| ingerashhhh a întrebat:

Buna seara, Doamnelor si Domnisoarelor, vreau sa cer ajutorul si parerea. Am intarziere de menstruatie 7 zile, ciclul este regulat de 27 de zile, nu stiu daca sunt sau nu insarcinata, dar stau clipa de clipa cu aceat gand in minte. Am intretinut cu sotul raporturi protejate, dar si neprotejate, dar s-a retras inainte sa termine. Sunt constienta ca nici prezervativul nu este 100% garantat si de asemenea se mai contin spermatozoizi si un lichidul seminal. Am facut 3 teste de sarcina, care dat rezultat negativ, ca simptom pot sa zic ca ma simt mereu obosita, am picioarele umflate deja 3 zile si balonare, discomfort in stomac/ burta. P. S. Nu am greturi si nici sani sensibili, deai mereu inainte de menatruatie se mareau si dureau. Ce credeti pot fi insarcinata impofida rezultatelor teatelor?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dat fiind ca ai doar 7 zile de intarziere, poti face PRIMUl test concludent maine din prima urina de dimineata. Testele anterioare sunt lipsite de orice valoare, fiind facute prea repede (facute mai repede de a opta zi de intarziere, din prima urina de dimineata, testele se iau in considerare numai daca sunt pozitive).
Sarcina este prima optiune, mai ales ca ai niste simptome oarecum sugestive. Totusi, daca cumva nu e sarcina, o intarziere atat de mare e foarte ingrijoratoare si poate denota o dereglare severa. daca si testul de maine e negativ, mai asteapta doua sau trei zile, repeta-l tot din ruina de dimineata si mergi la ginecologul tau pentru investigatii

| AnotherNimrod a răspuns:

Se mai intampla ca menstruatie sa nu vina regulat sau ai alte simptome cand vine si de aici si picioarele umflate. Desigur, intarzierea menstruatiei poate semnifica de asemenea ca ai alta problema de sanatate. In ceea ce priveste testul de sarcina, trebuie asteptat 14 zile sau mai mult de cand iti iti intarzie menstruatia, daca vrei sa ai rezultate clare.

| FurrieOfficial a răspuns:

Nu se poate sti sigur parerea mea... consulta un medic ginecolog doar el te poate ajuta in aceasta situati sau la o maternitate pentru o analiza mai in detaliu. deci doctori pot afla 100% daca da sau nu. In mod normal testele nu ar trebui sa dea eroare dar tot ce este posibil, avand in vedere simptomele si intarzierea menstruatiei e posibil sa fi insarcinata. dar trebuie sa consulti un doctor cat mai rapid, presupun ca daca este o sarcina si nu a fost detectata de teste sa nu apara probleme de sanatate sau chiar pierderea sarcinei.
Scuze pentru eventuale greseli gramaticale.