| nuconteazacinesunt_1308 a întrebat:

As aprecia mult daca mi-ati citi povestea si mi-ati da un sfat, orice.
Ce as putea spune unui baiat, pe care l-am placut timp de multi ani, iar el nu stie asta in adevaratul sens al cuvantului si cand face cate ceva care pe mine ma deranjeaza, ma supar foarte repede, nu ma pot abtine. El spune ca nu ma intelege, si ca am ifose si sunt prea capricioasa si nu intelege de ce pretind atatea de la el.
In schimb, si el se supara foarte usor, la fel de usor ca mine, chiar devenisem buni prieteni, dar ultima oara a auzit o prostie despre mine (neadevarata) care nu era adevarata si a zis la un moment dat "eu te credeam speciala". Ideea e ca el acum vreo 5-6 luni a aflat ca-l plac si mi-a spus ca nu stie daca simte pentru mine mai mult decat pentru o prietena, desi nici macar prieteni nu suntem, nu stiu ce suntem. O data am stat intinsi pe iarba si ne-am uitat la stele timp de 2 ore. Nu-l inteleg, cu alta fata nu ar face asta!
Pe de alta parte, el m-a placut acum vreo 3 ani, dar era doar cam un copil, si din nou auzise o minciuna despre mine, despre care am aflat ulterior, si din acel moment nu a mai tinut la nici o alta fata.
Ideea e ca el pleaca din tara si nu vreau sa plece suparat, vreau sa inteleaga ca motivul pentru care m-am purtat asa cu el este faptul ca l-am iubit ca pe nimeni altul, desi nu am stiut sa ma manifest, pentru ca oricum credeam ca e o speranta pierduta. Ideea e ca eu nu am de unde sa stiu ce simte si nici nu vreau sa-mi ranesc orgoliul, dar nici sa plece suparat pe mine, cu gandul ca nu vrea sa mai auda de mine.
Ce sa fac, ce sa-i spun? Pe internet nu prea pot sa vorbesc, de intalnit doar noi 2 nu stiu sigur daca o sa vrea, desi inainte sa creada altceva despre mine, ieseam. Iar la telefon...nu stiu, e cam greu, oricum el e plecat la munte acum.

Of... ajutor! (am mai pus o data intrebarea dar nu am primit deloc raspunsuri care sa ma ajute)

Răspuns Câştigător
| rvr a răspuns:

Nu stiu eu zic sa il opresti sa ii spui adevarul sa ii spui ca l-ai iubit foarte mult si nu ai stiu cum sa te manisfesti si ca ai tinut la el de cand era mik si poti sa spui dk u nu simti aceeasi sentiment despre tine asta e eu vreau sa iti spun ca u ai fost si vei ramane baiatul special pentru mine.si am vrut sa iti spuna aceste lucrui ca sa nu pleci fara sa stii ce simt eu pentru tine. si daca nu ma iubesti vreau sa ramanem amici.si sa nu uiti nicioadta ca ceam simit eu pentru tine nu cred ca alta fata simtea la fel.mda sper sa iti viu de ajutor si sper ca totul intre voi sa fie eu insith sa ii spui adevarul pentru el o sa se gandeasc fata asta chiar m-a iubit si o sa il pui pe ganduri sucess happy funda?

5 răspunsuri:
| Aura a răspuns:

Buna. Interesanta poveste. Eu zic sa lasi putin orgoliul tau deoparte daca tot zici ca il iubesti ca pe nimeni altul. Cand vine de la munte fa cumva si te intalneste cu el, dar sa fiti numai voi 2, si fii deschisa cu el, spune-i absolut tot ce ai pe suflet. Daca te va intelege e ok, daca nu. Conteaza foarte mult pentru un baiat sa vada ca e de incredere si ca esti deschisa cu el. Poate cat va fi plecat se va gandi la spusele tale si atunci te va intelege. Dar nu incerca sa vb cu el pe mess, la telefon sau mai stiu eu cum, ci fata in fata, priveste-l in ochi si spune-i ce simti, si atunci cu siguranta va intelege. Bafta!

| Madalina_5058 a răspuns:

Incearca sa faci tot posibilul sa vorbesti cu el si sa ii explici ce ai spus mai sus. Poate il faci sa isi schimbe parerea despre tine si sa tineti legatura in continuare, sa nu existe o ruptura intre voi. Sper ca te-am ajutat. :*

| AnonimulNr2564 a răspuns:

Eu n-am nicio ideesad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Tu ar trebui sa-i spui tot ce simti despre el si fal sa inteleaga fara nervi si orgoliul prea mare eu aveam aceasta problema dar in cele din urma am aflat ca nu ma place si mi-a fost greu pentru ca stateam cu el in banca dar revenid la tine spune-i tot adevarul pentru ca el acum nu stie ce sa creada fi curajoasa daca are aceleasi sentimente pentru tine va fi totul okey. Daca nu gaseste altul dar ramai prietena cu el indiferent cat doare. Succes!

| inutsa a răspuns:

Buna, daca ai orgoliu nu ai sa poti face nimic.suna-l si spune-i ca vrei sa ii explici tot, daca tine la prietenia dintre voi te va crede.Invita-l la un suc si puteti vorbi linistiti. Exprimati sentimentele, vorbeste liber si totul va fi bine... Daca ai avea si curajul sa ii spui ca il placi poate ar fi bine. dar daca nu stii exact ce sentimente are pentru tine trage-l de limbutsa si afla.Succes big hug te asteptam sa ne povestesti ce ai rezolvat