| just for me a întrebat:

sa va zic o "povestioara". am avut o prietena buna, a fost cea mai buna prietena a mea pana anul trecut, o stiam din cls a4, deci am fost prietene cam 3 ani jumate.cand am intrat insa la clse diferite, am inceput sa ii vad adevarata fata si ce fel de om era.
eu de la gradinita am fost in centrul atentiei (nu ma laud, va spun ca sa vedeti cum vedea ea lucruruile), pana in clasa a4a am avut ca amic cel mai tare baiat care acum s-a mutat din oras, iar din cls a5a, cand viata mea s-a schimbat in mai bine decat fusese pana acum am devenit oarecum vedeta.toata lumea dorea sa imi fie prieten, profesorii ma laudau, mai ales la lb rom unde am castigat olimpiadele, iar cand jucam un joc ca handball-ul sau basketul la sport, jucam mai multe clse, printre care si cls ei, si jucam fete cu fete si fete cu baieti cu baieti, asa se face ca atunci cand jucam doar fete, baietii ne tineau galerie.baietii de la mine din cls am strigau pe mine pentru ca eu ma ocupam cu golurile si cu markatul. clsele 15a si a6a au trecut, insa in a7a s-a schimbat.eu am inceput sa fiu cu prietenul meu cam de la jumate clsei a7a, adica de un an si ceva. cand ii l-am prezentat ei prima data a zis ca parca am orbit-o. tot zicea ca ei nu prea ii place firea lui, ca e periculos, ca ea incearca doar sa ma protejeze, dar tot ce zieka era ca sa poata ea flita pe la spatele meu.la sport el imi tinea cea mai mare galerie, iar ea a inceput sa imi zica pe mess chestii de genu:"ma enervezi, ce te striga toti pe tine parca ai fi burikul pamantului?!" oricum, ea era din clsa cealalata asa ca oricum nu avea de ce sa comenteze. apoi a inceput sa il indeparteze pe prietenul meu de mine prin treucuri si smecherii.ba se imbraka strident si sexy cand stia ca il va vedea, ba imi spunea mie minciuni cum ca el ma asteapta nu stiu unde, si ea de fapt cat era singura cu el ii facea ochi dulci in secret.pe mess ii treimitea mesaje provocatoare, si odata chiar a cazut in plasa ei, atunci mi-am dat si eu seama, m-am certat rau cu ea si a zis ca nici nu il mai place, dar dupa doua saptamana a inceput iar cu vechiurile obiceiuri, si chair mai rau.chestia a durat cam 6 luni, apoi a inceput sa ma indeparteze si de ceilati prieteni ai mei, prieteni mai buni decat imi era ea atunci. a inceput sa scoata zvonuri despre mine.atunci mi-am dat seama ca ea facea asta cam din cls a6a, cand nu stiam cum s-au aflat secrete de ale mele, sau cine a scornit anumite zvonuri.eu cand o intrebam ea se prefacea uimita, si eu ca proasta am crezut-o un an de zile.revenind la chestia cu prientul meu, eu l-am rugat sa o invete a mearga pe bicicleta ca era cls a7a si habar nu avea, eu l-am rugat sao ia in brate de ziua ei si sa o arunce in piscina ca sa ii fac ep plac.si dupa toate astea, ea ma fraierea pe la spate.prin marite anul trecut in clasa a7a, a inceput sa ma injure, mai intai pe la finalul orelor la scoala, apoi pe mess, si imi zicea lucuri de genu:"iubitatu ala e obsedat. ce drk l-ai facut bodyguradul tau de nu ma lasa sa ma apropi de tine? esti o imbecila si o vaca..." si chestii mai rele. iar dupa ce mi-a zis ea chestiile astea pe mess, a intrat si prietenul meu si am vazut ca ea s-a calmat dar mi-am dat seama si dc. ii trimisese o intreaga "compunere "lui. el mi-a dat arhiva si mi-a zis ca ea tot nu se opreste.in arhiva scria :"ce naibii ai vazut la fraiera aia? nu ai vazut cum joaca handballlaughing? las-o si vin-o la mine, iti dau ce vrei tu! "si multe multe chestii pe care ea i le-a mai spus si care imi e greu sa vi le zic.atunci eu nu am zis nimic, l-am lasat pe prietenul meu sa rezolve. el a luat-o la harta, apoi a doua zi, i-a zis vreo doua, impreuna cu mine, fata in fata.tot in izua aceea, cand am vrut si eu sa ii dua un kiss lui, ea a vrut sa imi dea un sut pe la sapte, noroc ca a vazut-o un coleg. apoi a inceput sa imi zica losera si imbecila si a plecat cu alte doua pitipoance de ale ei.cand am deschis messul am vazut un msj mare de la ea in care scria :"esti cea mai mare imbecila, te iubesc toti si ai asa multi prieteni in gasca pentru ca esti o ipocrita. si porku ala de iubit al tau nu are gusturi deloc! suneti niste mari ZERO, si tu si iubitatu si tot neamu tau, si idiotii aia de prieteni ai tai din gasca.si apropo, esti o c**** ca stai inconjurata de ataita baieti(si se referea la baietii din gasca care stia ea f bine ca imi sunt doar amici pe care ii stiu din cs 1). imbecila drk!" dupa acest msj, nu am rabdat si nu am mai iertat-o. am injurat-o si eu si am trimis acest msj tuturor prietenilor din grupul meu. a doua zi le-am si povestit si am inceput sa o ignoram pe ea si pe pitipoancele ei (mai avea doua prietene la fel de rele ca ea). tot grupul meu, si nu numai, toata cls chiar stia povestea de la prietenul meu mai mult.nu am renuntat la el, asa cum vroia ea, ca sa il aiba pentru ea, insa abia in acele saptamana mi-am dat seamaa cat de ipocrita si de geloasa a fost ea in toti acesti ani. poate kk ei i s-a parut ca tot ce am eu si ea nu are este nedrept si ca sunt ipocrita, cand ea era aceea.eu doar am invatat si m-am purtat frumos cu toti (deci chair nu ma laud, doar va zic, pentru ca ea ma jignit f tare cu tot ce mi-a zis, si majorittate chestilor tineau de aceasta atentie a mea mai speciala, ea credea ca prietenul meu ar fi fost vu ea daca nu as fi fost eu, insa el a injurat-o si ia explicat ca nu ar fi fost cu ea never. oricum, uitase cand m-a rugat sa il aduc la petrecereile ei, uitase ca i-am facut cunostinta cu el isi ca am salvat-o de atatea ori din diferite ecazuri. a uitat si ca ne-am impartasit secrete.eu nu i-am zis secretele never, iar ea in clasa a6a a raspandint un secret umilitor de-al meu. iar prietenului meu i-a zis un secret si ma josnik. daca vroiam sa ma razbun ma razbunam de mult, asa doar am facut=o putin geloasa inainte sa nu a mai bagam in seama, iar de atunci toata cls mea nu vb cu ea si cu pitipoancele ei. ele se imbraka strident si se dau la toti baietii, ar fi trbuit sa vad asta din cls a4a sau a5a. abia in a6a am inceput sa ii vad fata de ipocrita, si faza cu prietenul meu a pus capak.noi nu eram in relatii prea bune de la finalul clsei a6a, dar cum am zis, tot ce a facut ea acele saptamana cu prietenul meu a pus capak.mai ales ca ma vorbea pe la spate, si punea persoane sa ii zica prietenului meu chestii rele despre mine.acum am prieteni adevarati, pe care ii stiu din cls 1 sau pe care i-am cunoscut anul acesta, nu ipocriti, prieteni pe care ma pot baza.ne-am format grupul acesta de aproape 2 ani, dar de cand cu intamplarea aceatsa, am devenit si mai intariti.eu si prieenul meu suntem acum fericiti. imi pare rau ca am scris asa mult, si poate pare ca ma plang sau ca ma laud mult in aceasta povestire, dar simteam nevoia sa ma descark, pentru ca nu stiu cum, dar pitipoanka a dat iar de mine aseara si iar m-a luat la harta, si eu fiind singura am ignorat-o pur si simplu.consider ca voi intelegeti, mama si tata sunt ocupati, prietenii mei sunt plecati care unde a planificat concediul, prietenul meu e in bulgaria, asa ca v-am spus voua.nu am inteles nici acum clar cre a fost problema ei si dc de doi ani incoace ma ura asa mult, dar intrebarea mea este voi ce ati fi facut? ati mai fi fost prieten cu un asemenea om? multumesc anticipat, si asa cum am mai spus, ma enervat rau aseara si am simtit nevoia sa ma descark, sa va spun totul, de cand a inceput totul.acum suntem dusmani, nu pot pricepe ce nu ii convenea in prietenia noastra, oricum stiu ca gelozia a adus-o aici

Răspuns Câştigător
| SlowLikeSnow a răspuns:

E foarte geloasa! Eu am o poveste putin asemanatoare, Pe prietena mea cea mai buna o cunosc de cand eram la gradinita pentru ca mamele noastre au fost prietene, pe la jumatatea gradinitei s-a mutat la Galati eu fiind de la tara, ea venea in fiecare vacanta de vara si cateodata in weekend-uri sau vacantzele de Craciun si Paste dar de anul trecut a spus un secret al meu la o alta prietena a ei si cred ca a aflat tot Galatiul pentru ca eu ii mai cunosc niste prietenide acolo, mai mereu cand vorbeam cu baieti ei voiau sa vorbeasca mai mult cu mine in fine mie nu imi pasa pentru ca ei nu ma interesau dar simteam ca ei nu ii convine acest lucru, vara trecuta ne-am batut joc de un baiat pe mess (ea fiind la tara cu mine) i-am dat chiar si web sa ne vada iar dupa un timp am vazut un tip identic aici si cand eram aman2 se uita mai mereu la mine cu toate ca nu ma prea interesa pentru ca nici nu stiam sigur daca este acelasi tip de pe messin fine, in vacanta de iarna ea a venit si ne-am distrat dar cateva fete pe care nu prea le suport imi faceau vizite pe neasteptate au fost vreo 2 vizite de 1-2 ore si ea s-a suparat si nu ma crezut ca nu le-am chemat eu si de fiecare data imi facea chestii "ca iar apar prietenele tale intr-o noi ...bla, bla, bla" vara asta a stat doar 2 zile iar eu i-am zis ca acel baiat a venit iar si c nu imi palcea ca el se uita mereu la mine cand treceam pe langa el iar ea pe un ton putin "cu ciuda" spunea " sigur te-a recunoscut daca se uita la tine" (baiatul e ff dragut":X dar de obicei cand ii spuneam de alti baieti ca se uita prea mult la mine imi spunea "fata, cred ca ii palce de tine" si m-am gandit "oara ii place si ei de el?straight face" pentru ca baiatul asta incepea sa imi cam ajunga la sufletzel blushing si de atunci nu m-am mai gandit la nimic din faza cu baiatul acela. tot in aceste 2 zile imi spunea mereu ceva legat de prietenele ei din oras( pe mine nu ma deranja asa mult dar le aducea cam des in dicutie) iar daca spuneam eu ceva de prietenele mele facea o fata gen [mda, hai schimbi subiectu?] si cate o data spunea "da iar aduci vorba de prietenele tale" si se lasa cu cearta iar eu nu o mai consider cea mai buna prietena a mea fara ca ea sa-si dea seama, fac asta ca sa nu sufar in caz ca o sa patesc ceva asemanator ca si tine. Sper ca nu te-am plictisit dar simteam sa-im povestesc asta unei persoane care a trecut printr-o situatie asemanatoarebig grin

Ma bucur acum ca ai prieteni adevarati si ca te intelegi bine cu iubitul tau

papa:*

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Ioana1984 a răspuns:

Buna, deja mi-a luat 5 minute sa citesc mesajul tau dar ai facut bine sa ne scrii, imi imaginez ca esti suparata, te-a injughiat pe la spate, vorba vine, nu te asteptai la asa ceva.Aceeiasi problema am avut-o eu acum vreo 12 ani, tot asa o "prietena"de-a mea, era geloaza pe mine ca eu eram in centrul atentiei, si ea nu. Dar eu nu eram in centrul atentiei ca vroiam, doar ca am ajuns sa ma respecte colegii si profesorii si mai ales adevaratii prieteni.Tot asa se bagase il vroia pe prietenul meu, ca era tare frumos si ea nu avea pe nimeni si era geloaza ca eu am de toate si pe toti langa mine si ea din cauza rautatii ei nu avea pe nimeni. Tu ai facut foarte bine ca te-ai despartit de ea, si cand o mai vezi dai ignore, cel mai bine nu o baga in seama.Nu te cobora la nivelul iei, ca pana la urma tot ei ii va parea rau ca nu mai sunteti impreuna.Succes in viata, si atentie la alegerea "prietenilor".

| Ирина19 a răspuns:

Am avut aceeasi prietena ca si a ta, pfff asa fete nu merita de iertat, nu mai trebuie sa fii prietena ei, ea pur si simplu te invidiaza si de aia face chestii din astea rele, nu trebuie sa mai fii cu ea pentru ca o sati distruga viata, fii sigura, mai bine cautati alta prietena, am facut si eu acest lucru si acum chiar am o prietena adevarat care ma ajuta si nu ma invidiaza deloc.Succes,sincer ea nu te merita, esti prea buna, no lasa sa te distruga:*

| Sua a răspuns:

chatterbox

Ce sa zic se mai intampla...

App de intrebare. Sigur n-as fi mai fost prieten(prietena daca eram in locul tau) cu ea.

| AlynaW13 a răspuns:

Ascuta fetito, tu tineti mindria ta de fata, mindreste-te ca nu esti ca ea asa fel de om, dar esti si mai buna, nu o lua in seama...prieteneste cu prietenii cu care crezi ca au simtul umorului ca sun intradevari prieteni si colegi buni... O sa-ti reuseasca in viata multe daca ai sa fii fata desteapta si nu ai sa te potrivesti la toate ipocritele.iti multumesc anticipat