana ce stie cat de cat legile. Multumesc! Seara buna!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Declara adevarul la politie, respectiv ca tu ai fost doar un mijlocitor si nu ai stiul ca "prietenul" tau este un tepar. De asemenea depune si tu o plangere penala pentru inselaciune impotriva respectivului.
Nu cred ca un judecator ii va acorda respectivului suma de 5.000 lei, avand in vedere situatia de fapt.

| Kidosibiu explică (pentru Ioandelasal):

Nu am cum sa il bag pe acel "prieten" in aceasta chestie mi-a spus polițistul... a spus ca eu cu reclamantul suntem intr-un dosar iar eu îmi pot rezolva problema cu "prietenul" meu prin alta declarație, eu zic ca, 5000 lei sa îmi bag sa dai pentru ca i-ai restituit banii la om, si pana la urma nu e înșelăciune frate, banii or fost trimiși spre mine iar eu i-am dat înapoi...

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este un jurist aici. Se pricepe la asemenea lucruri. Eu nu cred ca va castiga ceva in instanta. Poti sa-l dai si tu in judecata pe prieten si sa-i ceri triplu.
Uite juristul: https://www.tpu.ro/utilizator/scyw
Trimite-i un mesaj.