| Casa a întrebat:

Buna seara :Am o intrebare,si ce sfaturi imi dati happy
Tatal meu zbeara la mama,o amenita cu bataia si face scandal din nimica toata etc.Ce sfaturi puteti da, ca sa nu mai certe tata pe mama? Va rog raspundeti cu sinceritate happy
Multumesc

Răspuns Câştigător
| Dariusuu a răspuns:

Tu nu prea ai ce sa faci.

Tot ce trebuie sa faci este sa fi puternica, lasa-i pe ei sa isi rezolve problemele cum pot.

Orice sfat le-ai putea da, nu cred ca vor asculta de tine. Dar depinde si de situatie.

Fii tare.

Ai tot respectul si admiratia mea.

Te pup.

19 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Cand se ajunge la chestii de genul acesta, numai divortul mai rezolva.

| sabin89 a răspuns:

Tie nu avem ce sfaturi sa iti dam, dar lui taica'tu am avea. Deci, sugereaza-i sa-si faca cont pe TPU si apoi avem noi grija de el.

| valentingb a răspuns:

Buna. Nu stiu cati ani ai. Daca ai cativa anisori, poti sa plangi daca esti mai mare poti avea o discutie serioasa cu tatal tau,in care ii expui clar ce ai de zis. E greu,dar se poate, cand simti ca explodezi,poti.(experienta). Cand ei se cearta,poti tipa mai tare decat ei, GATA! Bineinteles, se poate sa iti iei vreo palma si tu,deci stai aproape de usa. Poate suna comic,dar nu glumesc.
A doua varianta e divortul. E mai greu acum, din cauza problemelor economice, dar daca unul din ei poate sa se mute in alta parte, dupa divort, problema e rezolvata. Decat sa traiesti in frica ani de zile, mai bine traiesti fara un parinte, ani de zile.
Imi pare rau!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cel mai bine e ca mama ta sa faca gargara cu ceai cat timp sta in preajma tatalui tau, adica sa-si tina gura

| Stelutza1990 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Ceau. Tu esti usor prost. Nu tare. Decat din ala care-si va bate nevasta si copii daca o sa ii aiba.
Sau scrii aiurea pe aici.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Stelutza1990):

Cred ca tu esti mai mult si nu te-a bagat nimeni in seama, am nevasta si trei copii

| Stelutza1990 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Si daca ai familie, asta stii sa-i spui omului care are probleme?
Sa faca mama-sa gargara cu ceai?

Adica sa-i spuna el la maica-sa sa taca din gura?

P.S. : eu ma bag in seama singura, pe unde vreau si cand vreau.
Nu caut atentia tantalailor.
Si de fapt, imi pare rau ca ti-am zis ca esti prost.
Nu te cunosc, nu voiam sa te judec, insa m-a uimit lipsa de bun simt a raspunsului tau.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Stelutza1990):

Eu caut atentia tantalailor : ce faci?

| Stelutza1990 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Fac asa : daca vrei meci cu mine : te astept cu mesaje private.
Nu unde isi cauta oamenii astia raspunsuri la probleme de viata.

Stii, ii cam asa : vrei bataie? ok. hai afara, sa nu spargem pe aici.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Stelutza1990):

Cel mai destept cedeaza primul, pa, o seara buna, tu vrei sa incepi si tot tu sa termini, de-aia era chestia cu gargara

| Stelutza1990 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Cred ca ai uitat de unde s-a pornit : sa faca gargara cu ceai mama-sa- era sfatul tau pentru Casa.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Stelutza1990):

Nu, tu cu mine bre

| Stelutza1990 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Meri ma de aici cu,, bre-ul,, tau

Vezi ca poate ai sa-i spui cuiva ceva de bine si util.
Concentreza-te pe asta, daca stai pe TPU.
Ca doar na, ai nevasta si 3 copii. Ai experienta de viata. Si timp ca sa ajuti pe cei cu dileme happy

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Stelutza1990):

Cedez primul, nu nervos

| Casa explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Deci eu am pus o intrebare nu sa va certati intre voi.Ai ceva de spus despre ce am spus eu aici la intrebarea mea raspunde daca nu, nu fa aici tam-tam, ca chiar nu rezolvi nimic cu asta!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Casa,

Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine. Hai sa stam de vorba.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| BSwwatch a răspuns:

Offf,Sti care e problema,ca nu pre exisa remediu din pacate,adica ma refer la faptul ca va exista o cale de misloc,da se controleze si sa realizeze,el nu va intelege ca produce teroare in jur, e dificila situatia ca multe altele dealtfel, fosta mea prietena avea cred acel-as gen de tata oarecum, doar ca el fusese la dezalolizare si a facut tratamente, si tot scapa si bea 2 pahare de vin, apoi ce iesea in casa, dumnezeu cu mila, trebuia sa vin noaptea acasa la ei si sa il calmez sa vb.cu el,nu stiu de ce da ma indragea chiar mai mult ca pe copii lui,si nu am facut nimic special,poate involuntar, si uite asa se mai cala ca altfel iesea urat, cu datu-l afar din casa pe strazi, cu se poarta pe la noi, eu cred ca mama ta incearca sa-l evite pe cat se poate asa?

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau. Nu este problema ta, ci a lor.
Tu, ai o problema mult mai mare : ai sa-ti faci o viata : sa inveti. Iar tu te uiti inca la desene, si alte prostii.
Te-am tzucat. Ai grija ce faci cu tine.

| farsoareaehheee a răspuns:

Of,din pacate stiu cum eee!