| CorinaDainana34 a întrebat:

Buna seara! Am o casnicie de 14 ani, în urma cu o săptamână soţul mi-a recunoscut ca a avut o relatie cu alta femeie dar m-a rugat sa îl iert pentru ca a gresit si el vrea sa ramana cu mine. Eu de atunci nu stiu ce sa fac si daca să îl iert sau nu voi, l-aţi ierta daca aţi fi în locul meu?

Răspuns Câştigător
| Dragobeta a răspuns:

Daca a recunoscut, inseamna ca a incheiat definitiv relatia. Si se teme ca femeia s-ar putea sa-ti spuna din razbunare. Inseamna ca el tot cu tine vrea sa fie.
Pana la varsta asta ar fi trebuit sa stii ca nu exista barbat care sa nu calce stramb. Ca recunosc sau nu, asta e diferenta.
Eu, l-as ierta o data. Dar daca recidiveaza...

| adryang78 a răspuns (pentru Dragobeta):

Chestia asta cu bărbații care neapărat calcă strâmb este un stereotip ieftin. Pe bune?

| TheGentleman a răspuns (pentru adryang78):

Nu este neapărat greșit, mai ales la noi unde sexul și corpurile sunt în continuare tabuizate și presiunile socio-culturale de doi lei care te împing să te căsătorești și să te asezi de foarte tânăr, fără a avea timpul necesar pentru a experimenta înainte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dragobeta):

Foarte bun răspunsul

| Xox0 a răspuns (pentru TheGentleman):

Da, păi în loc să vorbești cu partenerul/a, înșeli.

| Hyperion7 a răspuns (pentru TheGentleman):

Ba e complet greșit să calci strâmb.
Motivele sunt nenumărate, dar eu o să abordez doar câteva.
1.Nu îți poate controla nimeni viața, decât doar cei care au acces la viața ta, adică rudele sau prieteni.Asta se întâmplă fiindcă nu știu ce vrei, iar tu te lași în baza deciziilor lor decât să fii autonom și să îți iei singur deciziile.
2.A te căsători este o decizie, nu o obligație.Cei cărora li se impune asta, au oricând libertatea sa plece ...sau sa rămână, dar daca rămân, își asumă răspunderea pentru eventuala călătorie nedorita.
3.Nu e general valabil chestia cu așezatul de tânăr, e tot o alegere.In ziua de azi accentul e pus mai mult pe munca decât căsătorie.

Multi baga scuza ca au fost mijlociți sa înșele pentru că:
1.Nu-si pot asuma responsabilitățile care vin în urma unei relații cu o femeie.Multi caută doar latura carnală, iar când vine vorba de însușirea viitoarelor repercusiuni, dau din coate că li s-a luat de partenera.
2.Multi se căsătoresc de ochii familiei sau datorita presiunilor puse de familie asupra lor, iar aici tot bărbații sunt de vina, pentru că dacă ar ști să pună piciorul in prag, nu ar mai decide mămica la câți ani sa te căsătorești.
3.Multi nu știu ce înseamnă o căsnicie și se aruncă cu capul înainte ca mai apoi sa ii auzi că partenera nu mai era ca înainte.

Cat despre experimentare, ba ai tot timpul din lume sa experimentezi, asta e doar o scuză.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Xox0):

Exact!

| Cavaler001 a răspuns (pentru Hyperion7):

La ce ai scris aici am crezut initial ca esti femeie happy
Sunt in mare parte de acord cu tine, mai putin in ceea ce priveste experimentarea happy Nu ai tot timpul din lume..asta daca nu vrei sa te casatoresti la 50 de ani sau mai tarziu happy

| Hyperion7 a răspuns (pentru Cavaler001):

Eu nu țin cu bărbații doar pentru că eu sunt bărbat, nu țin nici cu femeile sa îmi fac susținătoare, eu incerc sa fiu cat mai imparțial și obiectiv.
Cat despre experiența.Eu,la ai mei 20 de ani am mai multa experiență deopotrivă în sfera relațiilor decât au alții la 30 de ani.Asta fara sa fi avut foarte multe relații.
Însă multi sunt foarte comozi si merg pe premiza că decât să suferi o secundă și după sa fii fericit o viață, mai bine ești acum fericit in zona de confort și plătești nota de plata la sfârșit prin frustrări, anxietate, depresie șamd.

| TheGentleman a răspuns (pentru Hyperion7):

Sunt mai multe nuanțe aici: uite, de exemplu, dacă eu am un apetit sexual mai mare, sau un anume fetish sexual pe care din motive de igienă sau sănătate și respect pentru parteneră nu i-l cere (de exemplu, s3x @nal) mi s-ar părea firesc să pot avea șansa să pot experimenta acest lucru cu cineva care practică așa ceva (contra cost sau nu)

Nu știu cum se face, dar societatea vestică este mult mai deschisă în aceste privințe (De exemplu, cazul Ferarri)

Dacă extrapolăm nu mai mergem nici la SPA, fiindcă atingerile maseurului/ maseuzei provoacă plăcere.

Și repet, nu îndemn călcatul strâmb, dar sunt situații în care partenerii nu sunt pe aceeași lungime de undă

După mine, căsătoria ar trebui să vină după 45 de ani, când hormonii și activitatea sexuală bate în retragere și tot ce îți rămâne este latura emoțională, sentimentală

| Hyperion7 a răspuns (pentru TheGentleman):

Legat de chestia asta cu fetișurile, eu sunt de părere că partenerii ar trebui sa fie deschiși unul față de altul și să-și comunice plăcerile, ce ii dezgusta, ce planuri au, ce intenții au.Desigur,cele menționate ar trebui comunicate direct,nu pe ocolite,astfel încât mesajul sa fie transmis corect.Din păcate,mulți ajung sa cumuleze frustrări și la urma dau vina pe partener că nu îi satisface și așa mai departe.
Plus că în relație exista compromis, nu ar trebui sa existe orgolii exagerate nici de o parte.
Acum, din nou, multi vin in relații cu inteligenta emoțională 0, traume, frustrări și în loc să vindece ce se poate vindeca, prefera să înșele ca la urmă să se întoarcă în genunchi la cel/cea pe care a/l-a înșelat(-o).
Eu nu zic, toți avem niște chestii pe care ni le-am dori sa le experimentam cu partenerul, dar trebuie sa fim nițel realiști și să nu facem o dramă daca nu ni se face s3x or@l.
Sunt foarte multe de punctat aici, dar o sa mă rezum la faptul că mulți baga la înaintare chestia asta cu "compatibilitatea s3xuala".Sunt de părere că nu are ce căuta chestia asta din prima la o relație.Eu mai sunt de părere că dacă partenerii sunt compatibili emoțional, vor fi și s3xual și pe toate planurile, pentru că vor face compromisuri și vor înțelege nevoile celuilalt, chiar daca nu vrea de facă s3x an@l unul din parteneri, celălalt va respecta chestia asta, pentru că mi se pare normal sa existe respect și reciprocitate între parteneri.

Și noi am putea fi mai deschiși însă cutumele noastre domina încă și acum unele căsnicii (femeia nu are drepturi,femeia e doar crescătoare de copii,femeia nu are putere de decizie, femeia nu contează) și uite așa apar frustrările și de-o parte și de alta, relația devine toxica (mai toxica decât era deja) și uite așa se ajunge unde se ajunge.
Nu pot spune că există căsnicia perfecta, dar daca știi tu cum sa o faci perfecta, se poate.
Adică dacă nu ai pune 50 de kile după ce te însori, daca te-ai îngriji permanent, daca ai veni la sotie cu mici atenții, ai avea parte de s3x,dar în condițiile în care o faci sa se simtă că nu mai exista, in condițiile in care nu o mai iubești, e clar că femeie aceea nu va oferi s3x și uite așa, tot bărbatul e mijlocit să înșele.

Asta cu spa-ul, din nou, cred că ține mai mult de inteligenta emoțională și de încrederea fiecăruia.Pentru că dacă tu ai acasă o scorpie de sotie, isterica și geloasa din nimic s-ar putea sa nu îți cada deloc bine experiența de relaxare laughing

Pai uite de aceea nu sunt, vorbesc pe ocolite, mai ales, și au pretenția să fie înțeleși.Imposibil.

Eu as zice undeva intre 35-45 de ani, pentru că na,in acest interval sexualitatea poate deveni mai pronunțată,iar partenerii au nevoie sa se bucure de momente tandre împreună+că pe la acest interval aduna și suficientă experiență de viață, astfel încât să înțeleagă ce e bine și ce nu în relația ce va urma.Dar cazuri de eșec, din păcate, sunt la orice vârstă.
Așa că daca nu ai o inteligență dezvoltata din timp, o să fie cam greu sa legi relații de calitate.

40 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Mă bucur că nu am fost in situația asta, mai degrabă cred că l-as ierta, am avut preiteni de familie care fie sotul, fie soția au gresit șdar pe urmă au fost hotărți să nu mai repete, au fost iertati și au casnicii bune de atunci si au trecut multi ani.

| MarianWLF a răspuns (pentru ania):

Gresesti cand te impiedici de scara sau de bordura, nu cand cazi in alta pasarica, lipsa comunicarii sau inteligenta emotionala scazuta din ambi parteneri pot duce la astfel de situatii unde in loc sa caute rezolvare in relatie aleg sa caute in afara ei, am prieteni care au obiceiul sa insele, au facut-o odata o fac si a 10 a oara, am intalnit si la munca 2 cazuri reale povestite de doua colege in care au inselat in casnicie si sunt dispuse in continuare in caz ca se iveste ceva bun.
Nu exista scuza cand inseli, exista iertare de acord dar in secunda doi ai plecat din relatia/casnicia respectiva, increderea se pierde o singura data.

| Violleta2022 a răspuns:

De ce a facut-o taman acum, dupa ce s-a incheiat relatia cu femeia aia?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu, da. Că păsărica se spală, dacă nu faci amor în pădure, și e apă destulă.

| mihai69 a răspuns:

Nu suntem în locul tău. Din păcate / fericire...
Așa că orice sfat ai primi aici nu e neapărat util.
Decizia e doar a ta...

| Hyperion7 a răspuns:

Pai depinde foarte mult de cum s-a comportat cu tine până acum.Adica daca e gelos,violent și cu alte defecte grave, eu nu as mai acorda o șansă în această privință însă dacă a fost vorba doar de o scăpare și omul în sine este ok cu tine, nu e violent și așa mai departe, merita sa dai o șansă*.
*Cu mențiunea că dacă te simți vinovată pentru că i-ai dat-o, ar trebui sa revizuiești decizia.

| mODIN a răspuns:

Nu mi-e foarte clar ce s-a intamplat. Inainte sa va casatoriti, el a mai avut o relatie, dar ti-a spus ca tu ai fost prima? Sau te-a inselat?

| AliGab a răspuns:

Ce iti spune inima sa faci.
Cred ca l-as ierta daca as vedea ca regreta din inima, cu promisiunea de a nu mai face, dar si cu promisiunea mea ca a doua oara nu-i voi mai acorda vreo sansa. In cazul meu este vorba si de copii.
Daca inselatul ar fi insa un obicei sau el ar vrea sa ramana cu amanta, as actiona ca atare, adica as divorta.

| adryang78 a răspuns:

Doar tu știi ce fel de relație aveți și dacă merită să-l ierți sau nu. Eu sunt de părere că, dacă a călcat strâmb o dată, sunt mari șanse s-o facă și a doua oară. Indiferent despre cine e vorba, el sau ea.

| Miruna333 a răspuns:

Nu, nu as mai putea avea incredere in el vreodata. Exclus. One a cheater, always a cheater

| Xox0 a răspuns:

Dragă, daca nu se termina între ei din cine știe ce motive, gândește-te ca erau împreună pe ascuns și acum.

| Cavaler001 a răspuns:

Buna. Depinde de mai multe aspecte: când a făcut.o? cine era femeia respectiva? cat timp? de ce? aveți copii împreună?
Poți vb cu el aceste detalii și daca tu crezi că poți continua in aceste condiții.fa-o.
Putea sa nu.ti spună.
Poți să.l înșeli și tu să fiți chit, poți să.l ierți fara să.l înșeli sau nu. Tu.l cunoști cel mai bine.
Decizia îți aparține. Pune in balanta toate aspectele relației voastre și ia decizia cu inima ta.

| CorinaDainana34 explică (pentru Cavaler001):

Avem un baiat are 3 ani face 4 în Iulie

| Cavaler001 a răspuns (pentru CorinaDainana34):

Multi înainte ii doresc.
Poate nu a iubit.o p.aia cum te iubește pe tine și a fost doar ceva fizic.
Tu.l cunoști cel mai bine și poți aprecia daca a mai avut tentative și dacă ar fi in stare sa mai repete greseala.
Eu nu l.as ierta daca știu că am făcut multe compromisuri pentru a fi cu el, deși se spune că iertarea e cea mai înaltă calitate a unui om.
Mai da.i o singura șansă.

| Cavaler001 a răspuns:

Unii isi inseala sotiile cu copii mici si le parasesc.
Altii vor sa traiasca totusi alaturi de sotie si copii chiar daca au inselat-o.
Poti spera ca nu se va mai intampla si sa vb cu el in acest sens.

| Alexandru1111199 a răspuns:

Eu daca as fi in locul tau m-as gandi ba da de ce m-a inselat asta ma? Ca nu te inseala nici ala degeaba, daca tu nu i-ai mai dat savarina logic ca s-a reorientat..trebuie sa te mai gandesti si la el, daca nu-i mai dai atentie deloc cauta in alta parte e logic.

| iliiiinca a răspuns:

De ce ai mai sta cu o persoana care te-a inselat?
Tu i-ai fost fidela, iar el s-a frecat cu alta, oare e corect fata de tine sa stai?
Gandeste-te a barbatului aluia nu i-a pasat deloc deloc de tine, daca te-ar fi iubit, nu ar fi ajung in pat, erect cu o alta femeie, in afara de sotia lui. Tu tragi concluzia de aici.

| Cavaler001 a răspuns (pentru iliiiinca):

Poate a fost o singura data.
Poate tipa respectiva l.a ispitit.
Poate au și copii.(el cu soția)
Poate și.a dat seama că a greșit și i-a spus cu intenția de a nu o mai insela.

| iliiiinca a răspuns (pentru Cavaler001):

Nu conteaza o singura data sau de 10 ori
Nu are nici cea mai mica relevanta, nu l-a fortat ea, el a acceptat
Nu conteaza ca au copii
Greseala a fost facuta

| TheGentleman a răspuns (pentru iliiiinca):

Https://www.qbebe.ro/......t-casnicia

Mai maturizează-te. Unde am ajunge cu acest radicalism?

E ușor de spus că este o alegere. Și cola și alimentele nesănătoase știm că sunt nesănătoase, dar, cu toate astea tot mai călcăm strâmb, chiar și pe patul de spital.

Userii Dragobeta și Cavaler au cea mai cinstită atitudine, respect

| Xox0 a răspuns (pentru TheGentleman):

Dacă partenera ta ți-ar face asta, bănuiesc ca ai trece peste.

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru iliiiinca):

Calmeaza=tehee hee,daca tacto o insela pe mama ta odata si mama ta gandea ca tine iti convenea sa traiesti toata viata fara tata? Nu cred, asa ca mai scuteste-ne nimeni nu inseala degeaba, daca omu sta cu ea si tinand cont ca au un copil de 4 ani presupun ca n-au mai facut nimic de 4 ani, nici ala nu poate sa astepte la infinit mai are nevoie si el de atentie. Vorbiti toate de zici ca numai de voi femeile e vorba ma, ca numai voi aveti nevoie de atentie.

| iliiiinca a răspuns (pentru Alexandru1111199):

Esti dus rau cu pluta. Tu crezi ca toti astia care insala, nu au facut sex cu anii? Da, mai bine fara tata, decat cu o figura parinteasca gresita, cu un afemeiat. Bine ca stai sa le gasesti scuze la oamenii care insala, n-ai pic de creier. Sa iti bagi plua in alta si sa vii la nevasta-ta. Asta merita sa iti faca si sotia ta, oare o mai ierti? Daca vrei sa tufi, stai frumos singur, nu iti alegi jumatatea si mai faci si copii, daca tot esti asa neserios si esti in calduri

| iliiiinca a răspuns (pentru TheGentleman):

Sunt atat de matura incat sa nu accept ca partenerul meu care s-a dedicat relatiei cu mine, sa isi bage organul genital in alti straini happy

| iliiiinca a răspuns:

Raspuns raportat happy

| luxlux2488 a răspuns:

Buna!
Deblocheaza chatul sa iti spun mai multe acolo daca merita sau nu.
Multumesc!

| narcisa240 a răspuns:

Doamna, cu tot respectul nu merita deloc. NU il iertati, daca a facut asta o sa o mai faca inca o data

| CorinaDainana34 explică (pentru narcisa240):

Avem un copil împreună un băiat de 3 ani face 4 în Iulie

| Cavaler001 a răspuns (pentru CorinaDainana34):

Te cred ca nu-i usor. Ti-as fi spus mai multe in particular, daca aveai activata optiunea de a primi mesaje (Setari cont->Vreau să primesc mesaje de la.)
Tu il cunosti mai bine pe sotul tau si la tine e alegerea din fericire pentru tine. Stii cum se zice: viata bate filmul.