| Anna_Maria_1994 a întrebat:

Ma confrunt cu o problema. Am un baietel de 8 luni jumate. Pe perioada sarcinii eram in divort cu fostul sot. Copilul fiind al actualului meu iubit. Dupa ce am nascut, abia atunci am reusit sa divortez in instanta d fostul sot, copilul fiind trecut pe numele fostului. Din acest motiv, pana la aceasta varsta de 8 luni nu am luat nici alocatie, nici indemnizatie de crestere a copilului. Ne este fff greu sa ne descurcam cu un singur salariu. Acum 3 luni am cerut in instanta tagada de paternitate, insa trebuie sa mai asteptam...acest lucru poate dura chiar si un an sau mai mult. Exista vreun ajutor social pt mine sau cum sa procedez? Este extrem de greu cu un salariu. Copilului ii trebuie lapte praf si multe altele... cum sa procedez? Pana se termina acest proces am inteles ca nici alocatia nu o pot lua. Va rog frumos sa ma ajutati. Multumesc frumos!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu inteleg de ce n-ai luat alocatia pentru copil, aceasta este pentru copil, indiferent al cui este si ca tu te afli in divort, trebuia sa depui cererea pentru alocatie, o poti face si acum, nu mai astepta.
De asemenea daca indeplinesti conditiile prevazute de OUG 111/2010 poti solicita concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului.
Nu poti obtine nici un ajutor, daca venitul lunar net pe membru de familie este mai mare de 255 lei.
P.S. Nu inteleg un lucru: tatal copilului nu face nimic pentru el? Nu l-ai facut singura si el are obligatia de a contribui la cresterea si ingrijirea lui, chiar daca inca nu i-a fost stabilita paternitatea.

| Anna_Maria_1994 explică (pentru Ioandelasal):

Desigur...tatal natural al copilului contribuie la cresterea copilului. De asta am si zis ca ne descurcam cu un salariu, adica salariul lui. Eu nu lucrez stau acasa cu, copilul. Iar tatal natural, adica iubitul meu merge la lucru si aduce bani.din care noi trebuie sa ii cumparam toate necesare copilului. Unde am intrebat mi s a spus ca nu pot lua alocatie din cauza ca la acte trebuie copie dupa buletinul meu dar si copia dupa buletinul tatalui, insa copilul este trecut pe numele fostului sot, care nu mai stiu nimic de el. Acesta este motivul.

| darrio2007 a răspuns (pentru Anna_Maria_1994):

Ce barbat ar lua copilul altuia pe numele lui? Fiind si in divort.L-ati constrans sa faca asta?

| Anna_Maria_1994 explică (pentru darrio2007):

Nuuu. Sa va explic. Eu am fost casatorita cu un cetatean sirian..ma rog a fost ceva f dificil si urat. Imediat dupa casatorie, acesta nu imi mai dadea importanta si nici nu mai venea pe acasa ca mai tarziu sa aud ca de fapt, a vrut sa ne casatorim pentru a obtine cetatenie romana. In fine, eu am bagat divort in instanta, numai eu am fost prezenta pentru ca de el nici la ora actuala nu se mai stie nimic. Am inteles ca nu mai este in Romania pentru ca si a pierdut orice fel de act din moment ce eu am divortat de el. Sincer, eu nu mai stiu nimic de el. Divortul a durat un an si intre timp eu am cunoscut actualul meu iubit. Din aceasta relatie a rezultat un copil. Dupa legile Romaniei copilul a fost trecut pe numele fostului sot. Ce as putea sa fac eu acum avand in vedere ca nu mai stiu absolut nimic despre el. Am intrebat la IPJ Constanta de acest arab si mi au spus ca nu se mai afla in Romania. Trebuie sa merg din nou la primarie si sa vb despre alocatie, pentru ca trebuie sa o primesc, astfel ne va fi ff greu.

| darrio2007 a răspuns (pentru Anna_Maria_1994):

Acum parca mai inteleg ceva.E clar ca pensie alimentara nu ai cum sa primesti.Pentru ca sirianul, chiar daca l-ai gasi, nu este obligat sa iti plateasca pensie alimentara.Pentru ca nu este tatal biologic al copilului.Ba te poate da si in judecata pentru ca nu este al lui.Adica ceri niste bani necuveniti.

| alessia5158 a răspuns:

Intra pe site-ul http://www.protectiacopilului6.ro/......l_pg_0.htm

Citeste-l in intregime!---sunt enumerate mai multe tipuri de ajutoare sociale si conditiile de acordare a fiecaruia.Ce scrie pe site este valabil pentru toate primariile din Romania.

| darrio2007 a răspuns:

Stai ca nu inteleg ceva.Copilul este conceput cu altul de cand tu erai cu fostul sot? Este al actualului iubit dar este trecut pe numele fostului.Grea viata ai avut. Spui ca ai divortat pana la urma. Cere in instanta tatalui copilului(cel din acte)pensie alimentara.Si depune cerere pentru alocatie.Nu are legatura cu divortul, paternitatea etc.