| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa aud si parerea voastra despre aceasta situatie:
Suntem de impreuna de 9 luni, parintii se cunosc si sunt bucurosi de relatia noastra, ne iubim, ne intelegem si totul este bine. Avem amandoi 17 ani.
EL a trebuit sa plece saptamana asta la spital in Bucuresti, noi amandoi suntem din Ploiesti. S-a comportat normal cand ne-am revazut, singurul lucru suspicios a fost ca primea mesaje pe care nu le citeam. In dimineata asta l-am rugat sa-mi arate si mie mesajele lui ca sa nu-i incalc intimitatea. N-am apucat sa vad decat ca ii spunea ``noapte buna pisicuto`` si apoi el a sters toata lista de mesaje ca sa nu vad eu, am sunat numarul si era o fata.
Inainte sa plec l-am lasat sa-mi explice si mi-a zis ca e o fata cu care a inceput o relatie in spital. Am sunat-o pe fata, tipa stia ca are o iubita si planuiau sa ramana impreuna. Atunci eu am plecat, a venit dupa mine, mi-a cerut scuze, eu am plans aproape toata ziua ca ma ustura si ochii...
Am tinut mult la el, i-am fost sincera, fidela, am facut tot ce-am putut sa ne fie bine si sacrificii, l-am asteptat si am suferit ca era departe la spital si stiu ca n-am gresit cu nimic si el a recunoscut asta.
M-a dezamagit, chiar nu ma gandeam la asta, ma bucur doar ca mi-am dat seama repede dar oricum am picat de proasta.
Lui ii pare rau, spune ca si-a dat seama ca a gresit pentru ca m-a inselat, eu am incercat sa fiu iubita potrivita pentru el si eram frumosi impreuna.
Eu nu pot ierta, stiu ca daca iert va face si alta data si cu toate ca-l iubesc, nu pot sa-l iert pentru ca nu merita.
Maine ne mai intalnim pentru ca este ziua mea de nume,(nu mai spun ca mi-a sticat ziua de azi si de maine, am intrat intr-o depresie nu mai pot sa mananc si plang incontinuu), apoi ne despartim si gata, vom ramane prieteni.
Am avut incredere, duc o viata destul de grea si faptul ca eram cu el imi aducea fericire si nu ma asteptam niciodata la asta.
Care este parerea voastra?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Orice om merita o a doua sansa. Daca nu i-o vei oferi, atunci mereu te vei intreba. "Si cum ar fi fost daca l-as fi iertat de data aceea? Poate chiar ar fi fost bine."

Mai bine da de la tine si vezi cum merge si ce se intampla. Daca iti greseste din nou, atunci clar nu te merita, si esti prea buna pentru el. Meriti ceva mai bun.

Numai bine copile! happy

| lipskissmiss a răspuns (pentru anonim_4396):

L-am iertat si totul a revenit la normal, asa cum eram inainte: fericiti si perfecti impreuna, insa asta doar pana ieri, de azi l-am rugat sa vorbim doar ca prieteni pentru ca am nevoie de timp singura si de mai mult spatiu. Simt ca nu-l pot ierta, stiu ca iar imi va gresi si amintrea lucrurilor care le-a facut ma distruge pur si simplu asa ca voi incerca ceva timp singura.
I-am zis sa ma asculte un timp si sa-mi faca toate poftele daca chiar vrea sa-l iert in prima zi asa a fost, dar acum de fiecare data cand ii amintesc ca mi-a rupt inima si m-a dezamagit spune ca il chinui si il doare cand spun astea.
Eu cred ca trebuia sa-l doara si atunci cand m-a inselat pentru ca ma pierdut.

| AndreeaBanateanu1996 a răspuns (pentru lipskissmiss):

Sunt de acord cu tine, ai dreptul la asta! Eu nu cred ca el trecea cu vederea peste asta! Imi pare sincer rau pentru tine, mult succes in continuare! Pupici! :*

| lipskissmiss a răspuns (pentru AndreeaBanateanu1996):

Sunt sigura ca daca l-as fi inselat ar fi facut urat rau tinand cont de faptul ca spune mereu ``imi rupi inima iti rup capul`` sunt infiorator de sigura ca m-ar fi batut.

Problema ar fi ca daca-l iert trebuie sa se intoarca iar la spital s termine analizele si i-am zis ca daca mai pleaca a terminat-o cu mine, nu am dreptate?

23 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Voua va trece rapid iubirea asa ca nu-i drama maine il uiti, cel putin eu asta observ azi va despartiti maine sunteti cu altu na ce iubire e asta fictiva

| LovellyAngel a răspuns (pentru RAY):

Atotstiutorule, dai cele mai stupide raspunsuri si pe deasupra fara niciun temei. Inteleg ca esti timorat si frustrat, dar nu baga toate pastaiele in aceeasi oala.

| RAY a răspuns (pentru LovellyAngel):

Viitorul imi va dreptate

| lipskissmiss a răspuns (pentru RAY):

Eu chiar nu sunt genul asta de persoana. Am doar relatii de durata si sufar foarte mult...

| Felys a răspuns:

Vei avea suficient timp sa iti mai faci si alti prieteni, momentan axeaza-te pe invatatura ca mai ai putin si dai bacul, si admiterea la facutate, nu s-a terminat lumea cu un baiat, vor mai fi si altii

| lipskissmiss a răspuns (pentru Felys):

Fix asa am gandit si eu. Am sa ma axez pe invatat ca asta trebuie sa fac acum. Multmesc de sfat.

| Kalla a răspuns:

Daca a fost capabil sa te insele o data o sa te insele di a doua oara.O sa mai fie si alti baieti\barbati in viata ta.In acest moment gandeste-te doar a scoala si la faptul ca fericirea ta conteaza cel mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am citit decat jumatate ca ma dezgusta un asemenea caracter. Pur si simplu si-a batut joc de tine, daca nu te mai placea trebuia sa iti spuna nu sa te insele. Daca nu descopereai tu mesajele poate nu avea de gand sa iti spuna in viitorul apropiat si isi batea joc de tine, deci un fraier. Nu mai plange, nu merita.

| lipskissmiss a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai mare dreptate. Multumesc happy

| anonim_4396 explică (pentru lipskissmiss):

Oricand happy

| lipskissmiss a răspuns (pentru anonim_4396):

Am decis sa-l iert cu 2 conditii: sa-mi lase cartela lui, sa nu mai poata comunica cu aia si sa nu mai plece deloc la spital.
Acum mama lui a tipat la mine ca cine sunt eu sa-i iau eu lui cartela si ca am noroc ca da tezele ca altfel pleca la spital. Am fost geloasa cu un motiv, am facut asa pentru a da o a doua sansa relatie, dar acum i-am inapoiat cartela si am decis sa ma despart definitiv de el. Se roaga de mine sa ne impacam si sa-i mai dau o sansa ca nu era vina lui ca maicasa s-a comportat asa.
Oricum cartela i-am dat-o, a luat deja nr lu' aia si relatia nu mai are rost c-o va suna in secret, poate chiar el a pus-o pe maicasa sa faca asa ca sa-i dau cartela si sa recupereze numarul nesimtitei [precizez ca tipa stia ca are prietena si a vrut sa ne desparte].
Am nevoie de un sfat si astept cu nerabdare raspunsul tau, iarta-mi vocabularul, insa sunt distrusa si disperata, nu stiu ce sa fac, am nevoie urgenta de incurajare. crying

| anonim_4396 explică (pentru lipskissmiss):

Pai eu zic ca ai luat decizia inteleapta. Nu avea rost sa continuati o astfel de relatie. Decat cu minciuni si inselari mai bine de loc. Stiu ca suferi acum, dar gandeste-te cat ai fi suferit daca nu ai fi pus punct acum si el ar fi continuat cu magariile asta.
O seara buna!

| AndreeaBanateanu1996 a răspuns (pentru lipskissmiss):

Daca tot o cauta pe aia ce rost mai are sa te caute pe tine? De ce se tot duce la spital,nu inteleg? inca mai e bolnav? Stai linistita,baieti sunt cu gramada,o sa suferi,o sa iubesti,o sa fii trista,o sa fii fericita,e cursul firesc al vietii. Fiecare dintre noi trecem prin asta. Viata merge mai departe cu sau fara el. Daca iesi cu prietenii, daca cunosti pe altcineva in viata ta il vei uita. Nu uita! Baietii mereu isi vor dori altceva, mereu, si cand vad pe una pe strada care arata mai bine se gandesc deja la multe. Asa e in ziua de azi, baietii sunt in cautare de ceva nou oh go on Pupici! :*

| BLeur a răspuns:

Bună.

1. Nu mai plânge pentru că nu merită, este o scârbă de om.
2. Pune mânuţa şi mănâncă ceva pentru că vei leşina de la atâta plâns şi nemâncată + dai în alte probleme şi nu cred că vrei.
3. La mulţi ani, să fii sănătoasă şi tot ce îţi doreşti să ţi se împlinească.
4. Bine faci că nu-l mai ierţi, îmi place cum gândeşti.
5. O să treci peste, ai să vezi. În lumea asta, este cineva potrivit pentru fiecare.

Ai grijă de tine. big grin

Id-ul meu: outlawzzzzz dacă mai ai nevoie de vreun sfat.

| ciocolatacupiperrosu a răspuns:

Este de apreciat taria cu care spui ca nu vrei sa il ierti si dupa cum spui si tu daca a facut-o odata o va mai face si a 2-a oara. Tu decizi vrei sa lupti alaturi de el pana se va schimba ( si asta se va intampla doar daca te iubeste cu adevarat) sau renunti acum si nu mai te uiti in spate. Dar gandeste-te daca nu se va schimba cate ai sa tragi cu el si cine stie pentru cat timp.

Bafta happy

| AnonimaSecretá a răspuns:

Incearca sa ii mai dai a 2 sansa insa fi un pic mai distanta, vezi unde ajunge si apoi daca greseste ataca-l in punctul cel mai sensibil

| lipskissmiss a răspuns (pentru AnonimaSecretá):

Vreau sa ii dau o a doua sansa, insa nu pot. Sunt prea dezamagita de ceea ce mi-a facut si tot timpul cand sunt langa el imi amintesc de asta, nu pot uita, plang incontinuu si chiar nu pot trece peste.
M-a lasat sa-l si insel apoi sa ma intorc la el fericita ca inainte, insa nu vreau sa fac asta, nu vreau sa ies cu altu, am ales despartirea si asta este, greseala lui trebuie s-o plateasca. Nu sunt genul de om care sa poata ierta.

| OlariuRox a răspuns:

Draga mea, daca te=a inselat nu tinea la tine, renunta la gandurile cu el, nu merita o a 2 sansa, iti vei face tot cu rau si te vei gandi daca te insala dinou.Stiu ca doare groaznic, dar gaseste alte activitati pentru al uita si renunta si la relatia de prietenie cu el un timp pentru la scoate din inima.

| AndreeaBanateanu1996 a răspuns:

Sunt cat se poate de sincera cu tine. Prietenul meu a stat o luna in spital,si el dimpotriva,vorbea mai mult cu mine,imi spunea ca ii e dor de mine etc. Daca as fi aflat asta,m-as fi despartit de el. Asta da de inteles ca el nu ar putea sa stea cu tine daca ar interveni oarecum distanta. Te asigur ca sunt foarte multe cupluri care nu fac astfel de gesturi nici macar la distanta,eu ma aflu printre aceste cupluri. Chiar daca se cunosc parintii,nu-i oferi cea de-a doua sansa,nu merita,si nici nu a avut bunul simt sa recunoasca, sa isi stearga mesajele, a dat dovada de lasitate. Daca ii vei oferi a doua sansa, fa-i acelasi lucru pe care ti l-a facut si el, merita! Pupici! :*

| lipskissmiss a răspuns (pentru AndreeaBanateanu1996):

Am avut si eu relatii la distanta, unii suporta distanta, altii nu. Impreuna cu el am avut si momente la distanta si tocmai atunci am fost cea mai fidela fiindca stiam ca-i e dor de mine si ma iubeste si nu merita asta.

Mi-a oferit sansa sa-l insel si apoi sa ne intoarcem la normal si sa continuam relatia fericiti. Nu vreau sa accept. Cel putin eu l-am iubit si daca il mai insel si eu asta nu mai este relatie, e o aiureala si-o minciuna totala. Daca n-a stiut sa mentina dragostea pura care a fost, asta este, greseala se plateste, despartirea e inevitabila