| Canddyy13 a întrebat:

Buna seara.
Am o problema serioasa, nu ma inteleg deloc cu mama mea, iar tata nu am de ceva timp, ai mei sunt divortati.
De ceva timp am un prieten si avem o relatie de 9 luni. Eu am 16 ani jumatate iar el 21.Mama mea ma santajeaza si imi controleaza viata mai mult decat ar trebui sa faca acest lucru 1 parinte. Stam la niste rude si nu ma inteleg cu nimeni...din familie. Din motive personale.
si acum incep cu povestea mea.
Cand aveam 15 ani, am mai avut o relatie cu un baiat daca o pot numi asa, eu am crezut ca este una serioasa si nu era deloc.Baiatul acela schimba fetele ca pe sosete, m-a abuzat sexual, a filmat relatiile intime cu mine.Iar dupa am incetat relatia cu acesta.Dar un lucru nu mi se pare deloc normal,i-am spus mamei ca umbla cu altele sau ca ma certam grav cu el, pentru ca mi-a fost rusine sa-i zic direct ce s-a intamplat ca ma violase intr-un fel si ea nu comenta nimic sa faca ceva impotriva lui, pur si simplu nu o interesa sub nicio forma, nici macar un sfat niciodata nu mi-a dat.Si cand ieseam ma intreba daca ies sigur cu el adica atata incredere sa ai intr-un om si sa iti zic cum e si totusi sa nu iei nicio masura ca parinte? Bineinteles ca nu mai ieseam cu el,atunci a fost ultima data cand am discutat fata in fata sa nu ma mai caute ca il reclam la politie.Iar dupa cand am inceput sa am relatia cu acest baiat, sa ma indragostesc de cineva care chiar merita si el tine mult la mine si isi face timp sa ma ajute cu orice legat de scoala, etc. iar scumpa mea mama incearca sa ma desparta de el, pe ce motiv? Ca mi-am gasit un baiat care chiar sa tina la mine? M-a tinut 1 luna in casa, fara motiv. Si in rest de cand sunt cu el ma lasa 2h afara 1 data pe saptamana..Si il cunoaste, pentru ca a venit sa discute si nu ar avea de ce sa isi faca griji dar totusi ...Ma cert des cu ea, a ajuns sa imi controleze mesajele fara acordul meu, nu imi ofera bani din alocatia mea, macar 5-10 lei cand ies si de alte lucruri nu mai vb..NU ma lasa la ziua unei colege pe care o cunosc de 5-6 ani si nu eram singure si tot asa.
Eu as vrea sa plec, pentru ca nu mi se pare normal ce face ea si nu intelege ca am mai crescut si incearca sa ma desparta fix de cine nu trebuie..Si nu pot sa am viata unui copil normal, este prea exagerata.
Intrebarea mea este pot pleca de acasa daca am 16 ani jumatate, daca dau declaratie la politie ca vreau sa stau la prietenul meu? Si sa nu ma mai poata lua nimeni inapoi? Nu mi s-a urcat la cap, daca asta cred unii dintre voi, pur si simplu sunt scandaluri prea mari si probleme personale si sunt sigura pe mine ca vreau sa fac acest lucru si imi continui studiile pana la 18 ani.

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ar fi bine sa nu pleci. Nu inca. Timpul o va dovedi. Ca sa se inchege cu adevarat, o relatie are nevoie de minim un an si jumatate. 9 luni e inca putin sa cunosti un om. Daca va fi la fel dupa doi ani, va fi altceva. Atunci poti fi sigura ca te iubeste. Ca nu e doar ceva trecator.
Cit despre mama ta, daca e singura, poate fi si un pic de invidie acolo, vazindu-te ca te intelegi cu iubitul tau. Nu ii e usor, fiind singura.

| SilentRain a răspuns:

Probail mama ta nu vrea sa te vada gravida la o varsta frageda
O relatie cu un timp de 21 implica si sex, ca sunt foarte mici sanse sa stea cu tine din iubire adevarata scola cum stai, ce planuri de viitor ai?
Sigura ta grija sa fie scoala nu băieți, ca astea te folosec si te lasa

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Mihai314 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ea si sa-i zici ca vrei sa pleci (nu stiu daca e o idee buna, dar zic, doar ) sau daca nu muta-te pur si simplu la prietenul tau daca e si el de acord. Nu zic ca e ok, trebuie sa ai grija ca relatiile de acum vin si pleaca, si probabil va iubiti unul pe altul mult dar oricand se poate intampla ceva. Asa ca nu te baza doar pe iubitul tau, incearca sa nu depinzi doar de el, poate totusi reusesti sa o faci pe mama ta sa inteleaga unele lucruri, de ex. sa stai sa porti o discutie serioasa cu ea spunandu-i ca ai ajuns la disperare si ca asa nu mai poti. Zic asta pentru ca poate totusi mai este o solutie sau printr-o minune problemele de acasa s-ar mai diminua, dar daca nu poate e ok sa te muti si cu prietenul tau, dar sa ai grija ca daca va despartiti, unde crezi ca o sa ajungi dupa? Tot la mama ta. De asta trebuie gandita treaba foarte bine. Daca nu esti timida si crezi ca te poti baza pe unii, incearca sa ceri sfaturi de la anumite persoane, de ex poate si profesori cu care te intelegi mai bine sau oameni care pot vorbi cu mama ta despre cum se comporta cu tine..Stiu ca e greu, majoritatea trecem prin probleme acasa, dar parerea mea e ca rezolvarea problemelor e mai buna decat sa fugi de ele. Deci daca cumva poti sa o rezolvi, incearca macar. Orice lucru facut in acest sens va ajuta. De asta zic ca trebuie sa te gandesti un pic mai mult la asta, ca nu e o chestie de batut din palme si gata pleci de acasa, e ceva serios si gandeste-te la toate consecintele. Gandeste-te la lucrurile bune care se vor intampla daca te muti cu prietenul tau dar gandeste-te si la cele rele. La fel fa si cu lucrurile bune si rele care se vor intampla daca ramai acasa. Incearca sa vezi situatia din mai multe puncte de vedere, compara avantajele si dezavantajele pentru ambele cazuri, gandeste-te mai bine cum ar fi mai ok, gandeste-te ca mai ai 1 an jumate si faci 18 ani, ia toate lucrurile in considerare. Ti-am zis, ar fi ok sa ceri sfatul si cuiva destul de realizat (nu stiu daca chiar oricarui om de rand, de asta ziceam profesori sau ceva cunostinte realizate cat de cat, maturi, mai inteligenti, etc). Cel mai ok este un psiholog dar cum ai spus ca nu iti da bani nu cred ca ai..incearca sa cauti vreun site de psihologi online sau poate ai vreo cunostinta in acest domeniu, iar consider ca ar ajuta mult si lucrul asta. Mult succes in ce decizii vei lua si in tot ce vei face.