| Erika100 a întrebat:

Buna seara, am nevoie de un răspuns va rog, cineva care ar avea idee ce s-ar putea întâmpla. Locuiesc in Anglia de 5 ani. Am un copil luat de autoritățile britanice, din cauza abuzurilor fizice ale fostului partener. Ideea e ca, copilul nu am putut sa-l mai recuperez și a rămas la ei, dar încă am vizite și la ora actuala o data pe săptămâna la el. Eu de doi ani sunt intr-o relație cu altcineva. Deci tatăl abuziv al copilului a ieșit din ecuație de vreo 2 ani. Acum sunt însărcinată cu baiatul care sunt acum. Și dorim sa ținem copilul, doar sa as dori sa știu, dacă eu nasc tot in Anglia ținând cont ca eu am un copil luat acolo, serviciile sociale îl vor lua și pe asta? Sau dacă nasc acasă și ma întorc cu el acolo peste un timp, tot vor afla de el pentru ca va trebui sa-l înscriu la medic și revine iar întrebarea "Îl vor lua și pe el"? Știu ca principalul motiv pentru care mi-au luat copilul a fost "Tatăl abuziv" dar in declarația de la tribunalul au scris ca eu sunt un pericol de asemenea pentru ca atunci când au venit sa-l ia, mi-au propus sa merg cu ei și cu copilul într-un "Centru" și eu am refuzat, ei nespunându-mi și aducându-mi la cunoștință ca dacă eu refuz îl vor lua nedându-mi șansa sa pot accepta apoi din nou, iar in acea declarație au scris ca si eu sunt un pericol pentru ca NU POT VEDEA RISCUL LA CARE ESTE SUPUS COPILUL MEU STAND LÂNGĂ O PERSOANA ABUZIVA". Deci din nou întrebarea : dacă nasc in Anglia sau in România si apoi merg cu copilul acolo, copilul acesta fiind făcut cu alt bărbat, se vor sesiza si îl vor lua si pe el? Aștept răspunsuri mersi mult

Răspuns Câştigător
| Smmo a răspuns:

Buna, situatia ta mi se pare prea complicata pentru a gasi un raspuns aici. Daca vrei un raspuns pe care sa te poti baza cat de cat, ar trebui sa te adresezi unui specialist care sa cunoasca legislatia de acolo. Decat sa stai cu frica in san la fiecare venire si plecare din tara, poate e mai bine sa intrebi fie in persoana fie tot asa prin vreun portal ca sa poti sa hotarasti ce e mai bine sa faci.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat tu nu ai servici si zbori din barbat in barbat, este evident pentru autoritatile engleze ca nu esti o mama serioasa si responsabila si nu-ti pot da copilul.

| Erika100 explică (pentru Violleta2022):

De ce comentezi ca proasta? Asta e a doua relație din viața mea, prima mea relație a fost de 6 ani cu bărbatul care am copilul. Acum ar fi trebuit sa ma călugăresc, dacă relația aceea sa încheiat sau sa-mi pun batic in cap ca aveam vreo 60 de ani cumva? Mi se pare foarte normal dacă intr-o lucrurile nu merg între tine și persoana respectiva, sa puneți punct și sa va continuați viata. Și cine a zis ca nu are servici? Pai eu cu ce trăiesc dacă nu muncesc? Crezi ca sunt Gigi becali și imi zboară banii din cer? Normal ca am un loc de munca, sau tu aștepți după bărbat sa ți cumpere un pachet de țigări?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Erika100):

Statul englez protejeaza mama si copilul si in caz de violenta domestica ii ia de acolo si-i pune intr-o casa safe, dar trebuie ca femeia sa aiba venituri, sa dovedeasca ca se poate intretine pe ea si pe copil, ceea ce in cazul tau nu ai avut, ba mai mult, ai dovedit ca nu esti prea desteapta odata ce ai plecat la alt barbat, cu care te-ai apucat sa faci alt copil, asadar in fata statului englez nu esti o mama serioasa, iubitoare si interesata sa-si recupereze copilul.
Se pare ca aici tu ai dovedit ca esti aia proasta.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu-ti va lua nimeni copilul acesta daca se dovedeste ca ai o noua relatie sanatoasa, nu abuziva.Initial ai reclamat tu autoritatilor? Sau au sesizat vecinii?

| Erika100 explică (pentru dullcat):

Buna. Eu am reclamat

| johnnny123 a răspuns:

Dacă acest copil nu va fi supus unor abuzuri și va fi crescut într-un mediu corespunzător, nu cred că ți-l ia nimeni. Nu este ca și cum ți-ai pierdut dreptul de a mai face și crește copii. Dar, având în vedere trecutul tău, probabil vei rămâne permanent în vizorul autorităților și vei fi monitorizată mult mai atent.

Dar legat de primul copil, autoritățile au avut perfectă dreptate. Chiar dacă fostul este cel care a abuzat fizic copilul, și vina ta a fost uriașă. Era datoria ta de mama să nu tolerezi niciun abuz asupra copilului. După primul abuz ar fi trebuit imediat să rupi relația cu respectivul și să alertezi autoritățile, nu să-i permiți să continue.